3Y0J – prečo vypadol z tímu RA9USU?

Rádioamatéri sa tešia z expedície 3Y0J na ostrov Bouvet. Vieme, že na toto odľahlé miesto nie je jednoduché zrealizovať DX expedíciu. Prečo z tímu vypadol Dima RA9USU? Je to síce dlhé čítanie, ale je dobré vedieť, aké sú dôvody. RA9USU to popisuje takto:

Viacerí priatelia sa ma pýtali na dôvod môjho vypadnutia z tímu 3Y0J Bouvet 2022. Urobím všetko pre to, aby som veci objasnil. Ospravedlňujem sa za meškanie – koniec roka je v Rusku nočná mora znásobená stovkou. Kvôli dlhým novoročným sviatkom – každá štátna zákazka by mala byť do konca roka uzavretá a okrem práce nie je takmer vôbec čas na nič. Posledný mesiac spíme v noci maximálne štyri hodiny.

Žiaľ, hoci sme s Kenom v minulosti zvyčajne nemali problémy s komunikáciou, o mojom „odchode z tímu z osobných dôvodov“ som sa dozvedel z webovej stránky DX-world. Viem, že na to, aby ste niekomu do očí povedali, že ho sere, potrebujete gule.

Pýtanie sa trochu vyjasnilo situáciu, ale bol som naozaj zmätený rozhodnutím vedúcich expedície.

Všetko sa to začalo v roku 2016 a ja som bol v kontakte s Kenom, keď som pracoval na svojich plánoch 3Y0H na prevádzku z Bouvet. Po neúspešných pokusoch 3Y0Z a 3Y0I bolo jasné, že vyberanie finančných prostriedkov od klubov im veľmi uškodí, a tak som pracoval na prevádzke šetrnej k rozpočtu. Mal som plán a spôsob, ako ho realizovať, ale nepodarilo sa mi vyzbierať peniaze za dva týždne, čo bolo počas pandémie takmer nemožné, ale to bola podmienka majiteľa plavidla, aby sa udržala nízka cena.

Potom prišlo avízo DX expedície 3Y0J. Videl som, že Ken sa pripojil k tímu vedenom N6PSE. Bolo to prekvapujúce, pretože som mal v minulosti skúsenosť s týmto „lídrom“ v akcii, ale všetko pre vec.

Štvrtého augusta 2021 som dostal správu od Kena, v ktorej ma pozval do tímu 3Y0J, kde už bolo osem členov (vrátane Axela, DL6KVA). Neskôr som zistil, že Axel ešte nie je členom tímu 3Y0J. Bol to len špinavý trik, aby som súhlasil. Neskôr bol ten istý trik použitý aj na ostatných členov, aby sa pridali k 3Y0J. Každopádne, nakoniec to v tíme vyzeralo naozaj sľubne a oplatilo sa s ním cestovať.

Preto som zaplatil svoje príspevky a požadovaná splátka bola uhradená…

Dňa 15. októbra som od Kena dostal revidovanú tímovú zmluvu. Termín na podpis a druhé kolo platby (ktoré som už zaplatil vopred) bol 25. októbra. Ďalšia platba mala termín vo februári 2022. Trochu to kolidovalo s mojou cestou do 3A3A, ktorá trvala počas polovice novembra, spolu so zabezpečením väčšiny vybavenia na túto operáciu, ale moje poplatky boli zaplatené vopred a zmluvu by som si prečítal neskôr po návrate, nič hrozné.

Potom som si prečítal Zmluvu.

Bol som prinajmenšom zmätený.

Po prvé, ako tímová dohoda upravuje poplatok za platbu OQRS? 15 USD za kartu? Chápem, že DX expedície ako je Bouvet si vyžadujú veľa peňazí, ale stanovenie nákladov na potvrdenie na 15 USD je niečo, čo naozaj nechcem vidieť ešte pred začiatkom expedície!

