Otvorený dopis prezidentovi SZR Romanovi – OM3EI

Domov Diskusné Fóra CQ HAM fórum VKV Otvorený dopis prezidentovi SZR Romanovi – OM3EI

Táto téma obsahuje 43 odpovedí, má 0 hlasov, a bola naposledy aktualizovaná používateľom  OM1AWA pred 14 rokmi, 9 mesiacmi.

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 45 )
 • Autor
  Príspevky
 • #11001

  Anonymný

  Chcem tymto vyzvat Romana OM3EI, aby jasne uviedol svoje stanovisko ku koncesionarom triedy „D“ v novom navrhu SZR pre TU.
  Je mozna este zmena (zrusenie N1), alebo je to uz „hotova vec“ ?
  V navrhu na hamradio.sk je pre „D“ navrhovana ponizujuca a znevazujuca akasi docasna nestandardna trieda N1, ktora totalne dehonestuje stovky dlhorocnych aktivnych D_ckarov. Uz davno ma nieco tak nevytocilo, ako to ze ma „niekto“ po tolkych rokoch amatercenia chce zaradit do N1 !
  Roman, ako Ta poznam urcite si otvoreny k vypocutiu i opacnych navrhov, ako notoricky predkladaju niektori clenovia prezidia SZR a svet im uz dlhsiu dobu dokazuje ze nemaju pravdu!
  Ty si prezident a na Tebe je zodpovednost za dalsi vyvoj amaterizmu u nas. Aky je Tvoj nazor, co budes Ty presadzovat ?
  Dakujem za odpoved

  Igor – OM6ACI

  #11702

  om3ei
  Člen

  Ahoj Igor,
  snáď nemusíme komunikovať cez otvorené listy.. Som prístupný argumentom a slušnej diskusii. Poznám mnohých D-čkárov a vážim si ich, najmä ak robia aj niečo pre druhých. Vôbec nemám záujem na ich degradácii či ponížení. Išli by sme proti sebe. Zastávame však názor, že každý, kto chce mať prístup na KV, by mal byť preskúšaný z KV prevádzky. Zvažovali sme aj alternatívu troch plnohodnotných tried – VKV, N a A. Triedu N1 sme nakoniec navrhli preto, aby sme umožnili prechod do N len zložením skúšky z KV prevádzky bez potreby skúšok z ďalších predmetov a bez poplatkov za skúšku. Čiže trieda N1 zodpovedajúca triede N bez KV, ale s možnosťou jednoduchého a bezplatného prechodu do N. A ak by mal D-čkar zo svojej predchádzajúcej praxe splnenú požiadavku 500 spojení, mohol by ísť prakticky hneď aj na skúšky na triedu A.
  Prosím napíš, čo konkrétne ti prekáža na tomto návrhu. Máš výhrady k zvolenej forme transformácie triedy D do N1, alebo k tomu, že N1 nemá prístup na KV?

  #11703

  Len v krátkosti – otázky:

  – existuje medzinárodný predpis pre triedu Novice, ktorý by požadoval skúšky z KV prevádzky? Roman, skúšky z KV požaduje SZR. Ak však máš taký predpis, už minulý týždeň som prosil o jeho zaslanie

  – skúšky nie sú bezplatná záležitosť

  – návrh SZR hovorí o praxi a spojeniach v triede Novice, nie v triede D. Ak SZR malo na mysli, že by sa uznávala prax a spojenia v triede D, mala to vo svojom návrhu definovať

  #11704

  om3ei
  Člen

  Existuje odporúčanie CEPTu pre povoľovací orgán čo má skúšať. Podľa môjho názoru (a tento názor má veľa ľudí, s ktorými rozprávam) idú požiadavky na znalosti z techniky príliš do hĺbky. Či už pre triedu A alebo N. Vyžadujú sa tam také znalosti, že pre toho, kto nemá elektrotechnické vzdelanie, to môže byť oveľa väčší problém ako morze. A pritom pri bežnej prevádzke na továrenskom zariadení tie znalosti nepotrebuješ. Je užitočné ich vedieť, ale nie je to nevyhnutné. Preto majú pre nás ďaleko väčší význam skúšky z prevádzky. To sú veci, ktoré nevyhnutne musíš vedieť, aby si mohol začať pracovať na pásmach. A dajú sa aj pomerne ľahko naučiť.

