Svetový deň rádioamatérov

Svetový deň rádioamatérov vyhlásila Medzinárodná únia rádioamatérov (IARU). Táto organizácia bola založená v Paríži 18.4.1925 a práve osemnásty deň tohto mesiaca je naším sviatkom.

OM4CX
OM4CX

Amatérske rádio, inak nazývané aj HAM rádio, je druh rádiokomunikačnej služby, slúžiaci na účely sebavzdelávania, vzájomnej komunikácie a technického štúdia amatérov, ktorí sú oprávnenými osobami so záujmom o rádiotechniku výhradne z osobného záujmu a bez finančného prospechu. Je to záľuba, ušľachtilá činnosť, ktorá zvyčajne postihne človeka na celý život.

Čo znamená slovko “HAM”, tak často používané medzi rádioamatérmi ? Je to prostá skratka, ktorá sa skladá z prvých písmen priezvísk troch amerických rádioamatérov, členov Harvardského rádioklubu, pp. Hymana, Almyho a Murraya, ktorí ju používali pred sto rokmi na identifikáciu svojej stanice v éteri. Táto skratka sa tak udomácnila, že keď p. Hyman v roku 1911 v americkom kongrese loboval za väčšiu ústretovosť americkej legislatívy ohľadne amatérskeho vysielania, skoro všetci senátori diskutujúci na túto tému označovali prejednávanú problematiku ako v súvislosti HAMs, s rádioamatérmi. Časom sa dané označenie vžilo v celosvetovom meradle a používa sa dodnes ako skratka vyjadrujúca názov rádioamatér.

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x