VOX Recorder

VOX Actuated Recorder je jednoduchý voľne šíriteľný program, ktorý umožňuje nahrávanie zvuku. Od iných programov sa odlišuje tým, že nahráva skutočne len po dobu, kým je do zvukovej karty počítača privádzaný audiosignál.

Nino Porcino, autor programu, ho odporúča najmä pre poslucháčov, ktorí sledujú nepravidelné vysielanie na nejakej frekvencii. Ak použijú VOX Recorder, nemusia sedieť dlhé hodiny pri prijímači. Program za nich nahrá komunikáciu do WAV súboru, ktorú si budú môcť vypočuť kedykoľvek.

Program vynikol pred niekoľkými rokmi, preto je HW nároky sú minimálne – počítač s W95+, zvuková karta, dostatočné miesto na pevnom disku (hodina záznamu zaberie približne 75 MB), prijímač so sqelchom a prepojovací audiokábel.

O inštalácii programu v pravom zmysle slova sa nedá hovoriť. Súbor „voxrecorder.zip“ stačí totiž extrahovať do nami vytvoreného adresára.

Práca s programom: pred spustením programu je vhodné vyskúšať si pomocou nejakého iného programu na záznam zvuku nastavenie citlivosti zvukovej karty. To z dôvodu, aby nahrávka nebola premodulovaná (výsledkom je skreslenie), ani podmodulovaná (výsledkom je tichý záznam, v extrémnom prípade aj výrazné zhoršenie odstupu signál/pozadie).

Ak je všetko tak, ako má byť, spusťte program. VOX Recorder umožňuje nastaviť cestu kam bude ukladať záznam. Napravo sú dva ťahové potenciometre. Prvým, Squelch Treshold, sa určuje úroveň audiosignálu, pri ktorej začína program nahrávanie. Druhým, Squelch Decay, sa nastavuje možná dĺžka pauzy, ktorá nespôsobí prerušenie nahrávania.

Celkový dojem z programu: program funguje bez závad, ale poskytuje minimálny komfort. Chýba interný prehrávač záznamu, ale za určitý nedostatok považujem nemožnosť zmeny formátu súboru. Ten je štandardne 8-bitový so vzorkovaciou frekvenciou 22kHz. Výraznú zmeny by predstavovalo ukladanie do formátu MP3.

VOX Recorder si môžete stiahnuť na CQ.sk

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x