Satelit AO-27

AMRAD-OSCAR 27 ako aj EYESAT-1, či jednoducho AO-27 je satelit podobný UO-14. Zo všetkého, čo je na palube, je pre rádioamatérov najzaujímavejší FM crossband prevádzač. Dvanásťkilogramový satelit na obežnú dráhu s inklináciou 98,5° a dobou obletu 101 minút vyniesla Ariane 4, ktorá odštartovala 26.septembra 1993 01.47 UTC z Korou vo Francúzkej Guayane.

Raketoplán vyniesol nemecký laserový reflektor, Healthsat-II, PoSAT-1, a amatérske satelity KITSAT-OSCAR-25 (KO-25) a Italy-OSCAR-26 (IO-26).

EYESAT-1 je satelit triedy MICROSAT , ktorý skonštruovala firma Interferometrics Inc. of Chantilly, Virginia na monitorovanie pohybu dopravných prostriedkov v priemysle. Na palube sa nachádza prevádzač AO-27, ktorý skonštruovali členovia AMRAD P.O. Drawer 6148 McLean, Virginia, USA, 22106-6148, technicky orientovanej, neziskovej, rádioamatérskej organizácie.

Yaesu FT-60 ručná rádiostanica
Yaesu FT-60 ručná rádiostanica

AO-27 má kryštalom riadený FM prijímač na 145,850 MHz a tiež kryštalom riadený FM vysielač približne na 436,795 MHz s výstupným výkonom: cez 1W (zriedka používané); 0,5W alebo pod 0,1W (iba z budiča). Uplink anténa je lineárne polarizovaný bič na prednej strane satelitu, downlink anténa je 1/4 na boku satelitu. Rotácia a obracanie satelitu teda spôsobuje pomerne výrazné QSB.

Aby satelit mohol pracovať mnoho rokov pri limitovanom množstve energie je zapínaný iba na časť obletu. Prevádzač je zapínaný, keď jeho imaginárna stopa na Zemi presiahne 37° severnej šírky pri osvetlení solárnych panelov, niekedy aj počas víkendových a večerných obletoch. Po piatich rokoch prevádzky sa táto filozofia ukázala ako správna, pretože palubná batéria vykazovala len minimálne opotrebovanie.

Ako každý FM prevádzač, aj AO-27 môže v jednom okamihu prevádzať len jediný signál. Aby počas obletu mohlo komunikovať viacero staníc, je potrebná spolupráca a ohľaduplnosť jednotlivých operátorov – predovšetkým počúvať predtým, ako stlačíme PTT.

Už ste niečo také videli? Satelitné nebo. V pohybe.
Už ste niečo také videli? Satelitné nebo. V pohybe.

Prijímač AO-27 je veľmi citlivý, dobrý signál je možné dosiahnuť už s 25W do priemerne ziskovej všesmerovej antény. Na uplink frekvencii nie je nutné korigovať Dopplerov posun frekvencie. S citlivým UHF FM prijímačom, predzosilňovačom a všesmerovou anténou je možné signál AO-27 prijímať s únikom, s menšou smerovou anténou je signál už solídny. Dopplerov posun frekvencie na 436,795 MHz je už +/- 9 kHz a je ho nutné korigovať.

Signál na downlinku je o 4-7 dB slabší oproti UO-14. Pri výkone 0,5W a vzdialenosti 800 – 3200 km medzi operátorom a satelitom je jasné, že s „gumovou“ anténou sa uspieť už nedá. V najlepšom prípade bude signál veľmi slabý a nestabilný. Pri použití 1/2 antény je odporúčaná citlivosť prijímača minimálne 0,18uV 12 dB SINAD, ak chceme dosiahnuť aspoň priemerný signál pri elevácii 10° a viac. Zlepšenie je možné dosiahnuť použitím reflektora a natáčaním antény.

Pre prvé pokusy je vhodné vybrať si víkendové oblety s vyššou eleváciou. Otvoríme squelch a skúšame zachytiť okolo downlink frekvencie signály z prevádzača. UFB je ladenie po 1 kHz, v núdzi aspoň po 5 kHz. Stanici, ktorú chceme zavolať musíme 100% rozumieť, ak máme prichystané vyhovujúce zariadenie na 2 m, dáme jeden-dvakrát svoju volačku. A čakáme na odpoveď….

Najnovšie informácie sú dostupné z Weekly Satellite Report-u, oficiálnej AO-27 webstránky http://www.ao27.org/ a AMRAD In Space — AO-27.

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x