Orionidy 2021 – meteorický roj

Ešte pred Orionidmi očakávame v októbri 2021 meteorický roj Drakonidy. Ich príchod je očakávaný na 4.októbra s maximom v noci z 8. na 9.októbra. Ide o menší roj s veľmi premenlivou aktivitou, typicky ZHR 2 – 10.

Meteorický roj 2021 – Orionidy

Po tomto meteorickom roji prídu Orionidy. Dvakrát ročne sa naša planéta stretáva s meteorickým prúdom pochádzajúcim z Halleyho kométy. Prvýkrát je to v máji, keď je aktívny roj eta-Aquaríd. V druhej polovici októbra nastáva maximum Orioníd.

Roj je aktívny od 2.októbra do 7.novembra 2021, pričom maximum očakávame 20.októbra v ranných hodinách. Vláknitá štruktúra roja spôsobuje že maximum nebýva veľmi ostré, prípadne sa dá hovoriť o viacerých maximách, ktoré trvajú aj niekoľko dní. ZHR sa odhaduje na 20 – 25. Radiant roja sa nachádza v severovýchodnej časti súhvezdia Orion, 5 stupňov západne od hviezdy druhej veľkosti nazývanej Alhena (alebo aj Gamma Geminorum).

Orionidy sú po Leonidoch druhým najrýchlejším rojom, do atmosféry vstupujú rýchlosťou 66 km/s. V roji sa nachádza pomerne veľa malých častíc. Podobne ako iné rýchle meteory zanechávajú na oblohe stopy viditeľné sekundy až minúty. Pri pohľade k radiantu vidí pozorovateľ krátke meteory, pričom ak zameria svoj pohľad o štvrtinu oblohy od tohto bodu, zaregistruje dlhé a veľmi rýchle meteory.

Príklad spojení vo FSK441 & MSK144

Najvhodnejšie časy spojení pre tieto smery sú: JZ – SV 00 – 02 UT, V – Z 02 – 06 UT, JV – SZ 06 -08 UT.

5 1 hlas
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x