10 tipov pre začínajúceho contestmana v roku 2021

Rádioamatérsky contesting je súťaž v prenosu a prijímaní rádiových signálov. Cieľom je spojiť čo najviac staníc na určených frekvenciách a získavať body. Contesty sa organizujú na rôznych pásmach a rôznych módoch, vrátane telegrafie (CW – morzeovka), fónie (SSB), digitálnych módpv a satelitných spojení. Súťažiaci využívajú rôzne techniky a taktiky na zvýšenie svojho skóre. Contesting je populárny v komunite rádioamatérov a je považovaný za zábavný a náročný spôsob zdokonaľovať svoje zručnosti v rádiovom spojení. Ak s contestingom začínate, určite si pozrite ako na to!

Tu je 10 tipov pre začínajúceho contestmana v roku 2021 plus bonusové tipy a odporúčané čítanie

CR2X QSL lístok
CR2X QSL lístok

Bonusový tip

1. Vyberte si contest, ktorý Vás baví a máte na neho vhodné podmienky

2. Prečítajte si podmienky contestu a pozrite staršie výsledky

3. Pripravte si denník

4. Sledujte podmienky šírenia

5. Jedenie a pitie

6. RUN nemusí byť efektívnejšie ako vyhľadávanie (SEARCH&POUNCE)

7. Čo nie je zapísané, sa nepočíta

8. Počúvajte!

9. Zlepšujte sa

10. Hrajte fair

Bonusový tip – druhý

Odporúčané čítanie

Bonusový tip

Pokiaľ využívate SDR v N1MM+ logu, kombinácia kláves Alt+Q preladí transceiver späť na CQ frekvenciu. Tlačidlo CQ umožňuje aj nájsť päť odporúčaných frekvencií na CQ. Tieto frekvencie sú vypočítavané na základe aktivity v spektre za posledných 60 sekúnd. Rýchlo tak môžete nájsť frekvenciu na CQ bez ladenia.

CQ frekvencie na SDR v N1MM+
CQ frekvencie na SDR v N1MM+
Stožiar s anténami na KV a VKV
Stožiar s anténami na KV a VKV u OM0AAJ

1. Vyberte si contest, ktorý Vás baví a máte na neho vhodné podmienky

Je to najčastejšia chyba. Ak napríklad nemáte priestorové možnosti na antény na 160m, tak so skrátenou anténou nedokážete konkurovať staniciam používajúcim plnorozmerové antény.

Pokiaľ v domácom prostredí nemáte vhodné podmienky, možnosťou je vysielanie z prechodného stanovišťa (zvyčajne na VKV, anglická skratka VHF) alebo spojenie síl s iným rádioamatérom alebo klubom, ktorý takéto podmienky má.

VHF contest je súťaž, ktorá sa zameriava na vysielanie na frekvenčnom pásme VHF. Cieľom súťaže je naviazať čo najviac spojení s inými rádioamatérmi na danom pásme v obmedzenom čase. VHF contesty sú obľúbené pretože signály na týchto pásmach sa šíria na relatívne krátke vzdialenosti, a tak umožňujú rýchle a efektívne naviazanie veľkého množstva spojení. Okrem toho sú ideálne pre experimentovanie s anténami a pre testovanie výkonu vysielacích zariadení.

2. Prečítajte si podmienky contestu a pozrite staršie výsledky

Porozumieť podmienkam contestu je alfa a omega. Okrem súťažiacich staníc sa môže stať, že nadviažete spojenie aj s nesúťažnou stanicou. Čo v takom prípade? Alebo smiem použiť DX cluster?

Staršie výsledky dajú obraz koľko spojení, na ktorých pásmach či koľko násobičov je možné urobiť. Takto si pripravíte aj contestovú stratégiu.

Napríklad OM Activity Contest, SSB Liga , CQ WPX Contest či CQ WW Contest

3. Pripravte si denník

Menší počet spojení je možné zapísať aj na papier. Počítačový denník ale umožňuje využiť množstvo funkcií – kontrolu duplicitných spojení, DX cluster, dávač výzvy, databázu značiek a údajov, bandmapu, SDR atď. V neposlednom rade si použitím počítačového denníka ušetríte aj čas a námahu pri prepisovaní spojení nakoľko väčšina organizátorov pretekov vyžaduje denníky v elektronickej verzii.

Medzi najpoužívanejšie contestové denníky patrí N1MM+, Atalanta Locator od OK1DUO, TR4W, Win-Test, WriteLog a pod.

Druhý team ST0R
Druhý team ST0R

4. Sledujte podmienky šírenia

Podmienky šírenia dokážu ovplyvniť dosiahnutý výsledok a zážitok z contestu veľmi výrazne. Či ide o troposferické dukty či zmeny spôsobené slnečnou činnosťou, tak aj skúsení contestmani sa snažia vyťažiť z tohto fenoménu čo najviac.

Na KV si napríklad vyskúšajte online predikciu https://www.voacap.com/hf/ Tá ukáže pravdepodobnosť a predpokladanú silu signálu v závislosti od pásma a dennej doby. Budete si tak napríklad vedieť načasovať urobenie násobičov v danej oblasti sveta v správnu dobu.

