Re:Re: Ako na Locator od OK1DUO v prostredí W7,8 10?

Domov Diskusné Fóra CQ HAM fórum Iné Ako na Locator od OK1DUO v prostredí W7,8 10? Re:Re: Ako na Locator od OK1DUO v prostredí W7,8 10?

#14352 Odpoveď

om5na
Člen
OM1TD wrote:
Tento denník som vždy rád používal pre jeho vhodnosť pre KV a VKV aktivity, ale v prostredí Windows to nie je ono. Dá sa síce spustiť cez emulátor, napriek tomu miestami zlyhá. Ak viete, poraďte…

Zdravím Ťa Tibor,

Program Atalanta Locator je veľmi vďačný a silný nástroj pre väčšinu lokálnych súťaží. Pravidelne Atalanta Locator používame napríklad aj v rámci PD v prostredí Windows 7 32/64 bit OS. Je jednoduchý, praktický a účinný.
Nutnou podmienkou je, ako si už spomenul, emulátor DOS. Mne osobne sa osvedčil emulátor DOSbox 0.74. V prostredí DOSBox Locator pracuje stabilne vrátane podpory WinKey kľúčovania.
K tomu je však treba nastaviť určité parametre v jeho konfiguračnom súbore dosbox-0.74.conf, ktorý je po štandardnej inštalácii emulátora uložený v priečinku (Windows 7)

C:UsersAktívnyProfilPouźívateľaAppDataLocalDOSBox

Nešpecifikoval si však, za akých okolností Ti Atalanta Locator zlyhával !!! Tak len pre ilustráciu jedna z okolností kedy program hneď po spustení zamrzne…
V emulovanom prostredí DOSBox podporuje len štyri sériové porty COM1 až COM4 avšak vo vzťahu k OS Windows môže byť kľúčované zariadenie na ľubovoľnom COM porte. V mojom prípade používam ako rozhranie medzi PC a TRX microHAM microKEYERII. WinKey kľúčovač mám nakonfigurovaný v OS Windows na virtuálny sériový port COM5 (fyzicky je microkeyer prepojený s PC cez USB rozhranie.) Program Atalanta Locator má v emulovanom prostredí pre kľúčovanie nastavený port COM4. Aby to spolu všetko komunikovalo treba v konfiguračnom súbore dosbox-0.74.conf upraviť parametre sériového portu COM4 takto:

[serial]
serial1=dummy
serial2=dummy
serial3=dummy
# serial4=dummy /pôvodný parameter/
serial4=directserial realport:COM5

Tieto príkazy v sekcii autoexec zabezpečia automatické spustenie Atalanta Locatoru po spustení emulátora.

[autoexec]
mount c d:dos
c:
cd locator
locator
exit

A ešte jedna maličkosť Atalanta Locator som nainštaloval na disk D do priečinka DOS, ktorý emulátor prezentuje ako disk C (PRÍKAZ MOUNT C D:DOS). Aby denník podporoval WinKey kľúčovanie, mám nastavené v sekcii CW jeho konfiguračného súboru LOCATOR.INI tieto parametre:

[CW]
SPEAKER=0
CQ_DELAY=5
SHORT_NUM=1
SHORT_SPACE=1
DDR_41=0
AUTO_MEM=1
ENABLE_PTT=1
TX_DELAY=100
ENABLE_VHFCW=0
ENABLE_WINKEY=1
COM=4
SPEED=120

MicroKeyer však musí byť zapnutý, ináč Atalanta Locator po spustení okamžite zamrzne …

73, Dežo OM5NA