stožiar na KV tribander

Domov Diskusné Fóra CQ HAM fórum Technika stožiar na KV tribander

  • This topic is empty.
Zobrazuje sa 11 príspevkov - 1 až 11 (z celkového počtu 11 )
  • Autor
    Príspevky
  • #11338 Odpovedať

    Ma niekto skusenosti so stavbou nejakeho stožiara na tribander, ja osobne mam HY GAIN TH3JRS, ma zhruba cca. 11 kg, bývam v panelaku ale hned za domom ma svoj pozemok je to asi tak 15 m od domu. Tam by som chcel postaviť stožiar, predstavu mám asi taku, že zakopať a zabetonovať asi 5 m rúru do zeme a na koniec antenu. Ak niekto ma skusenosti tak si rad prečítam. Nechcem však žiadny priehradovy stožiar,rozhoduje cena…

    #13863 Odpovedať

    Výška a umiestnenie antény v prostredí záleží od požiadavky cieľových geografických oblastí. Napríklad iná výška je vhodná pre EU a iná pre NA. Úvod do tejto problematiky je popísaný v článku HFTA – HF Terrain Assessment https://www.cq.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=1729

    S určitosťou ale 5m je prinízko, zvlášť pre pásmo 14MHz.

    #13864 Odpovedať

    Nepochopil si ma alebo si nečital pozorne, nepýtal som sa na umiestnenie anteny ale na to či niekto ma skusenosť so stavbou stožiara z trubiek a ked tak aké. Vždy lepšie ju mať 5 metrov nad zemou ako vôbec…..

    #13865 Odpovedať
    Anonymný
    Návštevník

    Pokud nebude ta trubka ze stožáru veřejného osvětlení, tak ji budeš muset kotvit. Běžné rozměry trubek se při silnějším větru ohnou. 5m dlouhou trubku budeš muset zabetonovat cca 1m pod zem, zbudou ti 4m nad zemí. Takhle „vysoko“ nebude anténa už prakticky směrovat., možná trochu na 28MHz.
    Na tribander je vyzkoušený trojhranný stožár z RDM, pochopitelně kotvený ve 2 výškách. Pokud má přijít silný vítr, tak ho stočíš dolů a horními kotvami ještě přikotvíš.

    #13866 Odpovedať

    Myslel som použiť presne ako hovoríš niečo podobne ako je poulične osvetlenie alebo nejaký iný systém možno zasúvane trubky do seba, viem že sa predávaju pozinkované 2 coul trubky v dlžkach až 6 metrov ale to som vyhodnotil asi ako nie moc dobre riešenie, no moj limit je nejakých 5-6 metrov… no najradšej by som to vybavil bez kotvenia, zakopať nie je problem 1 meter a zabetónovať, len som si chcel overiť či už toto nekto riešil a ako by sa dal urobiť stožiar z bežne dostupných materiálov..Možnosť umiestnenia na strechu určite nie je nakoľko mame na obytnom dome novú strechu. Tá strecha je sedlova takže by ma susedia asi hned niekde zakopali. Ale uvediem ešte jednu dôležitú vec, tam kde chcem umiestniť stožiar hoc bude antena v 5-6 metrovej výške a natočená v smere od obytného domu je nezastavaná oblasť a samé polia a nepriemyselná zona, je to tam čistá rovina a ani kopec. Skôr sa ja nachádzam v miernom kopci ale miernom. Ked je dobré počasie je viditelnosť viac ako 20-30 km bez vysokých objektov a kopcov. Práve preto by to mohlo aj celkom fungovať. Na druhú stranu mam vysoké kopce-Malé Karpaty takže je zbytočné sa zaťažovať napr. rotátorom.

    #13867 Odpovedať

    Neporozumel som celkom na čo sa pýtaš. Ono fakt umiestniť tribander do takejto výšky je len absolútne núdzové riešenie. Aj drôtový dipól za pár euro vo výške 10m nad zemou môže byť lepší.

    Odporúčam pozrieť článok OK2PP „Než koupíte anténu“ http://www.radioamater.cz/cisla/pdf/2002-2-3.pdf

    Menší stožiar na ľahkú TH3JRS sa dá spraviť z lešenárskych rúr s kotvením lanami. Dve 6m rúry dajú už výšku, v ktorej bude anténa fungovať.