SunSDR2 rádiostanica a MFJ anténny tuner
SunSDR2 rádiostanica a MFJ anténny tuner

Po druhé, členom tímu je „výslovne zakázané získavať finančné prostriedky odkiaľkoľvek, kto by inak mohol prispieť na účet tímu“. To znamená, že už nemôžem požiadať svojich priateľov z Expert Electronics (SunSDR), aby ma podporili, pretože 3Y0J by túto podporu mohol využiť pre seba (hoci si každý so sebou aj tak prinesie vlastný Elecraft K3).

Do tretice to bolo niečo, čo absolútne nemôžem akceptovať. Snažil som sa o tom rokovať, ale nepodarilo sa mi nájsť pochopenie u vedenie expedície. V živote som sa ešte nestretol s tým, že by nejaká expedičná Zmluva (a že som ich videl veľa) upravovala štýl prevádzky, ale táto išla ešte ďalej.

Táto dohoda mi zakazuje používať ruský jazyk! Som prevažne operátor CW a bol som pozvaný ako operátor, ktorý platí 20 000 USD, aby sa pripojil k expedícii. Nie opačne! Nie som zamestnanec a nebol som prijatý do zamestnania; vyžadovať odo mňa, aby som hovoril len anglicky, je nezákonné a diskriminačné! Jazyková rozmanitosť je realita, ktorej dodržiavanie je základnou hodnotou v Európskej únii. Upravuje ju aj článok 3 Zmluvy o Európskej únii (ZEÚ), článok 165 ods. 2 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ) (pri plnom rešpektovaní kultúrnej a jazykovej rozmanitosti (článok 165 ods. 1 ZFEÚ).

Lisabonská zmluva zakazuje diskrimináciu na základe jazyka (článok 21) a ukladá Únii povinnosť rešpektovať jazykovú rozmanitosť (článok 22).

Neexistuje absolútne žiadne dostatočné odôvodnenie pre to, aby táto požiadavka bola v Zmluve!

Len pripomínam Kenovi, že „Amateur Radio DXpeditions“ je registrovaná v Európskej únii a musí dodržiavať zákony.

3Y0J Bouvet
3Y0J Bouvet

Pýtal som sa Kena, prečo je táto požiadavka v Zmluve a on odpovedal, že „nedovolí žiadne QSO v ruštine alebo v čomkoľvek inom“ a „nie je dovolené dávať pokyny v ruštine na CW, ktorým ostatní ľudia nerozumejú“. Toto hovorí človek, ktorý vymazal TZ4AM z logu TL7M/TL8AO na 160 m len preto, že sa nesprával podľa pokynov operátora.

Naozaj? Považujem sa za slušného operátora a nikdy mi žiaden vedúci DX expedície nevyčítal, že som schopný pracovať v rodnom jazyku. Práve naopak – trvali na tom, aby som rádio prevádzkoval vtedy, keď bolo priaznivé šírenie do Ruska a východnej Európy. Najlepšie viem, ako maximalizovať počet spojení a ako prevádzkovať konkrétne oblasti sveta, závislé od šírenia.

Zmluva tiež zakazuje priame volanie konkrétnej oblasti (t. j. Ázie, Pacifiku alebo inej) a umožňuje len volanie CQ bez určenia oblasti.

Po štvrté, k dnešnému dňu sme nemali potvrdený prístav odchodu, a preto som nemohol akceptovať storno podmienky. Do Argentíny, Brazílie ani Južnej Afriky nemusím získať víza. Ak sa však prístav odchodu zmení na Stanley (Falklandy), budem musieť získať víza. Vzhľadom na to, že britské veľvyslanectvo v Moskve je väčšinou zatvorené – budú ďalšie problémy s jeho získaním, najmä ak sa tak stane mesiac pred DX expedíciou.

