Nový ATU Elecraft T1


Elecraft ponúka nový automatický anténny tuner pre rozsah 160 – 6 m do výkonu 20W (SSB/CW) alebo 10W (AM/FM/digi). Tento tuner sa vyznačuje predovšetkým svojimi subminiatúrnymi rozmermi (112 x 63 x 23 mm) a váhou, ktorá je len 0,14 kg. L-článok, ktorým sa prispôsobuje anténa k zariadeniu. Napájanie je internou 9V batériou

Na prednom paneli sa nachádzajú tri LED a dve tlačidlá. LED (zelená, žltá a červená) sa využívajú ako jednoduchý merač výkonu a PSV. Tlačidlá majú dva významy, pri ťuknutí na ne prvý (PWR a by-pass) a pri pridržaní druhý (ladenie a info).

T1 je skutočne univerzálny ATU, ktorý umožňuje pripojiť rôzne antény, ako dipóly, vertikály alebo smerové antény, tak aj RW či LW antény. Kapacitu a indukčnosť v L-článku ovláda elektronika. Kapacita kondenzátora je meniteľná od 0 po 1300pF v 128 krokoch a indukčnosť od 0 do 7,5uH taktiež v 128 krokoch.

ATU sa snaží dosiahnuť PSV 1,0:1 – nie ako iné tunery, ktoré po dosiahnutí hodnoty 1,5:1 prestanú ladiť. Rovnako nie je nutné prepínať z SSB na CW, aby tuner mohol ladiť. Väčšina nastavení L-článku sa ukladá do EEPROM, čím sa dosahuje čas vyladenia do jednej alebo dvoch sekúnd. Pokiaľ nastavenie nie je v pamäti, doba ladenia sa pohybuje od dvoch do ôsmich sekúnd. Počas ladenia je spotreba prúdu cca 20 mA.

Elecraft T1 ATU je ideálnym doplnkom k rôznym transceiverom s nižším výkonom, napríklad IC-703, Argonaut, SG-202 či FT-817.

K posledne menovanému sa dodáva adaptér T1-FT817. Po prepojení TCVR s ATU zabudovaný prevodník posiela do ATU informácie o navolenom pásme. Tým sa proces ladenia ešte viac zrýchľuje. V budúcnosti Elecraft pripravuje takéto adaptéry aj k iným značkám zariadení.

ATU T1 sa predáva ako hotový a nastavený výrobok 159 dolárov, alebo ako kit s osadeným plošným spojom za 135 dolárov. Adaptér T1-FT817 stojí 49 dolárov.

Literatúra:
[1] www.elecraft.com

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x