Známe osobnosti za vysielačkou: EA0JC

Je množstvo známych osobností, alebo ak chcete celebrít, ktoré holdujú rovnakému hobby ako my – rádioamatérstvu. Asi najznámejším monarchom medzi rádioamatérmi bol Hussein I., Jeho veličenstvo kráľ Jordánska – JY1, nasledovaný menami George Pataki, Sonia Ghandi, Anton von Habsburg, Marlon Brando, Priscilla Presley…

Koncom tohto mesiaca sa bude konať „His Majest King of Spain Contest“ a tak, ako prvého by som Vám rád predstavil Jeho veličenstvo kráľa Španielska, Juana Carlosa I. – EA0JC. Obľúbený šesťdesiatpäťročný kráľ je náruživým jachtárom, letcom a rádioamatérom, ba 23.februára 1981 mu tento koníček zachránil život.
EA0JC Jeho život sa začal písať v Ríme roku 1938, kde sa grófovi a grófke z Barcelony narodil Juan Carlos Alfonso Victor Maria Borbón y Borbón. Manželia mali ešte dve dcéry Pilar a Margaritu a mladšieho syna Alfonsa.

Na Zelený štvrtok roku 1956 došlo ak tragédii, keď nešťastnou náhodou Juan Carlos zastrelil svojho brata. V ten deň boli bratia na návšteve v portugalskom Estorile. Juanovi Carlosovi sa náhodou dostala do rúk pištol, ktorá vystrelila… Štrnásťročný Alfonso o niekoľko minút umrel v otcovom náručí.

Vtedy uvažoval aj nad odchodom do kláštora, kde by strávil zvyšok života, no napokon mu to vyhovorili. Pred štyrmi desaťročiami sa oženil s gréckou princeznou Sofiou, s ktorou majú tri deti a päť vnukov.

QSL EA0JC Sympatie ľudu si nevyslúžil len prekonaním režimu, ale aj skromnosťou. Jeho palác Zarzuela na okraji Madridu pripomína väčšiu vilu. To je aj jeho QTH. Kráľovské výdavky sú kontrolované, čo nebýva bežné.

Keď mal desať rokov, vypravili ho samého bez rodičov, voči neistému osudu na žiadosť diktátora Franca do Španielska. Franco jeho otca vydieral – ak chlapca za mnou nepošlete, vaša rodina už nikdy nezasadne na trón. Ten sa rozhodol chlapca vychovať na svoj obraz, vyhlásil ho za svojho právoplatného nástupcu. V roku 1975 sa Juan Carlos stal po Francovej smrti kráľom.

Palác Zarzuela, QTH EA0JC Nestal sa však z neho neobmedzený vládca o akom sníval Franco, prejavil ctižiadosť a zasvätil život budovaniu demokracie. V spomínanom roku 1981 došlo k pokusu o prevrat, ktorí zorganizovali niekdajší Francovi verní. Ozbrojenci vtrhli do parlamentu a poslancov vzali ako rukojemníkov, no kráľ medzi nimi nebol. Cez vysielačku sa mu totiž podarilo kontaktovať šéfa vojakov a vzbura bola potlačená.

V roku 1995 sa baskiscká teroristická organizácia ETA pokúsila spáchať na kráľa atentát. Jej zámery boli však odhalené. Ani dnes však nie je španielska politická scéna menej napätá.

Značku EA0JC nájdete najpravdepodobnejšie na 20 m. V jeho kolekcii je doteraz viac ako 3 800 QSL lístkov zo všetkých kútov sveta. Podmienky „His Majest King of Spain Contest“ nájdete na http://www.sk3bg.se/contest/kingofsp.htm.

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x
()
x