    Ono pri prekročení výšky 4,5m je vyžadovaná ohlasovacia povinnosť stavebnému úradu, potrebuješ zabezpečiť uzemnenie.[/url]

    #13868 Odpovedať

    No nudzove to je riešenie ale je to jedine riešenie…Antenu už mam dlhšie takže to je v poriadku, tu už nekupujem. Jasne že aj drôt by bol dobry v 10 m vyške ale ked nemôžem isť do takej výšky a teda aj problemy s kotvením by boli aby to nezabralo vela miesta… Je lepšie určite snaď lepšie mať nejaku antenu na HF ako žiadnu… Moj limit je tych 5-6 metrov… Najprv som rozmyšlal nad typom LW ale to tiež max vo vyške 5 m ale nakoľko už vlastnim TH3JRS tak by to bola škoda ju nevyužiť

    #13869 Odpovedať
    blankom3cvv
    Člen

    Všeobecne platí, že výška antény má byť minimálne lambda/2 nad zemou. Ak je táto vzdialenosť od zeme menšia, tak nie je záruka, že budú dodržané parametre, ktoré výrobca pre danú anténu garantuje.
    Sú výnimky, napr. štrkové podložie. Pri budovách nie je daná výška antény výškou domu, ale plochou strechy domu, od ktorej sa výška antény počíta. To znamená, že ak má niekto 12 p. vežiak a položí si anténu na strechu, to neznamená, že má elektrický anténu vo výške
    36 m nad zemou. Toľko asi v skratke. Ale aj tak je zlá anténa lepšia ako žiadna.

    #13870 Odpovedať
    Anonymný
    Návštevník

    Stoziar sa da vyrobit aj podomacky, uplne jednoducho. (ak to vies)
    Staci ti na to zohnat rury z kovosrotu, v horsom pripade ich mozes aj kupit.
    Prva pohodova a nekotvitelna prisera, moze byt aj vyradena poulicna lampa, cim vatsia, tym lepsia. Najlepsia je hotova lampa zo zeleznice aj so stupackami osadena.
    Dobre su aj take, ktore sa vyskytuju na vypadovkach z mesta, ktore nesu na hornom „Ypsilone“ 2 lampy z dvoch takychto stoziarov sa da poskladat nekotveny stoziar 22m, staci posledny diel predlzit, pripadne po vonkajsku navarit koli zamedzeniu torzneho pohybu 2-3 rury, alebo aj hrubsie roxory, ev. ustrizky pasoviny, pasoveho plechu hrubky 15-25mm.
    Stupacky sa daju navarit z roxorov, alebo podla potreby aj z trubiek.
    Nosnost bude hlboko predimeznovana, lebo ten koncovy Ypsilon z lampami vazi cca 180kg a torzne tlaky pri vetre su ovela vatsie, ako spravi rotator z malou antenou. Obvykle pri extreme silnom vetre, najprv odletia prvky anteny, potom boom, medzi tym utrhne rotatoru brzdu.

    Na stavbu sa vsak musi pouzit ale velmi hlboky a pevny betonovy zaklad zo zvaranou konstrukciou siete z podstatne hrubsou rurou, do ktorej sa zasunie cely stoziar.
    Problem bude vztycenie, ak nieje k dispozicii autozeriav.
    Mozne to samozrejme je, ale pokial si nerobil na lamparni a nemas grif, na stavbu podporneho „X“ a navijak, tak to asi nedostanes do tej zabetonovanej rury.

    Druhy typ, je kvazi prihradovy z trubiek zvarany stoziar, kde sa pozvaraju dokopy 3 hrubsie rury, a do stredu sa ako distancna vsuvka zavaria odrezky z rovnakeho priemeru rury cca 20cm z odstupom cca 70cm
    V priereze si to predstav ako kvetinu z troma lupenmi a stredom.
    takato konstrukcia je velmi odolna pri nekotvenom stoziari na torzne kmity.
    Pokial chces stavat do vysky cca 15m, tak treba rozdelit takyto stoziar na 3 rovnake casti, z tym, ze ta spodna by mala mat zaklad v betone aspon 2m do hlbky.
    Zaklad by mali tvorit aspon 50mm (2″) trubky vodovodne, druhy stupen 1,5″ a posledny 1″

    Daju sa pouzit aj pozinkovane, ale velmi zle sa cez pozink zvara, v oblasti zvaru sa musia obrusovat, alebo zvarat pomocou WIG/TIG

    Ak chces mat velmi pevne vystuzenie, da sa to pretkat este z vonka prihradami z roxoru.

    Na vsetky tieto konstrukcie staci mat zahradu, pripojku el. energie, velku karbobrusku a jednosmernu silnu zvaracku (150A), par balikov elektrod bazickych a chvilku casu, par kamaratov na stavbu, kozy na na podlozenie, navijak stavebny.. miesacka vemi pomoze.

