Nová Vyhláška Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb

Ide o vyhlášku 283/2022 Z. z. o podrobnostiach o vybraných rádiových zariadeniach, o zriaďovaní skúšobnej komisie, o prílohách k žiadosti o vydanie osvedčenia, o obsahu, rozsahu a priebehu skúšky osobitnej odbornej spôsobilosti a o osvedčeniach osobitnej odbornej spôsobilosti. Nadobúda účinnosť 15. augusta 2022.

V prílohe k vyhláške č. 283/2022 Z. z. https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2022/283/20220815.html je uvedený aj:

Rozsah teoretických vedomostí a praktických zručností na získanie jednotlivých druhov osvedčení

FX-4C je nový SDR transceiver
FX-4C je nový SDR transceiver

Trieda N

1. Znalosť zákona č. 452/2021 Z. z. o elektronických komunikáciách v znení neskorších predpisov.

2. Národné a medzinárodné právne predpisy o technických a prevádzkových podmienkach pre amatérske stanice.

3. Základy elektrotechniky a rádiotechniky, základné typy antén, ich použitie, prijímače a vysielače, podmienky šírenia elektromagnetických vĺn, bezpečnostné predpisy pri práci s elektrotechnickými zariadeniami a s elektrickým napätím.

4.Základné národné a medzinárodné pravidlá amatérskej prevádzky.

5.Telegrafná abeceda (tempo 25, 60 alebo 80 znakov za minútu pri trojminútovom vysielaní a trojminútovom príjme).

Yaesu FT-817
Yaesu FT-817

Trieda E

1. Najmenej jeden rok praxe ako operátor triedy N a nadviazanie najmenej 500 rádioamatérskych spojení okrem spojení cez prevádzače.

2. Podrobné znalosti národných a medzinárodných právnych predpisov o prevádzkovaní amatérskych staníc a všeobecné povoľovacie podmienky.

3. Podrobné znalosti z elektrotechniky a rádiotechniky, základné typy antén, ich použitie, prijímače a vysielače, podmienky šírenia elektromagnetických vĺn, bezpečnostné predpisy pri práci s elektrotechnickými zariadeniami a s elektrickým napätím.

4. Podrobné znalosti národných a medzinárodných pravidiel amatérskej prevádzky a amatérskej satelitnej prevádzky.

5. Telegrafná abeceda (tempo 25, 60 alebo 80 znakov za minútu pri trojminútovom vysielaní a trojminútovom príjme).

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
6 Komentáre
Najstaršie
Najnovšie Najviac hodnotené
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
Dempsey Novaky
Dempsey Novaky
1 rok pred

Ozaj je morzeovka nutná na triedu N? Rad by som absolvoval skúšku na tuto triedu ale morzeovku by som sa nechcel učiť. Neplánujem ju používať. Lákajú ma digitálne prenosy. Uvítal by som info o kurzoch na Slovensku, ktoré by ma na skúšku N pripravili.

ham
ham
Odpoveď na  Dempsey Novaky
1 rok pred

Je to nepovinné pre N aj E.
Viac na http://www.hamradio.sk/

selurinn
selurinn
Odpoveď na  Dempsey Novaky
1 rok pred

Nie je nutná (od r. 200tuším7) a už nikdy nebude, keďže sám fakt, že rádioamatéri majú k dispo nejaké frekvencie priamo závisí od existencie vôbec nejakých rádioamatérov, ktorážto čelí ťažkej paľbe zo strany internetu a mobilných komunikácií. Samozrejme, že „starí koni“, ktorí „museli trpieť“, na to pozerajú s nevôľou (long story short, ich postoj je približne „ak som trpel ja, musia aj ďalší“ – zákon zachovania šikany), ale v zábleskoch explózií onej ťažkej paľby sa s tým nejako (ťažko a bolestivo) zmierili. Radi síce argumentujú, že je to „najprieraznejší“ mód, ale ťukajúc do JS8Callu im tak nejako neverím 🙂
Na druhej strane, búšiť morseho je, napríklad, výzva. A ak máš zahodiť ten noťas/tablet čo ti kŕmi trx FT8kou či iným cvrlikaním, stále je to to najlepšie, čo môžeš dekódovať „vlastnoušne“ (morse v skutočnosti JE digitálny mód, takpovediac historicky prvý, a má práve tú výhodu, že je dekódovateľný uchom a mozgom).
Na druhej strane, je stále dosť krajín, kde je prístup na KV podmienený nie že HARECom, ale aj morsem. Takže ak sa budeš zberať na dovolenku, môžeš naraziť na dosť ťažké sklamanie v zmysle že rádio môžeš rovno nechať doma. Bude to (oveľa) menej krajín ako tých, čo ťa pošlú do márie s CEPT Novice ( = Nkom), ale stane sa.
Čo sa týka kurzu, viem o jedinom pravidelnom, a ten robí rádioklub Omega. Akurát že ten štartuje v septembri a už je za polovicou. Za covidu bol online a ak som správne zachytil, pre dosť veľký záujem je online aj tento rok. Na druhej strane, Nko sa dá v poho naučiť aj samostatne (je to dimenzované na zvládnutie 14ročným puberťákom), v podstate všetko je na webe, akurát je dobré dostať rozumy o skúške od niekoho, čo ju už má za sebou v nedávnej minulosti.
29.11. boli samí adepti na N a morseho nešiel nikto.

selurinn
selurinn
Odpoveď na  selurinn
1 rok pred

(merde, našróboval som tam toľko druhých strán, že by som asi mal prestať slopať :D)

6
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x