  #11705

  Fajn, je to váš názor.

  Keďže si skúseným rádioamatérom, vieš mi povedať, kedy sa najlepšie naučíš napr. nejaký prefix?
  a) nabiflením na skúšku
  b) urobením spojenia na pásme

  Čiže môj (súkromný) názor je, že prevádzka sa nedá naučiť podľa nejakého papiera v štýle GD DR OM či OM3XYZ tu OM3ABC, zdravím priateľu, report pre teba je…“.

  Koľko percent z uchádzačov o nejakú triedu neurobilo skúšky? Verím a ako aj hovoríš, že je to ľahké sa to naučiť, že skúšku z KV prevádzky by urobili VŠETCI.

  V návrhu sa nikde nespomína, že skúška z KV by bola bezplatná. A aj keby sa to v návrhu spomínalo, úrad by mohol stanoviť nejaký poplatok (čo je reálnejšie). Takže by sme si podali žiadosť s nejakým kolkom…

  Väčšina ľudí by musela za skúškami vycestovať (20Sk až 1800Sk). Stráviš deň na úrade (jeden deň z dovolenky fuč).

  Následne podáš žiadosť o vydanie papierov s novou triedou (a to sa spoplatňuje aj teraz). Telekomunikačný úrad zamestnáš skúškami a vyrábaním nových papierov, takže asi p.Kováčovej budú musieť prideliť výpomoc. No a čakáš, čakáš, čakáš a čakáš…

  Celým tým procesom ešte aj poprieš odporúčanie ITU a ECC o zjednodušovaní procesu skúšok.

  Klady? Budeme mať množstvo papierových znalcov KV prevádzky.

  Hmmm, zdá sa mi sakramentsky málo oproti tomu, čo si to vyžiada. Takže nie, s týmto názorom sa nemôžem stotožniť a budem sa pokúšať presadiť variant, ktorý považujem za rozumnejší.

  Ďakujem za prečítanie príspevku, 73!

  #11706

  Anonymný

  Zdravim Ta Roman!
  V prvom rade Ti dakujem, ze si reagoval na moju vyzvu k tejto diskusii.
  Skor ako budem odpovedat na Tvoje otazky, chcem poprosit vsetkych (najma HAM_ov) aby predovsetkym do tejto rubriky pisali i nadalej bez urazok a vzajomneho osocovania. Jedna sa o diskusiu s nasim riadne zvolenym prezidentom SZR.
  Ano mam vyhrady voci triede N1 (je nestandardna, netreba vymyslat a „vylepsovat“ to, co uz je vymyslene). Najma ak sa v tejto situacii jedna o represivny a zbytocny krok. Som proti zaradeniu koncesionarov „D“ do N1. Som za zavedenie iba dvoch tried „A“ a „N“. Ale podme trosku hlbsie do problemu.
  Uvedomme si, ze vzhladom na demograficky vyvoj technologicke moznosti v IKT, internet atd. novy (najlepsie mlady) radiamateri sa do SZR urcite nepohrnu, tak ako by sme mozno chceli. Onedlho budeme mozno radi ked umrtnost bude nizsia, ako priliv novych clenov. Toto je vsak globalny „problem“ a i preto svet reaguje na spristupnenie a popularizaciu HAM cinnosti. V tejto suvislosti, je kazdy rozkol, pripadne rozstiepenie clenov SZR neziaduce a zbytocne. Mame zial priklad z OK, tam to sposobilo najma necitlive riesenie podobnych otazok.
  Tym Ta ako prezidenta zodpovedneho za dalsi vyvoj chcem upozornit na to, ze rozkol a triestenie clenskej zakladne je neziaduce. V SZR a jeho prezidiu je potrebne urobit i v zaujme zachovania nasej jednoty potrebne – to je tvoja uloha. Najma sa oprostit od nadradenosti a necitlivosti ktorou zaradujete D_ckarov do N1.
  Ja osobne by som sa nebal vpustit na KV D_ckarov, nic az tak vazne nehrozi, nikto si predsa nechce umyselne urobit hanbu na svoj ucet (na svoju znacku). Navyse pre D_ckarov s bohatou praxou najma v radiokluboch je zaradenie do N1 vzhladom na vyssie uvedene skutocne urazajuce. Na jedenej strane spristupnenie koncesii uz pre 10 rocne deti je OK a v sulade so svetom, ale na druhej strane neuznat dospelym dnesnym D_ckarom prakticke skusenosti a nedat im doveru a nutit ich nehnevaj sa k formalnej skuske !?
  Zvaz prosim vsetko, ono uz nie je vela casu. Peticie a zatazovanie TU „nasimi vecami“ nikomu nepomoze. Nasou prioritou by mala byt priatelska komunikacia na nasich „bandoch“ . Rucim Ti za to, ze i D_ckari mozu vyrazne ozivit nasu cinnost a byt uzitocnymi, i na KV. Riesenim tzv. moznych, obavanych problemov s niektorimi D_ckarmi na KV bandoch je neopodstatnene. Pripustam, ze mozno u malej skupiny menej skusenych bude isty cas potrebne citlive a chapave usmernovanie zo strany skusenejsich HAM_ov, to je myslim obojstranne akceptovatelne a to by mala byt podla mojho nazoru i nasa cesta.

