Pohodlné a jednoduché ovládanie transceivra Icom počítačom

Kto túto vec nevyskúšal sa zrejme opýta: „Prečo ovládať transceiver počítačom?“

Výhody ovládania sú však nesporné. Okrem zadávania frekvencie z numerickej klávesnice a ladenia na DX spoty z clustra ponúkajú programy množstvo funkcií navyše. Sú to rôzne spôsoby scanovania, narábania s pamäťami, databáze frekvencií, správy prakticky neobmedzeného počtu pamätí, spektroskop, satelitný tracking (eliminácia Dopplerovho javu), zobrazenie frekvencie transvertora a mnoho, mnoho ďalšieho….

Ako teda na to?

Budeme potrebovať dve veci: interface medzi počítač a transceiver a software. Schémy zapojenia takýchto intrefaceov sú na Internete, rovnako ich nájdete aj v dokumentácii softwaru.

K IC-706-ke je potrebný interface CI-V. Z množstva zapojení ma zaujalo zapojenie OK2WY, ktoré je veľmi jednoduché. Všetky súčiastky sú naletované v štýle „vrabčie hniezdo“ do plastovej krabičky s rozmermi 30 x 45 x 18 milimetrov. V SMD prevední by zrejme vošlo aj do krytky konektora.

Výhodou tohto zapojenia okrem jednoduchosti je aj napájanie z portu počítača, čím odpadá napájací kábel. Nie všetky sériové porty sú však schopné dodať dostatočný prúd. Ak interface nebude pracovať správne, alebo vôbec a v zapojení nie je chyba, skúste skontrolovať, či nekolíše napájacie napätie. Ak áno, je potrebné ho priviesť z extreného zdroja. V prípade, že máte problémy so zemnými slučkami, použite iné zapojenie s optočlenmi.

Zhotovenie interfacu zvládne aj začiatočník za niekoľko desiatok minút. Ak sú súčiastky bezchybné a v zapojovaní ste neurobili chybu, bude interface fungovať na prvé zapnutie. Nie je nutné obávať sa poškodenia portu, ten má prúdovú ochranu (aj proti skratu).

Ako software používam Ham Radio Deluxe, pričom s ním môžem vyjadriť len a len spokojnosť. Po spustení je nutné zadať, kde a aký transceiver je pripojený. K uvedenému interfac-u je potrebné aktivovať aj DTR (napájanie). Pokiaľ máte trasnceiver nastavený na prenos dát ešte od výrobcu, software pri autodetekcii zistí rýchlosť 1200 baudov. Pri tejto rýchlosti je ladenie trhané a odozvy na povely neprimerane dlhé.


Štúdiom manuálu prídete na to, že adresu aj prenosovú rýchlosť je možné zmeniť v inicializačnom menu. IC-706-ka sa doň dostáva dlhým stlačením DISP a súčasne ON (začína sa s vypnutým transceiverom). Adresu pravdepodobne meniť nebude potrebné, ale prenosovú rýchlosť (položka č.22, CI-V BAUD) áno. Nastavte ju na 19200.

Ak sa vás teraz Ham Radio Deluxe po spustení opýta na pripojenie, nastavte port, typ transceiveru a prenosovú rýchlosť na 19200 baudov. Odozvy pri tejto rýchlosti sú už výborné, ladenie je prirodzené.

Samotný popis toho, čo Ham Radio Deluxe ponúka by vystačil na viacero článkov. Ale čo budem písať, to si už vyskúšajte sami. Program nájdete na stránke .: TU .:

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
1 Komentár
Najstaršie
Najnovšie Najviac hodnotené
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
1
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x