V jednej časti Zmluvy sa píše: „Ak vám odmietnu vstup, budeme vás považovať za dobrovoľne odstúpivšieho a vaše platby sa nevrátia“. Viem, že víza sú na moju zodpovednosť, ale víza nezaručujú vstup do krajiny. Je to rozhodnutie imigračného úradníka, či vás vpustí alebo nie. Rozhodnutie štátneho zamestnanca, nie moje. Nemožno to považovať za dobrovoľné opustenie krajiny. Bodka!

Po piate – v časti 10 Rôzne A(a) sa uvádza, že „Členom tímu sa odporúča, aby si na osobnú komunikáciu zabezpečili vlastný telefón IridiumGo!, Garmin InReach alebo satelitný telefón Iridium“. Potom sa v písmene c) uvádza: „Členovia tímu nesmú počas pobytu na ostrove používať svoje osobné zariadenia na publikovanie na Internete počas pobytu na ostrove“.

Stožiar s anténami na KV a VKV
Stožiar s anténami na KV a VKV u OM0AAJ

Ken neskôr dodal: „Počas DX expedície nesmie žiadny operátor počas pobytu na ostrove zverejňovať nič z prevádzky na internete… ani zverejňovať veci na DX-World webstránke, zverejňovať videá z prevádzky na svojej stránke na Facebooku, na reflektoroch atď.“. Aj keď je to technicky náročné, na začiatok je tento druh cenzúry nezákonný, neopodstatnený a neprijateľný.

To všetko viedlo k našej niekoľkotýždňovej korešpondencii, v ktorej som bol požiadaný, aby som priznal svoj nesúhlas s viacerými časťami dohody, a dostal som od Kena ultimátum, v ktorom uviedol, že neakceptuje žiadne nesúhlasné stanoviská a ak chcem byť naďalej súčasťou tímu, mal by som okamžite podpísať Zmluvu a akceptovať všetky diskriminačné a nezákonné požiadavky.

Ken, celá tvoja Zmluva má jediný účel – chrániť záujmy troch vedúcich tímu pred akoukoľvek zodpovednosťou pred členmi tímu 3Y0J, pričom samotní členovia zostávajú zraniteľní. Chápem, že zaobchádzať s členmi ako so svojimi zamestnancami, diktovať im, ako majú využívať svoj voľný čas a ako sa majú správať, je možno niečo, čo robíte vo svojej pracovnej oblasti, ale v žiadnom prípade to nie je v záujme tímu ani Zmluvy vo všeobecnosti. Toto je vyhlásenie. Mali sme byť tímom priateľov, ktorí idú spoločne na DX expedíciu, ale namiesto toho sme skončili ako diktatúra, ktorá si zarába na tom, že…

Yagi 10m anténa
Yagi 10m anténa

Koľko ľudí v tíme 3Y0J má skúsenosti s more plavbou a koľko z nich je dobrých operátorov, schopných dosiahnuť váš cieľ 120 000 Q? Dokážu preniesť 70 kg generátorov na breh? Kľudne môžem prežiť aj bez toho, aby som bol na Bouvete (manželke sa určite bude páčiť predstava, že neutratím 25 000 USD), naozaj to slúži účelu tejto DX expedície? Mám skúsenosti s dosahovaním výsledkov pod veľkým tlakom antarktických operácií. Máš? Vychoval som sa ako DX expedičník talianskymi, nemeckými, srbskými a ruskými tímami. A ty? Koľko skutočných tímových operácií si už absolvoval?

Len poznámka – neúspešná DX expedícia 3Y0Z mala rozpočet 700 000 USD s dvoma vrtuľníkmi na palube a dvadsiatimi operátormi plus celou posádkou plavidla, zatiaľ čo operácia vašej plachetnice s dvoma členmi posádky je 650 000 USD. Iste, presne z tohto dôvodu vaša dohoda vyžaduje, aby účtovné knihy DX expedície boli neverejné.

4.5 32 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
1 Komentár
Najstaršie
Najnovšie Najviac hodnotené
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
Dave Pergamon
1 rok pred

Norway is not member state of European Union !!!!

1
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x