  Dakujem za precitanie 73!
  Igor – OM6ACI

  #11707

  om5agm
  Člen

  Plne súhlasím s Igorom om6aci vo veci, čo píše o vytvorení triedy N1. Prakticky podľa predloženého návrhu by sa nič nezmenilo. D-čkari by sa na pásma Kv nedostali ani naďalej. Tak načo je vlastne takáto zmena. Len aby sme mohli povedať, že sa niečo urobilo???
  Podľa mňa Tí, ktorí majú teraz skúšky, by mali dostať možnosť dostať sa aj na KV pásma, teda aj doterajší D-čkári. Veď aktívny D-čkári pod klubovou značkou sa tam aj teraz možu, majú praktické skúsenosti, tak prečo im brániť tam vystupovať pod svojou značkou???

  #11708

  OM6ADG
  Člen

  Sledujem diskusiu ktorá sa tu rozbehla so zmiešanými pocitmi.Svojím spôsobom každý názor je viac-menej správny /pre jedných alebo druhých/.Bola tu už reč aj o hamspirite-ak sa dobre pamätám,tiež jedna zo skúšobných otázok a myslím,že je rovnaký pre triedu A aj D, B aj C -teda pre rádioamatérov, ktorí si vzájomne pomáhajú.
  Uvažovať ďalej o N1 asi nie je dobrý nápad. Skúsme skôr pouvažovať,ako ošetriť pomoc rádioamatérov tried A,B pri vstupe D-čkárov na KV.Viem si predstaviť,že požiadam napr.OM6PR,IB,NR aleboOM3SI, CFF aby mi pomohli so vstupom na krátke vlny celkom isto neodmietnu.Takto by sa snáď dalo vyriešiť aj preskúšanie z KV prevádzky a SZR by mohol skoordinovať pomoc v prípadoch keď sa D-čkar nemá alebo nevie na koho obrátiť.
  73! OM6ADG

  #11709

  om2amb
  Člen

  OM6ADG: mohol by si to nejak rozvynut?

  #11710

  Cvrcek
  Člen

  Zdravím Vás pánové všechny a líbí se mi Vaše fundovaná diskuze.

  N1 pro Déčkaře? Správně! A hned musím dodat, že nesmíte zapomenout, že se vlasně změna týká všech. Proč tedy nevymyslet taky třídu A1, B1, C1 pro všechny ostatní současné radioamatéry? A aby se dostali do třídy A, museli by absolvovat jednu „TakyTakovouDehonestujícíZkoušku“. Pokud tu někdo píše, že je to přece jen „Formální Zkouška“, proč ji tedy nemůže absolvovat i třída A, B, C?