Na vyšších pásmach je výhodné pozrieť si mapu spojení v reálnom čase https://www.dxmaps.com/spots/mapg.php?Lan=E Často býva aj vo veľkých pretekoch niektorá krajina zastúpená jedinou stanicou a v záplave spotov z DX clustra sa môže stať, že ju prehliadnete. Zobrazenie na mape je výhodnou alternatívou pre toto zobrazenie a zároveň vodítko na smerovanie antén (pokiaľ disponujete smerovou anténou ako je yagi, quad, moxon či iné).

5. Jedenie a pitie

Pri dlhších contestoch sa tomuto nevyhnete. Prečo nepijem sladené nápoje a sušienky pri contestoch? Každé jedlo má určitý glykemický index, ktorý spôsobuje odozvu organizmu na to, čo zjeme. Po zjedení niečoho sladkého telo zareaguje prudko, no aj odozva býva silná. Preto je lepšie nerozkolísať hladinu cukru v krvi. Vhodné sú napríklad oriešky a čistá voda.

M/M stanica MW5W6. RUN nemusí byť efektívnejšie ako vyhľadávanie (SEARCH&POUNCE)

Zvyčajné tvrdenie je, že contesty sa bez run, teda dávania výzvy, vyhrať nedajú. Áno, je to všeobecne správne tvrdenie. Ale predstavte si, že v svetovom conteste na 160m s QRP a skrátenou anténou na tom postavíte stratégiu. Výsledkom bude, že množstvo času miniete na výzvu a málokto Vás zavolá. Taktiež väčšina pretekov používa nejakú formu násobičov. Pri RUN nemáte záruku, že sa podarí získať aj násobič. Sú stanice, ktoré sú si vedomé, že predstavujú vzácnejší násobič a chú si užiť pile-up. Objavia sa len na krátku dobu a idú len na výzvu. Pokiaľ idete taktiež RUN, o ich prítomnosti na pásme ani nemusíte vedieť.

Zvyčajne najefektívnejší spôsob je kombinácia oboch spôsobov, kde pomer času medzi oboma spôsobmi je daný silou signálu, aký dokážete vyprodukovať. Ak vyprodukujete silný signál, môžete venovať RUN módu viac času, ak je Váš signál slabší, efektívnejšie bude SEARCH&POUNCE.

7. Čo nie je zapísané, sa nepočíta

Časť chýb, ktoré vznikajú sú výsledkom zlého zápisu. Napríklad 0K1FAJ nie je to isté ako OK1FAJ. Väčšina elektronických denníkov obsahuje databázu, ktorá kontroluje správnosť údajov – využite ju!

Databázy môžu obsahovať nielen značky, ale aj lokátory, mená, okresy, dátumy vydania prvej koncesie a podobne.

Čo nie je zapísané, sa nepočíta – medzi zápis patrí aj odoslanie denníka v správnom formáte a lehote.

8. Počúvajte!

Spomínam si, že jeden začínajúci operátor chcel zapísať SN2 stanicu ako SP2 pretože „SP je Poľsko“. To, že značka znie neštandardne nie je výnimkou. V pretekoch ako je CQ WPX contest je to dokonca výhodou.

Ak Vám to vyhovuje, nahrávajte si audiozáznam z pretekov. Je to spôsob ako nájsť aj chyby či opätovným počúvaním sa zlepšovať.

Niekoľko videí z rádioamatérskej contestovej prevádzky na precvičenie počúvania

Cibriť si schopnosť počúvať je možné aj na rôznych trenažéroch (zväčša CW) alebo počúvaním a pozeraním prevádzky iných staníc, napríklad na YouTube.

9. Zlepšujte sa

Pravidelná účasť v contestoch je nenahraditeľná. Vaša značka sa stane známa aj iným contestmanom a schopnosť rozumieť signálom v rušení sa zlepší. Tým sa zrýchli aj prevádzka.

10. Hrajte fair

Je výhra za každú cenu dôležitá? Čo na tom, že podmienky pretekov stanovujú výkon 100W a Váš koncový stupeň dáva 400W? Veď to nikto nezistí…. Rádioamatér dodržiava vždy a za všetkých okolností povoľovacie podmienky a všetky ďalšie povinnosti. Je to vecou jeho cti!

Bonusový tip – druhý

Na začiatok contestingu nepotrebujete výbavu za desaťtisíce. Milan OK1IF je dôkazom, že contestovať sa dá na veľmi vysokej úrovni aj s jednoduchým a lacným zariadením. Až neskôr po získaní väčších skúseností sa budete vedieť rozhodnúť čo inovujete.

Odporúčané čítanie

Začíname s contestingom https://cq.sk/zainame-s-contestingom-predhovor/ , https://cq.sk/zaciname-s-contestingom-prva-cast/ , https://cq.sk/zainame-s-contestingom-druha-as/ , https://cq.sk/zaciname-s-contestingom-tretia-cast/ , https://cq.sk/zaciname-s-contestingom-stvrta-cast/ a https://cq.sk/zaciname-s-contestingom-piata-cast/

5 1 hlas
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Najstaršie
Najnovšie Najviac hodnotené
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x