Výroba prístrojových panelov

Po oživení home made zariadenia je väčšina amatérov postavená ešte pred požiadavku slušivého vzhľadu, tak aby XYL (a zvyšok rodiny) bola spokojná. Na trhu je dostatočný výber prístrojových skriniek, takže ostáva už len vyrobiť predný (a zadný) panel.

Tí skôr narodení si ešte spomenú na Propisot – systém otláčacích písmen. V súčasnosti existuje ľahší spôsob, ktorým sa dajú dosiahnuť vynikajúce výsledky.

Spôsob, ktorý používam nie je prevratný – využíva počítač. Mne sa osvedčil Corel Draw, ktorý má dobré nástroje na vektorové kreslenie, ale nie je to podmienka. Postačí akýkoľvek kresliaci program, ktorý vie zobraziť umiestnenie prvkov v milimetroch. Bez toho sa kreslí ťažko.

Panel si odmeriame a nakreslíme v mierke 1:1. Nákres potom vytlačíme na papier, ktorý prilepíme lepiacou páskou na panel a vyvŕtame diery. Teraz nákres vytlačíme na bielu samolepku (k dostaniu v papiernictvách a PC obchodoch). Nalepiť nákres na panel vyžaduje trocha cviku a trpezlivosti, dobre sa to robí proti svetlu.

Okraje orežeme ostrým nožom alebo orezávatkom, diery vyrežeme malým nožíkom. Takto pripravený panel prestriekame niekoľkými vrstvami bezfarebného laku v spreji. Striekať prvé vrstvy treba veľmi, veľmi zľahka, pretože inak sa nám farba rozpije, v horšom prípade zvlní samolepka, či urobia sa škvrny.

Hotový panel vyzerá esteticky, je odolný voči odieraniu a vlhkosti. Samotná výroba zaberie asi dva dni vzhľadom ku schnutiu laku. A ešte niekoľko príkladov:

Predný panel
Predný panel HF Clipper, Voice keyer a roger beep

Zadný panel
Zadný panel HF Clipper, Voice keyer a roger beep

Predný panel
Predný panel predzosilňovača na 2m

Predný panel
Predný panel zdroja

Predný panel
PSV meter

5 1 hlas
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x