  Můj návrh:
  Všechny třídy A, B a C přesunout do třídy A1. Na to, aby se dostali do třídy A by museli přijet na TU, zaplatit si kolek (bezplatně – jako vždy), udělat formální zkoušku, počkat, až jim přijde zkušební protokol a konečně dostat vytouženou třídu „A“
  Pro různé rýpaly: nesmíte zapomenout, že někteří mají svoji koncesi už hóóóódně dlouho!! To znamená, že už hodně dlouho nečetli ani předpisy, možná ani nestudovali techniku!!! …to že znají pár prefixů? No a?
  Určitě jim „TaFormálníDehonestujícíZkouška“ přispěje k většímu vzdělání a určitě i k většímu sebevědomí. Vždyť účelem radioamatérského sportu je „Dosahovat většího poznání v oblasti radiotechniky atd…“

  Máte pocit, že jsem trochu přestřelil?
  Já ani moc ne. Když se na to dívám z pohledu třídy D…. je to spravedlivé, když se na to dívám z pohledu třídy A… je to totální hovadina.

  A teď babo raď.

  Máte snad pocit, že Ti „starší“ D-čkaři, kteří mají svoji koncesi jen na 2m nám (v případě, že by dostali A) zahltí KV? Asi těžko. Spočítali jste vlastně, kolika lidí se to týká? (tisíce to určitě nejsou) Není to jen uražená ješitnost Vás několika, kteří nemůžete překousnout to, že by někdo dosáhl třídy A (nebo třídy N?) stejně vydřeně jako A,B nebo C?

  Teď jste dosáhli toho, že třída D je totálním odpadem současné Evropy. Protože s třídou D nemůžou ani vycestovat k rodině (nebo známým) do CZ nebo jinde a udělat si „pár spojení“

  „Hambi Te sa !!“

  OM/OK2ZCB /p (můj domovský portable)

  #11711

  D-čkari na základe medzinárodných predpisov nemôžu dosťať priamo zmenou triedu A (Extra). Inak je ten obraz správny.

  #11712

  om2amb
  Člen

  No pokial sa to dalo v Cechac da sa to i unas 😉 ale je pravda ze by musel zavriet obe oci a pripadne i kurie.

  #11713

  Anonymný

  No tak podla dnesnej informacie (31.1.2007) na http://www.hamradio.sk by to uz mohlo byt OK. A,B,C……trieda A, D ….trieda N. Uz tam nieje ziadne N1.

  http://www.hamradio.sk/main/news/OM6KW/2007/Informacia%2007-01-31.htm

  #11714

  Anonymný

  Vzhladom na dnesne rokovanie clenov prezidia SZR OM3EI, OM3LU a OM3JW, so zastupcami TU (hovorcom TU) Ing. Vavrom a Ing. Kovacovou, kde doslo k zosuladeniu navrhu SZR z nasimi poziadavkami – zrusenie N1 a zaradenie D_ckarov do N s pristupom na vybrane segmenty KV s obmedzenim vykonu, vyjadrujem spokojnost s tymto stavom a myslim si, ze tlacit TU (vzhladom na jeho zaneprazdnenost a priority) k urychleniu peticou je v tejto chvili bezpredmetne. Je teraz na Vilovi autorovi peticie, ci bude i napriek tomuto ustretovemu kroku posielat uvedenu peticiu na TU (alebo sa pocka uvedenych cca 6 mesiacov).
  Ja osobne sa chcem podakovat so vsetkou uctou najma prezidentovi nasho SZR Romanovi OM3EI, ktory pochopil co je v tejto dobe pre radioamaterov u nas dolezite.
  Ustretovost hlasom „z ludu“ nie je slabost ale v tomto pripade SLACHETNOST, PREZIERAVOST a MUDROST.
  Potom bude naozaj na nas D_ckaroch, aby sme svojou prevadzkou na KV nesklamali v co pevne verim.
  DAKUJEM!

  #11715

  om2amb
  Člen

  myslim ze toto je konecne dobry navrh. iked ten pocital som ze KV tam bude cele (i 50Mhz)

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 45 )

Na tému ‘Otvorený dopis prezidentovi SZR Romanovi – OM3EI’ už nie je možné odpovedať.