Ďalšie krajiny upúšťajú od morzeovky

Dve ďalšie krajiny sa pridali k malému, ale rastúcemu zoznamu krajín, ktoré už viac nevyžadujú od rádioamatérov, aby zložili test z morzeovky, keď chcú mať prístup na HF pásmo. Okrem týchto krajín budú nasledovať aj ďalšie. Všetko je už iba otázkou času. Krajiny, ktoré už upustili od telegrafie dali prístup na HF aj nositeľom VHF-UHF licencií.

K Švajčiarsku, Belgicku, Veľkej Británii a Nemecku sa pridalo Nórsko a Holandsko. Čoskoro k nim pribudne aj Rakúsko a Nový Zéland.Tieto aktivity sú odpoveďou na rozhodnutie Svetovej Rádiokomunikačnej konferencie 2003, ktorá vymazala požiadavku na ovládanie morzeovky z medzinárodných predpisov, ponechajúc na rozhodnutie ministerstiev jednotlivých krajín, či si chcú túto požiadavku ponechať alebo nie.

Nórska pošta a telekominikácie http://www.npt.no/ ohlásili Nórskej rádioamatérskej spoločnosti (Norwegian Radio Relay League http://www.nrrl.no), že licencie triedy LA, LB a LC boli spojené do jednej triedy 19. Auguta. Tím, ktorí mali licenciu triedy LC, sa zmenila na licenciu triedy LA a držitelia licencie triedy LB môžu požiadať o licenciu triedy LA.

Holandská rádiokomunikačná agentúra (The Netherlands Radiocommunications Agency http://www.agentschaptelecom.nl) oznámila tento týždeň že ovládanie morzeovky už nebude požiadavkou prístupu na HF pásmo od prvého septembra. Holandské licencie triedy A a C- ktoré vlastne možno porovnať s CEPT triedami 1 a 2-budú mať rovnaké práva, aj keď sú zatiaľ ponechané s ich doterajšou charakteristikou. Zmena sa nedotkne licencie triedy N, ktorá povoľuje len vysielanie na 2m a 70cm. Vśetkým rádioamatérom bolo tento týždeň doručené toto oznámenie.

Informácie z rakúskej spoločnosti ARU member-society, the Austrian Experimental Radio Transmitters Union (OeVSV) http://www.oevsv.at/ naznačujú, že krajina bude garantovať dočasne prístup na HF všetkým CEPT triedam 2 licencie niekedy v septembri, ešte sa prejednávajú formálne zmeny.

Telekomunikácie na Novom Zélande plánujú odstrániť požiadavku na ovládanie morzeovky zo Všeobecných sylabov, ako súčasť ďalšieho kola zmien v rádiokomunikačných pravidlách. Zmeny majú nastať koncom tohto roku.

V Spojených štátoch, šesť nezávislých spoločností požiadali petíciou FCC o vymazanie povinnosti telegrafie na prístup na dolné pásma HF a potvrdenie týchto zmien v rádioamatérských zákonoch ( časť 97). FCC ešte nepožiadal verejnosť, aby sa k tomu vyjadrila.

Zdroj:

ARRL list Vol. 22, No. 33 August 22, 2003

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x