interface PC-TRX bez transformatorov.

Domov Diskusné Fóra CQ HAM fórum Technika interface PC-TRX bez transformatorov.

  • This topic is empty.
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 17 )
  • Autor
    Príspevky
  • #11035 Odpovedať
    om2amb
    Účastník (Participant)

    Dbory den.

    Neviete o nejakom interface na digitalne mody ktore nepouziva na oddelenie audiocesty transformatory ale optocleny?

    Cely den som sa snazil nieco najst ale nejak zasi zle hladam.

    #11898 Odpovedať
    om2zz
    Člen

    Marek,
    interfejsy medzi radio a PC vacsinou pouzivaju NF transformatory na oddelenie NF cesty (digitalne mody cez zvukovu kartu v PC) a optocleny sa pouzivaju na oddelenie klucovania na trxe (PTT) a serioveho portu na PC. Pouzitie NF transformatora aj optoclenov ma tu vyhodu ze radio je od PC galvanicky oddelene, nielenze to nebrumi, ale chrani to vstupy / vystupy TRXu, resp. PC.
    Tento interfejs pouzivam k mojej TS-850 a chodi ako hodinky, este som k nemu pridal jednu vetvu s optoclenom a dokazem aj vysielat CW:
    http://www.qsl.net/k0bx/soundcard.htm

    Pokial vyslovene nechces pouzit NF transformatory, skus tam dat delic napatia z dvoch odporov (ich deliaci pomer zavisi od vystupnej urovne na zvukovej karte a maximalnej vstupnej urovne na radiu)

    Vela zdaru, Rado 2zz

    #11899 Odpovedať
    blankAnonymný
    Návštevník

    Pozri si RZ 4/98

    #11900 Odpovedať
    om2amb
    Účastník (Participant)

    Asi som sa zle vyjadril.

    Ja viem ako sa to robi a aj preco (pre OM2ZZ)
    V Radiozurnaly je popisane zapojenie z NF transformatormy ak si dobre pametam a oticky je tam riesene oddelenie riadiacich signalov.(pre Hlavac)

    Kedze doma ziaden nevlastnim a z obchodou kde to mozu mat, to ma len jeden a ten mi to nezasle lebo objednavka je pod 500,- SKK. Som rozmyslal NF oddelenie riesit optocestou. Bohuzial ziaden radioamater to nerobil. Ale nastastie ludia do audiotechniky ano. A uz som dve riesenia nasiel uz to len vyskusat a dufat ze mi to nebude sposobovat velke skreslenie (Ktore dost vadi Furierovym Transformaciam)

    #11901 Odpovedať
    blankom1ci
    Účastník (Participant)

    Ahoj,
    ak máš možnosť pozrieť si FUNKamateur, číslo 4/2007 str. 400 a pokračovanie 5/2007 str. 512.
    Tam to je riešené optočlenmi, ale jednoduchšie a aj lacnejšie sú predsa len tie NF trafáky. Ak chceš, ozvi sa.
    73 ! Jozef

    #11902 Odpovedať
    blankAnonymný
    Návštevník

    Ak sú problém audio trafá , tak som rozoberal Panasonic telef . ústredňu , tam ich bolo aspoň 40 ks . Ak je len toto problém – darujem . OM3WCD amorvay@zoznam.sk

    #11903 Odpovedať
    om2amb
    Účastník (Participant)

    Dakujem za ponuku.
    aktualne som PN takze mam cas skusit tie zapojenia z optoclenmy ak to nebude vyhovovat ozvem sa.

    #11904 Odpovedať
    blankAnonymný
    Návštevník

    Stavím nyní interface s optočleny. Pokusím se ti nějak poslat dokumentaci. Poslal jsem to e-mail.
    73 OK1UMB.

    #11905 Odpovedať
    blankKarel
    Člen

    Budu trochu bourat některý představy. Je fakt, že použití galvanickýho oddělení může v některejch případech pomoci, tedy pokud má PC a TRX rozdílnou zem. Tenhle stav se mi ale moc nelíbí, nevím. Ovšem není pravda, že to něco chrání. Pro VF není nějakej transformátorek žádná překážka, kapacita mezi závity je značná. S těma optočlenama je to patrně trochu lepší, ale ne o moc.

    Já osobně neodděluju vůbec a nemám problémy. Podotýkám, že PC, modem i TRX mají společnou zem.

