Worked All Europe DX Contest SSB (WAEDC)

Omrznuté KV antény
Omrznuté KV antény

Worked All Europe DX Contest (WAEDC) organizuje už 60-ty krát nemecká rádioamatérska organizácia DARC, pričom zúčastniť sa ho môžu rádioamatéri z celého sveta. SSB časť sa koná celý druhý septembrový víkend, tento rok to vychádza na 12.septembra od 00.00 do 14.septembra 24.00. Pre európske stanice sú platné len DX spojenia, t.j. s neeurópskymi stanicami.

Súťaží sa v pásmach 80 až 10m (mimo WARC a segmentov, ktoré nie sú určené na contestovú prevádzku – 3650 až 3700kHz; 14100 až 14125kHz a 14300 až 14350kHz) v kategóriách single-op low (výkon do 100W, všetky pásma), single-op high (výkon nad 100W, všetky pásma), multi-op (platí 10-minútové pravidlo s výnimkou získania násobiča) a SWL.
Single-op môžu pracovať iba 36 hodín, zvyšných 12 hodín je možné rozdeliť najviac do troch častí, ktoré budú vyznačené v sumári.
Všetky stanice môžu využívať DX cluster.
S každou stanicou je možné pracovať len raz na každom pásme.

Zvláštne podmienky pre SWL: poslucháči zaznamenávajú spojenia všetkých staníc, európskych aj DX. Každú stanicu je možné zalogovať len jedenkrát na každom pásme, násobičmi sú WAE aj DXCC zeme. Zachytené značky oboch staníc a kód predávaný jednou stanicou sa počítajú za jeden bod. Aj poslucháči môžu zaznamenať od každej stanice najviac 10 QTC.

Súťažný kód: RS a číslo spojenia od 001. Ak stanica kód nedá, vyznačí sa v logu čislo QSO 000.

Hodnotenie: jeden bod za každé QSO s mimoeurópskou DXCC a rovnako aj za každé QTC.

Násobiče: mimoeurópske DXCC zeme a číselné distrikty W, VE, VK, ZL, ZS, JA, PY, UA9 a UA0. Bonusom je, že v pásme 80m sa každý násobič počíta 4x, v pásme 40m 3x a v pásmach 20m, 15m a 10m 2x.

Bodový zisk je určený násobkom bodov za spojenia a bodov za QTC krát počet násobičov zo všetkých pásiem.

KV tribander
KV tribander

Denníky: iba v elektronickom formáte STF alebo Cabrillo najneskôr do 15.októbra 2008 na waessb@dxhf.darc.de . V predmete emailu uveďte svoju značku. Pri viac ako sto spojeniach je požadovaný kontrolný prehľad značiek.

QTC: mimo spojení ako v iných závodoch je možné od staníc získať dodatočné body za QTC. QTC začína časom UTC, nasleduje značka stanice a číslo spojenia. Napríklad: 1307/DA1AA/431 znamená QTC, že s DA1AA pracovala daná stanica o 13.07UT a vyslala poradové číslo spojenia 431.

QTC dávajú výhradne mimoeurópske stanice pri spojeniach s európskymi stanicami. Od jednej stanice je možné získať najviac 10 QTC bez ohľadu na pásmo.

Každé predávanie QTC se začína predaním kódu: napr. QTC 8/6 znamená, že stanice s ktorou máme spojenie dáva svoju ôsmu skupinu QTC, v ktorej je 6 rôznych QTC. Potom nasleduje odovzdávanie QTC. Prijaté QTC sa potvrdzuje 8/6 OK. V denníku musí byť vyznačené, na ktorom pásme bolo QTC prijaté.

Kompletné podmienky WAEDC nájdete na http://www.darc.de/referate/dx/xedcwr.htm

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x