Free Radio Network

Free Radio Network (ďalej len FRN) je celosvetová komunikačná sieť pre užívateľov voľných pásiem (CB, PMR, LPD) umožňujúca ich vzájomnú komunikáciu cez PC a TRX a pripájanie vysielačiek do siete FRN. Free Radio Netowork je konkurentom siete E-QSO 446, FRN má voči E-QSO 446 výrazne lepšiu podporu (hlavné servery EQSO dlho nefungovali), subjektívne kvalitnejší prenos hlasu, je menej náchylný na „trhanie“ pri horšej linke a má lepšiu správu užívateľov pre administrátorov. FRN vyžaduje bezplatnú registráciu z programu, čím sa dá obmedziť „bordel“ vo FRN sieti. Po mojej komunikácii s autormi a zapojení sa do projektu už originalne inštalačky obsahujú aj slovenčinu!

Prečo použiť Free Radio Network?

Voči spôsobu komunikácie cez ICQ, Skype, MSN a pod. má použitie programu FRN výhodu hlavne v tom, že sa najviac podobá simplexnej prevádzke cez vysielačku. Na rozdiel od skype sa pripája a odpája z diskusie každý sám, nemusí sa teda vytvárať konferencia jedným z užívateľov a má výrazne menšie nároky na rýchlosť pripojenia, stačí pripojenie cez modem.

Zároveň je možné pripojiť k PC vysielačku a rozšíriť tak okruh účastníkov a vytvoriť tak sieť brán. Takto je teda možné spojiť napr. Bratislavu s Prahou, kedy bude napr. v Bratislave pripojená vysielačka na PMR kanál 8 a v Prahe taktiež bude pripojená vysielačka na PMR kanál 7. Teda pokiaľ v dosahu pripojenej vysielačky v Prahe bude prijatá relácia, táto bude počuteľná pre všetkých účastníkov pripojených na serveri a zároveň bude vysielaná v Bratislave. Samozrejme to bude rovnako fungovať aj opačne z Bratislavy do Prahy a zároveň sa do diskusie môžu zapojiť účastníci pripojený len cez PC. Netreba teda stavať rôzne opakovače, prevádzka je simlexná! Vysielačiek môže byť pripojených niekoľko, môže teda vzniknúť rozsiahla rádiová sieť.
Pre Slovensko a Čechy som vytvoril nonstop server s IP 193.93.75.162 , port 10024, doporučujem voliť siet „Slovakia“

Tento server som rozbehol, aby sa mali kde schádzať nadšenci rádiového éteru zo Slovenska a Čiech. V rámci možností bude fungovať nepretržite, je zálohovaný UPS. V prípade jeho poruchy mi napíšte na ICQ: 203068031.

Free Radio Network
Free Radio Network

V súčasnej dobe je vo FRN sieti pripojená nonstop brána – CB vysielačka v Bratislave na 29 kanáli a občas PMR v Lučenci na 8 kanáli. Pripravujú sa brány v Košiciach a možno aj v Banskej Bystrici. Taktiež zvažujem prerobenie PMR opakovača v BA na PMR Gateway s možnosťou cez DTMF aktivivať opakovač.

Odporučenia pri prevádzke v sieti FRN

Nakoľko sa nám prevádzka na FRN slovenskom serveri rozbehla a máme pripojených aj pár brán do éteru, začínajú sa prejavovať odlišnosti voči klasickej prevádzke v éteri. Preto som si dovolil ako správca serveru a jednej z brán spísať nasledujúce doporučenia, ktoré by bolo vhodné dodržovať:

  • Pred úplne prvým pripojením k FRN alebo po použití iného hlasového programu (Skype, Gtalk…) sa pred pripojením do „ostrej“ miestnosti (Slovakia, Sk+Cz,…) najskôr pripoj do miestnosti „Test“, kde si odskúšaš svoju moduláciu, modrý stĺpček naľavo by mal vybiehať aspoň do polovice, inak tvoja modulácia hlavne v éteri bude dosť tichá a ostatní ti nebudú dobre rozumieť! Zároveň sám seba budeš počuť z „papagája“, ak sa tvoja modulácia nebude pozdávať tebe, pravdepodobne sa nebude pozdávať ani ostatným! Pokiaľ pre FRN využívaš notebok, vrelo doporučujem zakúpiť za 4€ (v akejkoľvek predajni s pc príslušenstvom, aj v Tescu) stolný mikrofón, nakoľko modulácia z mikrofónu v noteboku býva väčšinou zlá a zároveň rušená ventilátorom a HDD v noteboku! Zdrž sa testov v „ostrej“ miestnosti (Slovakia, Sk+Cz,…), uvedom si, že ťa pravdepodobne počujú aj v éteri, zároveň ostatní vidia kto testuje, preto si nerob „ostudu“.
  • Medzi jednotlivými reláciami dávaj aspoň dvojsekundovú medzeru, prevádzka cez FRN má asi sekundové oneskorenie a preto „brejkovia“ v éteri nemajú bez medzery šancu! To isté samozrejme platí aj pri prevádzke v éteri, preto neváhaj tento fakt pripomenúť ľuďom v éteri, ak nepočuješ začiatok ich relácie.
  • Pokiaľ komunikujete medzi sebou cez internet, dajte raz za čas (5 – 10 minút) výzvu do éteru, či by sa rád niekto nepripojil do diskusie, veľa ľudí v éteri sa ostýcha ozvať.
  • Nebuď pasívny, pokiaľ nik nebude komunikovať a všetci budú len počúvať, môžeme to časom zabaliť, dopadne to rovnako ako na CB pásme! Preto rozprávaj!
  • Pokiaľ by si sa rád rozprával len s vybraným človekom (ľuďmi) a nechceš byť počutý v éteri, dohodni sa s daným človekom buď hlasovo alebo súkromnou textovou správou na prechode do inej miestnosti, voľná je Sk+Cz, prípadne si vytvorte dočasne inú, stačí aby jeden z vás zadal do políčka miestnosť jej názov a pripojiť a ostatní sa tam potom môžu tiež pripojiť. Je to ekvivalent prechodu na iný kanál pri CB, teda sa môžu pripájať aj iní užívatelia, ale na rozdiel od CB vidíte na monitore, kto sa pridal…
  • FRN brány z internetu do éteru na Slovensku
    Pokrytia su vypočítané programom Radiomobile a skutočnosť je vždy lepšia 🙂
    Bratislavská FRN CB brána na kanáli 71 – pokrytie vypočítané pre stacionárnu anténu 1/2 vo výške 20m pri výkone 4W, SQ na bráne je nastavené na 7S (žltá farba).
     
    Bratislavská FRN CB brána
     

    Košická FRN PMR brána na kanáli 8, subtón 8 – pokrytie vypočítané pre ručnú PMR s originálnou anténou vo výške 2m nad zemou
     

    Košická FRN PMR brána
     

    pokrytie vypočítané pre ručnú PMR s pribastlenou 1/4 vo výške 15m nad zemou a 2dB stratami v kábli
     

    Košická FRN PMR brána
     

    Máš záujem pripojiť PMR staničku do FRN siete len nevieš ako? Tu nájdeš odpoveď.
    Na slovenskom FRN serveri v sieti „Test“ beží neustále opakovač, takže si môžete otestovať funkčnosť a nastavenie vášho FRN klienta bez obťažovania ostatných!

    TNX za poskytnutie materiálov o Free Radio Network Tóno OM1AEG, zdroj: http://sites.google.com/site/om1aeg/free-radio-network. Na tejto stránke nájdete o FRN aj ďalšie podrobnosti a postupy inštalácie a konfigurácie FRN.

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x