Patch anténa ako feed pre QO-100 satelit

Helix feed s parabolou pre QO-100 satelit
Helix feed s parabolou pre QO-100 satelit

Satelit QO-100 si získal obľubu medzi mnohými rádioamatérmi a urobil tak dostupnú medzikontinentálnu komunikáciu. Konštruktéri satelitného transponádéra QO-100 geniálne nastavili frekvencie aj pásma tak, aby bolo možné použiť mnohé bežne dostupné komponenty na zostavenie príjmového aj vysielacieho setupu. Downlink je v pásme 3 cm, uplink v pásme 13 cm.

Na vysielanie je vhodné použiť kruhovú polarizáciu, čo najľahšie dosiahnuť parabolou a ožarovačom s kruhovou polarizáciou. Výber vhodného ožarovača závisí predovšetkým od f/D pomeru parabolického reflektora.

Najčastejšie sa používajú ožarovače typu helix a patch, resp. jeho úpravou ako POTY feed-om. Patch ožarovač je vhodný pre paraboly s f/D okolo 0,4. Bežné TV paraboly majú f/D vyššie. Pri použití nevhodného ožarovača dochádza k tomu, že signál z ožarovača ide aj za okraje paraboly alebo nevyužije jej plochu.

Pokiaľ sa chcete inšpirovať ďalšími konštrukciami feed-ov, skúste si prejsť 2ingandlin.se/Feed_comp_432_MHz.html Je to veľmi dobré porovnanie feed-ov a ich vlastností.

Rozmery patch feed-u pre QO-100

Rozmery patch feed-u pre QO-100
Rozmery patch feed-u pre QO-100

Najlepšie je vychádzať z originálneho nákresu rozmerov patch feed-u. Kritickým rozmerom je odstup žiarič – reflektor, ktorý musí byť 3 mm. Skúsenosti konštruktérov tohto feed-u potvrdzujú, že aj malá odchýlka spôsobí degradáciu vlastností.

Výroba patch feed-u

Budeme potrebovať N- alebo SMA konektor, platňu na reflektor a žiarič. Vyrežte alebo vystrihnite platničky a navŕtajte otvory pre konektor a prispájkovanie žiariča. Mne sa osvedčilo vymedzenie odstupu žiarič – reflektor pomocou vrtáku. Ten po zaspájkovaní už len poľahky vytiahneme.

Výroba žiariča patch feed-u pre QO-100
Výroba žiariča patch feed-u pre QO-100

 

Reflektor patch feed-u
Reflektor patch feed-u

Ja som použil ako reflektor kvalitný kuprextit. Po vyrezaní kruhu boli hrany dobrúsené ručne. Na žiarič bol použitý pocínovaný plech z krabičky pre predzosilňovač.

Naladenie patch feed-u

Pre správne fungovanie patch feed-u je potrebné, aby jedna rezonančná frekvencia bola nad a druhá pod pásmom, teda cca. 2400 MHz. Bez tohto nastavenia sa nedosiahne správne kruhová polarizácia.

Presné dostavenie je možné spraviť pritlačením alebo odtlačením rohov žiariča. Pokiaľ disponujete meracou technikou, tak možný priebeh je takýto (nekalibrovaný merač):

Rezonancie patch feed-u
Rezonancie patch feed-u

Ak vezmeme, že odraz je -27 dB, resp. -29 dB, tak pre ožarovač vyrobený „na kolene“ to nie sú zlé parametre (PSV < 1,1 ).  Patch feed patrí medzi ľahko realizovateľné feed-y pre QO-100. Aj praktické skúšky potvrdili, že patch feed funguje veľmi dobre.

4.5 2 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x