Filtre a feritové jadrá pre odrušenie

Každý elektro prístroj je zdrojom rušenia alebo ho môže rušiť iné zariadenie. Rádioamatéri sa zaoberajú príjmom signálov, ktorých úroveň oproti komerčnej sfére je mnohonásobne slabšia. Slabučké signály tak môžu prekryť iné, a to aj nežiadúce signály z iných zariadení, ktoré vyžarujú VF energiu. Typicky sú to napríklad napájacie zdroje, nabíjačky, počítače atď.

Naopak, vysielaný rádiový signál amatérskej stanice musí spĺňať kritériá kvality. Aj kvalitný signál amatérskej stanice však môže spôsobiť nechtiac rušenie inému zariadeniu. Zvyčajne sa tak stane pokiaľ výrobca daného zariadenia v snahe ušetriť pár centov vynechal potrebné filtrovacie obvody či opomenul niektoré iné náležitosti elektromagnetickej kompatibility, EMC.

Aj keď to znie ako vtip – šetriť pár centov – tak je to vcelku bežná prax, ktorá žiaľ komplikuje život. V takom prípade je možné pomôcť doplnením takýchto filtrov. Ktorý je však vhodný? Ktorý feritový materiál alebo prevedenie filtra lepšie potláča nežiadúce signály?

Video „Filtry a feritová jádra pro odrušení“ (Drirr90) stojí za pozretie. Kým začiatok hovorí najmä o sieťových filtroch, druhá polovica obsahuje praktické merania s toroidom či nacvakávacím filtrom.

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x