Odpoveď na: Navíjanie cievok

Domov Diskusné Fóra CQ HAM fórum Technika Navíjanie cievok Odpoveď na: Navíjanie cievok

#13893
Anonymný
Návštevník

Vďaka za rady. Takže čo sa týka tých drôtov a izolácii, keď použijem namiesto CuT CuL tak by sa hádam nemalo nič stať. Predpokladám že tá izolácia je tam kôli tomu aby sa lakovaný drôt nepredrel niekde a neskratoval. Takže pri dostatočnej pozornosti by to v konečnom dôsledku malo byť jedno. Alebo je v tom ešte niečo iné ?
To s tým Acylpyrínom som samizdá už počul ale neskúšal som – vyskúšam 🙂

No a ďalšia vec. Ako tak navíjam tie cievky došiel som k jednej vo feritovom hrnčeku ktorý nemám. Materiál je N22 a priemer 20. Nemôžem nikde zohnať ten priemer 20 a ešte aj z materiálu N22 to už vôbec nie.
Najbližšie priemery som našiel buď 18 alebo 22 (na http://www.ferity.cz) ale zase iné materiály. Takže vystávajú dva problémy. Aký iný materiál by sa dal použiť ? Je to do nf filtra v prijímači takže to hádam nebude až také kritické. A keby použijem iný priemer, ako prepočítam indukčnosť ? Našiel som nejaké stránky pre výpočet L ale bez jadra. A neviem či sa L počíta rovnako pre hrnčeky ako len pre klasické tyčové jadro (predpokladám že asi nie). Ešte by asi bola možnosť zmeniť indukčnosť cievky ale nakoľko je ten nf filter tvorený touto cievkou a ešte dvoma C, tak by bolo treba zmeniť aj tie kapacity a to už teda netuším že ako na to. Ak môžte, pomôžte 🙂 Napadá ma ešte jedno veľmi jednoduché riešenie – keby niekto doma máte hrnček N22 priemer 20 tak by som ho odkúpil 🙂
Ďakujem