Aktualizované: Zachránime satelit GreenCube IO-117?

Včera sa objavila prekvapujúca správa: po roku a pol veľmi úspešnej prevádzky je čas ukončiť prevádzku GreenCube s plánovaným vyradením z prevádzky. Plánované operácie pasivácie sa vykonajú pondelok 5. februára 2024 o 00:00 UTC. Od tohto dňa, GreenCube bude úplne pasivovaný a digipeater sa nadobro vypne.

Aktualizácia

AMSAT Italia informoval rádioamatérsku verejnosť, že je v jednaní s Italian Space Agency, vlastníkom GreenCube satelitu. Vyradenie z prevádzky bude minimálne po dobu jednania odložené. Dnešný príjem GreenCube  IO-117 potvrdzuje, že je stále v prevádzke.

GreenCube IO-117 je satelit

Satelitné antény AZ/EL rotátor
Satelitné antény AZ/EL rotátor

GreenCube IO-117 je satelit s rádioamatérskym digipeaterom v pásme 70 cm. Obežná dráha satelitu MEO poskytuje prelety trvajúce až 90 minút a niekoľko skvelých príležitostí na DX spojenia pre satelitných operátorov z celého sveta. Tým sa líši od LEO satelitov na nízkej obežnej dráhe, kde komunikačné okno trvá len niekoľko minút a možná vzdialenosť medzi komunikujúcimi stanicami je v tisícoch kilometrov. Líši sa aj od geostacionárneho satelitu QO-100, ktorý síce umožňuje komunikáciu na veľké vzdialenosti, ale nepokrýva napríklad Austráliu, Japonsko či Severnú Ameriku.

Ukážky prevádzky cez GreenCube IO-117 je satelit

Online petícia na preskúmanie možností ďalšej prevádzky

Správa o plánovanom vypnutí prekvapila a vyvolala širokú odozvu. Peter 2M0SQL inicioval online petíciu, ktorej cieľom je osloviť Taliansku vesmírnu agentúru, S5Lab a Univerzitu Sapienza, aby prehodnotili a preskúmali ďalšie možnosti predĺženia misie po 5. februári 2024, a to buď spojením s jednou z medzinárodných organizácií AMSAT, alebo inými spôsobmi. Ak aj Vy chcete pridať svoj hlas, môžete ju podpísať na https://www.change.org/p/save-the-greencube-satellite-digipeater Za pár hodín je pod ňou viac ako 500 podpisov. Pridáte sa tiež?

Prameň:

 

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x