QRP antény určené pre portejbl

Pred niekoľkými mesiacmi som sa rozhodol vyskúšať si QRP Poľný deň. Výsledkom som bol však trochu sklamaný. Skúšal som experimentovať s rôznymi malými portejblovými anténami, montovanými poväčšinou na malé trojnožky. Keď bolo pásmo otvorené, fungovalo to, ale každý chcel udržiavať iba krátke QSO.

Rozhodol som sa vyskúšať vysielať z malej loďky, dúfajúc že hladina jazera umožní pre vysielanie vytvoriť dobré podmienky. Zapojil som skrátený dipól, ktorý sa montuje na trojnožku, ale príliš dobre nefungoval. Všetky QSO ktoré som urobil mali problémy s kolísaním. Nie s kolisaním frekvencie ale kotevného lana, pretože vietor/vlny stále zmenili smer lode (niekedy až o 90 stupňov) práve keď som urobil spojenie!Prestavil som zostavu na vertikálnu konfiguráciu, odstránil som jednu stranu dipólu a nahradil ju asi 18m medeným drôtom. Bolo to lepšie ako dipól, ale stale nie dosť dobré. Za nie celkom ideálnych iónosférickych podmienok je QRP vysielanie s anténou určenou na portejblovú prevádzku len otravou. Po Poľnom dni som sa rozhodol vyskúšať moju rádio stanicu na quade a výsledky boli prekvapivo dobré. To mi umožnilo dovolať sa starého práva, na ktoré občas zabúdam potom čo som si namontoval moje prvé KV zariadenie: “To je anténa, hlupák”.

Pre nastávajúci výlet (kempovanie) som sa rozhodol vyskúšat si QRP vysielanie s mojou FT-817 v neďalekom lese. Ako zdroj energie by mi mala slúžit gélová batéria. Tentokrát som si so sebou priniesol orginál anténu, ktorú som používal vo svojich začiatkoch asi pred 35 rokmi – jednoduchý drôtený dipól.

Po pár pokusoch sa mi ten dipól pre 20m pásmo podarilo postaviť. Čoskoro k nemu pribudol dipól pre 80m pásmo, ktorý bol však prílíš veľký na zvolené rozpätie, takže jeden koniec padal dole asi 5m.

Kompletný dipól pre 20m pásmo váži nie menej ako ako moja portejblová anténa. Žiadna nemá balún ale obe majú niekoľko RF feritových jadier. Tie sú tam pravdepodobne pre vylepšenie ľudskej mentality a nemajú nič spoločné s fyzikou. Nezabúdajme, že polovicou úspechu je náš postoj k danej veci.

Asi po týždni vysielania s jednoduchým dipólom v lese na QRP úrovniach mám len jedno odporúčanie pre tých čo sa rozhodnú kempovať s rádiostanicou. Zabudnite na pekné antény, urobte si jednoduchý dipól, zaveste ho niekde medzi koruny stromov alebo si zoberte portejblový stožiar a budete mať QSO na prekvapujúcej úrovni.

S týmto vybavením som tak zaplnil niekoľko stránok mojeho logbooku, užil si nádherný čas, odhalil som niekoľkým susedom čaro vysielania a mal som naozaj úžasné rozhovory do Európy z El Doráda v Severnej Karolíne a stretol som skvelých ľudí na 75-tich metroch.

Moja rada cestovateľom je opartne naladiť antény, použiť drôtené dipóly plnej veľkosti a ušetriť peniaze. Je to naozaj veľký rozdiel. Keby mi to tak niekto povedal pred pár mesiacmi!

Takmer bez plánovania možte postaviť dipól alebo invertované Vé za kratší čas ako uvaríte večeru. Ak je váha problémom, nepotrebujete veľa napájacich káblov, stačí ak spojíte lankom stred izolátora a necháte dosť dlhé lanko na každom konci dipólu aby ste mohli znížiť anténu. Znížte dipóly ak potrebujete prepnúť pásmo a odstránte káble. Keďže som mal automadický tuner mohol som bez problémov vysielať na 20m pásme s 80m dipólom. Samozrejme 20m dipól bol na tom pásme oveľa lepší.

Tuner mi umožnil vysielať na 40m pásme, ale pri 1524m nadmorskej výšky bolo QRM z Ázie, veľmi veľké a pásmo nepoužiteľné. Myslel som si že máme 7-7-1 umiestnené exkluzivne pre rádioamatérov, ale s týmto asi nebude každý súhlasiť.

Vysielanie s dipólom a 5 wattmi bolo veľmi podobné 75 wattom pred pár rokmi a rovnako vzrušujúce. Nebolo to však až také jednoduché pretože rádioamatéri s modernou stanicou boli samozrejme popredu, ale keď ste už nadviazali spojenie, bolo dosť dobrý na pekné QSO. Nechcem ešte odhodiť QRO zariadenie do smetí, ale QRP na portejbli určite funguje, je spoľhlivé ale predovšetkým je s ním zábava!

73 de Len, K1LU

Translated by YL of MW3SDO, corrected by MW3SDO

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x