OM0OUX na Sitne – údržba prevádzača

Údržba prevádzača OM0OUX na Sitne, trocha dlhšie čítanie o radostiach a strastiach sysopa

Vnútro prevádzača OM0OUX
Takto vyzerajú aktuálne vnútornosti OM0OUX. Čierna tehla je prevádzač HIP2000, tehľa vľavo dole je UHF filter, za ňou je skrytý 2m Kenwood, vpravo dole je zdroj 10A 12V, na ňom prepäťovka Citel, vedľa UHF Duplexer. Diplexer nevidno, je skrytý za UHF filtrom. Ventilátor skrine je 12V, spínaný pri >25C, dva dorobené ventilátory na HIP2000 sú spínané pri TX.

Od roku 2013, kedy bol daný do prevádzky prevádzač s HIP2000, nebola na ňom robená údržba. Priznám sa, nebol som spokojný s jeho funkciou, „nechodilo to dobre“, viac vecí tam bolo počas zmeny z 2x GM300 na HIP2000 dorábaných doslovne na kolene, s prístrojmi mne dostupnými v 2013 a ani prevádzka na ňom nebola takmer žiadna. Ešte pred dvoma mesiacmi bol u mňa „odsúdený“ na dožitie a keď sa pokazí, tak bola plánovaná demontáž bez náhrady.

V polke augusta ma oslovil Michal OM5AVM, že by rád „rozbehol“ prevádzku na prevádzači a že ide robiť aktivitu http://www.om0oux.net/ a či súhlasím. Nebol som proti. Michalovi sa zatiaľ darí udržiavať prevádzač „živý“, ale u mňa doma „chodilo OM0OUX“ dosť zle od S0 po S3, veľmi záležalo od podmienok a 20W bolo minimum aby som prevádzač aspoň „nakopol“, takže šuster chodil bosý .

Nedalo mi to, vedel som že prevádzač môže fungovať podstatne lepšie, konštelácia dostupnosti (vďaka Dušanovi z BS) bola v sobotu priaznivá a tak som sa dohodol aj s Michalom, že pôjdem spraviť údržbu a pokúsim sa vylepšiť funkciu OM0OUX.

Skrinka bola podľa predpokladu plná prachu, hmyzu a pavučín. Po vyčistení sa ventilátory točia, aj keď už na jednom z nich počuť, že najlepšie roky má za sebou a bude potrebovať výmenu. Zdroj zatiaľ funguje, ale záhadne počas údržby občas vyhadzoval prúdový chránič, vonkajšie varistory aj prepäťovku som vylúčil ako dôvod, takže ostáva možný problém s varistormi / RFC kondenzátormi v zdroji a bude ho treba preventívne vymeniť.

Ďalší krok bolo zmeranie a analyzovanie antény Diamond X200, PSV v poriadku, ale „pocitovo nechodila dobre“, tak sme skúšali Michalovu Diamond X30, test prebiehal voči môjmu SDR doma, signál klesol o 2dB, takže X200 fungovala ako má. Následne sme skúšali doslovne chodiť s X200 a hľadať miesto s najmenej „rozbitým“ a najlepším signálom, čo sa podarilo a o necelý meter vyššie a o 20cm vedľa sme našli miesto, kde sa signál doma zdvihol o 4dB a podľa reportov o 3S stúpol aj v Banskej Bystrici.

Nasledujúci krok bola kontrola UHF duplexera, UHF RX filtra, VHF/UHF Diplexera. V roku 2013 som mal k dispozícii požičané VNA, ktoré nevedelo merať bez mostíka PSV (mostík som nemal) a tak boli „veci“ ladené na útlm, čo sa teraz ukázalo ako problém. Duplexer a filter boli ako tak v poriadku, PSV okolo 1:1,5 aj útlmy sedeli, ale na mojom novom SAA-2N sa mi to podarilo stiahnuť na lepšie hodnoty. Masaker bol mnou vyrobený diplexer, PSV 1:2,4 na 431MHz je FUJ, aj útlm bol vyšší ako má byť. Tak som sa snažil pomocou pinzety diplexer „opraviť“ čo sa aj ako tak podarilo, nie je to najlepšie, ale za daných podmienok sa viac nedalo dosiahnuť, bude ho vhodné nahradiť.