    Z praxe pre prax, ale je lepsie pouzit klasicky stoziar prihradovy, alebo aj hladky, hotovy, nechat si ho osadit od elektrikarov, nevyjde to draho a je to rychla stavba, len cena bude vyssia, ako u homo domo konstrukcie.

    Napriklad v Blave sa prave teraz vymienaju na hl. Stanici vsetky trakcne nosne stoziare prihradove, myslim, ze dohodnut sa nieje problem.

    Stavebne povolenie je pre klud dobre vybavit.
    Ako dovod, treba na stavebnom, uviest potrebu mat v zahrade stoziar vlastneho verejneho osvetlenia, typ a cislo stoziaru, typ lampy dodat podla toho, co maju aktualne v kovosrote, ev. na lamparni blizko bydliska, obvykle vsetky dokumentacie a stavebne plany aj situacne plany, ev. razitko realizatora sa da zohnat na onej okresnej lamparni za slivovicu, ak mas stastie.
    Na stavbnom ti nebudu stym robit velke problemy, ak je to cele papierovo obslahnute z beznej stavebnej agendy podniku verejneho osvetlenia, zeleznice a pod.
    Vid. podla oblasti stavby.
    http://www.zoznam.sk/katalog/Sluzby-remesla/Komunalne-sluzby/Verejne-osvetlenie/

    #13871 Odpovedať
    blankom1ci
    Účastník (Participant)

    Ahoj Ron, on chce iba 4-5 m dlhu rúru strčiť do záhradky….

    #13872 Odpovedať
    Anonymný
    Návštevník

    No ved hej, ale ak vezmes, ze das do zahrady „len ruru“ bez kotvenia tak, minimum je 50mm vodovodna rura v distribucnej dlzke 6m, ktora sa da mozno zohnat, alebo pozvarat z dvoch kusov transportovatelnejsich 4m ma vazne nedostatky…

    Problem bez kotvenia zo zatazou na konci rotator+antena (cca 18-30kg plus minus odhadujem) bude mat rozkmit 80cm na konci a torzne kmitanie asi 2’uhlove.
    To by zdanlivo ani nevadilo, lenze z konstrukcneho hladiska, na to nieje ta rura urcena, je to makke zelezo, ktore sa postupne ohne ako zelezny radlovaci drot.

    Dalsi problem bude, ze zdvihnut to z antenou zas nebude lahke, musi mat aspon dobry rebrik, alebo zas podporne X a navijak, lebo bez toho sa to dvihnut neda uplne lahko, treba potom vela ruk.
    Zaklady musia tiez byt pevne.
    Ak len taku 50mm ruru vztycis na zahrade a skusis 5m do vysky ku tomu prilozit rebrik, vyliezt na to a osadit hore antenu, okamzite zistis, ze je to nestabilne a kmita to, uhyba to pod vahou systemu atd..

    Vysledkom bude roztrasena a kyvajuca sa rura z malou vyskou anteny v zahrade, kde cas straveny osadzanim, praca z transportom a namaha pri stavbe =
    =to iste plus 20% ceny na vrch a je tam osadena poulicna lampa z navarenymi stupackami, alebo aspon hakmi na prilozenie rebrika poziarneho, ktora vydrzi bez kotvenia vahu aj stackovanych anten.

    Dokonca za podobnu cenu, ak nie aj menej, sa da poctivo osadit do podbetonovanej jamy z kamemi pocakanymi betonom, domacky betonove osadenie pre telegrafny alebo elektricky dreveny stlp, ktory sa priskrutkuje, normalne kupit moreny novy vo vyske 6m.. (lepsie ho je nechat si osadit za par flias a nejaky oldomas)
    Pokial sa natre raz za cas dechtom, pripadne sa strekne decht na priechodzie skrutky ku betonovenu I profilu, kde je naskrutkovany stlp, tak to prezije veky, bez naroku na nejake narocne stavby.
    Na to netreba stav. povolenie, proste to tam bolo a basta.
    Danu antenu to unesie bez problemov.

    Videl som take stlpy aj 10m vysoke, ale to by som mal uz bobky sa na to vysplhat so stupackami.

    Potom je jednoduchsie radsej nestavat nic na pevno, ale dat tam magirus, poriadne ho vykotvit a uz sa len modlit, aby ho nezbalili hnedoslovaci ako kovodepozit.

Zobrazuje sa 11 príspevkov - 1 až 11 (z celkového počtu 11 )
Odpoveď na: stožiar na KV tribander
Vaše údaje:




56 − = 54