    #11906 Odpovedať
    blankOM3KWT
    Člen

    Robili sme to v klube a bezi to bezne na Echolinkoch. Je to schema na oddelenie PC a hifi veze (dost elegantna). Z kazdej strany bolo treba robit zosilovac a napajanie. Vstup – vystup kalibrovany jedna k jednej pristrojom. Transformatorov sme skusili velke mnozstvo (ovladanie uz vtedy bolo jednoduche opto) ale vzdy doslo k nepripustnemu skresleniu (ak islo o voice). Mame niekde archivovane nahravky. Modem-Signalom to bolo jedno, voice bol narocnejsi. Samozrejme to bolo naprosto nutne, aj ked malo PC, TRX atd. spolocnu zem. Antena ju definitivne spolocnu mat nikdy nebude, a bude tam rozdiel potencialov. Jedine vychodisko bolo neuzemnit stoziar s antenou, no a to nebolo najstastnejsie riesenie. Pri vynose Echolinku na 70cm prevadzace to nevadilo, stacili male vykony a mensie, nizko umiestnene anteny. Pri simplexnom linku na 2m, sme ale pouzivali X510 na 15m stoziari. Ten uz uzemneny musel byt. Linkove radia nemali zem riesenu rovnako. Iny postup bol pre Kenwood, Icom, Yaesu, atd.

    #11907 Odpovedať
    om2amb
    Účastník (Participant)

    karel: no ono sa to robi hlavne kvoli ground loopu. mne ho vygeneruje 8m dlha predlzovacka a pocitac. (Zosik je na tej istej dvojzasuvke ale bez predlzovacky, a predlzka je presne podla noriem a dobra) Takze moje obavy z odelenia su zapriciene vlastnou skusenostou.

    OM3KVT: to sa mi nezda. mozes poslat ten link na nahravky z tym skreslenim? Osobne si zo skoly pametam ze skreslenia sme maly v pripade zleho impedancneho prisposobenia. (zvukovky v PC su nato dost nachylne)

    #11908 Odpovedať
    blankOM3KWT
    Člen

    Skus tento link, su tam asi tri vzorky a porovnanie bez trafa (wave alebo MP3 files). Adresa http://www.sidvedgroup.co.uk/om3kwt/download/

    #11909 Odpovedať
    om2amb
    Účastník (Participant)

    dakujem pozriem. ale potom ma udivuje preco aj v ‚profi“ zariadeniach na digitalnu prevadzku su trafaciky.

    #11910 Odpovedať
    blankAnonymný
    Návštevník

    Bežné optočleny sú určené na digitálnu prevádzku, režimom ON/OFF, teda sú dvojstavové. Nie sú linearizované a pri aplikácii v lineárnom režime je výsledok silne neuspokojivý. Vyrábajú sa aj lineárne optočleny, ale ich cena je niekoľko desasiatok krát vyššia, ako bežné optočleny a sú pomerne nedostupné. Zložitosť a prípadnú dodatočnú linearizáciu obvodovým riešením radšej spomeniem len okrajovo. Preto sa ako najekonomickejšie riešenie stále javí bežný oddeľovací transformátor, aj keď má tiež svoje nedostatky (možné naindukovanie rušivých signálov, v blízkosti silných mag. polí, rozmery a pod.). Cena takýchto trafáčikov (3 druhy, podľa prevodu) sa v „S.O.S elektronik“ pohybuje okolo stovky Sk s DPH. Že je o ich výrobu záujem, svedčí aj to, že sú stále na trhu. V krajnom prípade je možné použiť malé 1W sieťové transformátorčeky 230/24 V do plošného spoja (prevod približne 10:1).
    Pozn.: Aj keď sa jedná o digitálne druhy prevádzky, modulácia je harmonický signál.

    #11911 Odpovedať
    blankOM3KWT
    Člen

    Co sa tyka narocnosti, v nasom pripade sa cena interface pohybovala okolo 1500 SKK, viac myslim to nebolo, zahrnajuc napajania, zosilovace, konektory atd. Kvalita bola ohromna, 20-20K (Hz) alebo 15-15K (Hz) uz presne neviem. Povodne to bolo navrhnute pre oddelenie HiFi veze od PC, so silnym dorazom na to, ze cela vec HiFi aj zostane. Optocleny sme objednavali myslim z Ciech, to by som uz musel listovat dozadu, pripadne sa popytat. V kazdom pripade interface funguje minimalne stvrty rok absolutne spolahlivo. Pouzivali sme to asi 3 roky s Echolinkom pre OM0OET prevadzac. Ak sme prehrali digitalny zaznam prevadzky, bez pristrojov bolo nemozne rozoznat co je zaznam a co je prevadzka nazivo. V pripade pouzitia komercne vyrabanych rigblastrov to bolo zrejme okamzite – vid situaciu v strednom Anglicku, kde priblizne 200 FM stanic ma rovnaku (rovnako skreslenu) modulaciu v situaciach ako internet gateway.

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 17 )
Odpoveď na: interface PC-TRX bez transformatorov.
Vaše údaje:




62 + = 72