Nikola Tesla, 150-te výročie narodenia priekopníka elektriny

Nikola Tesla sa narodil 10. júla 1856 v Smiljane v Dalmácii, v rodine pravoslávneho kňaza. Študoval najskôr v Štýrskom Hradci, neskôr v Prahe. Po ukončení pražskej techniky pracoval v Budapešti v telefónnej spoločnosti. Už tam na seba upozornil niektorými praktickými vynálezmi, a tak dostal ponuku u Parížskej filiálky Edisonovej spoločnosti. Ponuku prijal a v roku 1882 odišiel do Paríža. Po ďalších dvoch rokoch odišiel do Ameriky. Tam spočiatku pracoval s Edisonom, pre značné názorové rozdiely sa však čoskoro rozišli.

Propagátor striedavého prúdu

Tesla bol propagátorom striedavého prúdu a ten nenašiel u Edisona pochopenie. V Amerike získal Tesla rad patentov, najmä v obore viacfázových prúdov a vysokej frekvencie. Snažil sa tiež o bezdrôtový prenos elektrickej energie, avšak po počiatočných úspechoch nakoniec neuspel. Tento problém nie je vyriešený dodnes.

Najpôsobivejší vynález – Teslova cievka

Pripojil sa k odporcom Edisonovho jednosmerného prúdu a bol zamestnaný u elektrického magnáta a Edisonovho konkurenta Georga Westinghousa. Je vynálezcom elektromotora, poháňaného striedavým prúdom. Jeho najpôsobivejším vynálezom je však Teslova cievka. Jeho najväčšia cievka mala priemer 15 metrov. Často sa dával odfotografovať vo vnútri svojich cievok, ako číta knihu, zatiaľ čo okolo neho sršali blesky.

Teslova cievka

Cieľom Teslovej cievky bolo vytvoriť systém prenosu energie cez vzduch bez použitia káblov alebo vedení. Teslova cievka mala schopnosť vytvárať a zosilňovať vysokofrekvenčné elektrické impulzy a bola navrhnutá na bezdrôtový prenos energie na veľké vzdialenosti.

Hoci Teslovu cievku pôvodne navrhol pre experimenty v bezdrôtovom prenose energie, dnes je známa a využívaná aj v iných oblastiach, vrátane rádiových komunikácií, medicíny a výskumu. Jej využitie sa rozšírilo a je dôležitým prvkom v mnohých moderných technológiách.

Nikola Tesla

Nikola Tesla, geniálny vynálezca a inovátor, zanechal svojou Teslovou cievkou trvalý odkaz v oblasti elektrickej technológie a bezdrôtového prenosu energie, čo dodnes posúva naše chápanie a využitie elektrickej energie. Je symbolom jeho vizionárskeho myslenia a prínosu pre modernú technológiu.

Zomrel v New Yorku 7. januára 1943 vo veku 86 rokov.

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x