PSV X200 na vstupe do diplexera (zarátaný koax).
PSV X200 na vstupe do diplexera (zarátaný koax).

Skúsil som oživiť VHF linku aj na príjem, ale je tam silné pole viacerých VKV rádií a použité Kenwood rádio to bez dodatočného filtra nezvláda, takže ak má linka počúvať, bude treba vymeniť TRX za klasickú GM300 a doplniť aspoň jednoduchší filter.

Samozrejme, aj napriek príprave sa mi nevyhli problémy, plynová letovačka odmietala poslušnosť, pri ladení Diplexera som „urval“ kondenzátor, zdroj vyhadzoval prúdový chránič a čas dokedy sa dalo na QTH byť bol daný a zároveň o 16:00 začínal UHF kontest, ktorý je vzájomne nezlučiteľný s pokusmi na RPT.

Spravil som za 4 hodiny maximum čo sa dalo, ale stále je čo riešiť. Najdôležitejšia je výmena zdroja, optimálne za rozmerovo rovnaký typ, 8-10A 12-14V, bez ventilátora (napr. MEAN WELL RSP-100-12 za 42€). Druhá položka na zozname je VHF/UHF Diplexer, tretia filter pre 2m. GM300 mám.

Výsledkom je výrazné zlepšenie príjmu aj vysielania (nielen u mňa), prijem mám teraz S3-S7 a s 5W sa „doň dostanem“. Stále treba počítať s power budget“ nerovnováhou pri RX a TX, kedy z prevádzača ide 10W, za duplexerom, diplexerom a koaxom je na anténe 6W a zároveň TRX u užívateľa má lepšiu citlivosť ako prevádzač. Naproti tomu je v RX ceste navyše zaradený UHF filter s cca 2dB útlmom, užívateľská rúčka má 5W (voči 10W -3dB) a citlivosť má tiež rúčka vyššiu ako prevádzač (nehovoriac o šumovom pozadí z vysielačov DVB-T / DAB s výkonom desiatok kW), takže vo výsledku ak ma má počuť prevádzač rovnako ako ho počujem ja, tak musím použiť 20W výkonu alebo na rúčke mať signál z prevádzača aspoň S3 pre akú takú komunikáciu.

UHF filter OM0OUX
UHF filter. Modrá krivka je útlm, jeden dielik je 10dB, útlm na 431,550MHz je 2,77dB a na 439,150 je útlm 60,2dB.

Suma za zlepšenie je PHM, prejazdených 400km, deň času a nespočítateľné výdavky za meraciu techniku.

Pre ďalšie vylepšenia sa bude musieť nájsť sponzor. Aj keď si dosť amatérov myslí, že na chod prevádzača prispieva SZR a sysop na tom zarába, tak to nie je realita, stačí si skontrolovať výdavky SZR, na tento prevádzač prispelo SZR symbolicky, pár € na koncesiu, na väčšinu ďalších ani to. Keďže je to UHF prevádzač, nespĺňa podmienky SZR a aj keby spĺňal, je potrebné dokladovať výdavky, čo pri bazárových komponentoch nie je možné, PHM je tiež problematické a „amortizácia“ meracej techniky nemožná. Na vybudovanie prispeli OM1AI, OM1AEG, OM3LU, OM7ASD, pomáhal Michal OM5AVM, OM8AS a ďalší neamatéri.

Po prácach na prevádzači sme strávili čas s chalanmi z OM3RBS, začínal UHF contest, pracoviská 70cm a 23cm a pri ceste dole sme sa zastavili ešte na hrade Sitno, pár skál a kúsky múrov, viac postaveného za posledné roky ako sa zachovalo pôvodného.

Tóno OM1AEG

Prameň: https://www.facebook.com/OM1AEG

5 1 hlas
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x