Ľahká G0KSC yagi 4el. na 6m

Veľkou výhodou antén s priamym napájaním je jednoduchá konštrukcia a necitlivosť na okolité prostredie. Cesta za zvyšovaním zisku je v znižovaní impedancie antény. Prispôsobovací obvod však vnáša do systému opäť straty. Pri optimálnom návrhu prednosti OWA yagi prevážia nad inými typmi antén. Medzi OWA yagi patri aj antény, ktoré spočítal za pomoci Antenna Model a EZNEC 5+ G0KSC.

Pre dovolenkové použitie sa výborne hodí ľahká 4el. yagi. Kalkulovaný zisk je 8,63dBi vo voľnom priestore a F/B pomer 19,22dB. Dizajn je veľmi tolerantný ku presnosti výroby. Pozbieral som zvyšky materiálu zo starých antén a odpadu pri výrobe iných a vznikla kompaktná, ľahká anténa na 50 MHz.

Oproti návrhu G0KSC som použil plastové úchytky prvkov, ktoré si môžete zakúpiť napríklad u Jirka OK5IM. Keďže sú na prvky priemeru 10mm, spočítal som anténu v MMANA ešte raz. Výsledky aj meranie potvrdili dobrý návrh G0KSC.

Rozmery yagi G0KSC

R: 3000mm, priemer 10mm
Ž: 2940mm, priemer 14mm, koniec teleskopický 12mm
D1: 2770mm, priemer 10mm
D2: 2614mm, priemer 10mm
Boom: 25 x 25mm, dĺžka 2460mm

Umiestnenie prvkov na boome

R: 0mm
Ž: 967mm
D1: 1270mm
D2: 2402mm

Náčrt G0KSC yagi pomocou MMANA
Náčrt G0KSC yagi pomocou MMANA

Najviac námahy pri výrobe zaberie žiarič. Je delený na dve polovice, pričom je uchytený izolovane nad boomom. Využil som izolátory zo starej antény. Je to valec zo silonu s vyvŕtanou dierou s priemerom 14mm. Cez ňu sa prestrčí trubka tak, aby bolo možné na koniec pripojiť napájač na pájkovacie očká. Pomocou U-čiek je uchytený na duralovú platničku. Zatiahnutím U-čiek sa docieli aj pevné uchytenie žiariča. Napájač je pripojený cez balun tvorený piatimi závitmi koaxiálneho kábla umiestnenými tesne pri žiariči. Balun je fixovaný plastovými sťahovacími páskami. Montáž ostatných prvkov je vďaka plastovým úchytkám veľmi jednoduchá.

Hotová G0KSC yagi
Hotová G0KSC yagi

Meranie PSV metrom potvrdilo predpokladaný plochý priebeh PSV. Podľa meracieho prístroja je dokonca 1:1 v najpoužívanejšom segmente 50 MHz pásma. Anténa je napriek krátkemu boomu pomerne ostrá a smerovať treba presne. Značí to, že potlačenie signálov (a rušenia) z ostatných smerov je výborné.

Čistý čas na zhotovenie antény je cca. 4 hodiny. Vzhľadom k jednoduchosti a dobrým vlastnostiam je to vynikajúca anténa na zoznámenie sa s 50 MHz pásmom.

Prameň

[1] https://www.g0ksc.co.uk/sc0604s.html

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x