Záčíname s contestingom – prvá časť

Pretekanie sa zrejme odvíja od hlboko zakorenenej ľudskej túžby byť lepší, vyniknúť. Určite každý niekedy pretekal (a snáď aj vyhral). Sú športy, kde sa na zápolenie pretekárov prizerajú tisíce či milióny divákov. Pretekári sa stretnú v priamom súboji na jednom mieste. Rádioamatérske pretekanie – contesting – je v tomto výnimočné: účastníci zápolenia sa nevidia, ba mnohokrát ani nikdy osobne nestretnú a diváci nemajú možnosť sledovať priebeh pretekov.

Napriek tomu sa contestingu venuje veľká časť rádioamatérskej komunity. Prečo? U každého budú dôvody asi iné: vyskúšať si svoje operátorské, technické a taktické schopnosti, možnosť nadviazať spojenia do nezvyčajných oblastí sveta, podeliť sa o vzrušenie a zábavu z pretekania s priateľmi, či podporiť v pretekárskom úsilí iných…

Že ste ešte s pretekaním nezačali? Tak to je najvyšší čas, lebo ostatní už pretekajú! Poďme na to!

Rozhliadnutie sa

Pre začínajúceho contestmana je základom nazbierať potrebné informácie. Alfou a omegou je naštudovanie podmienok pretekov a výsledkov z minulých ročníkov. V časopisoch, ale najmä na internete sa môžete dopracovať k podrobnostiam, ktoré výsledok tej-ktorej stanice ovplyvnili.

Vynikajúce je, ak máte možnosť sa s daným druhom pretekov zoznámiť, napríklad ako člen klubovej stanice či SWL. Pomôcť môžu aj videozáznamy na YouTube či stránkach aktívnych contestmanov.

Vlastné možnosti

Zúčastniť sa každých pretekov asi nebude možné. Na základe vlastných možností (časových, finančných, priestorových) sa pokúsime nájsť pre seba najlepší druh pretekov, v ktorom máme šancu na dobrý výsledok.

NO8D
Trojelementová yagi na 80m je nedosiahnuteľná anténa, ale zostackovať dve trojelemntové yagi….
Popúlarny VKV contest log Atalanta Locator Na VKV je najdôležitejším faktorom ovplyvňujúcim výsledok QTH. Nadmorská výška nie je až tak podstatná ako profil okolitého terénu. Ak sa v blízkosti vášho QTH nachádza hradba hôr, nepočítajte so spojeniami do tohto smeru. Prevádzka z kóty, kde je nutné na každé preteky postaviť a po pretekoch demontovať pracovisko je náročná, ale o to zaujímavejšia. Príroda si na vás isto prichystá mnoho prekvapení a naučíte sa dobre improvizovať. Odmenou bude dobrý výsledok.

Minimálna výbava: zariadenie schopné VKV prevádzky aspoň v pásme 2m, SSB/CW a smerová zisková anténa, yagi alebo quad. Orientačná cena: od 8.000Sk

Druhým typom pretekov na VKV sú EME a MS preteky. Zúčastňovať sa tohto druhu pretekov si vyžaduje dobre zvládnuté technické a operátorské aspekty týchto prevádzok. Rátajte s rozmernejším anténnym systémom a použitím vyššieho výkonu. Na druhej strane, prevádzka je možná aj z domácich QTH, ktoré sú inak na VKV zlé.

Minimálna výbava: zariadenie schopné VKV prevádzky aspoň v pásme 2m, SSB/CW/DIGI, koncový stupeň, predzosilňovač, rotátor, anténny systém, počítač. Orientačná cena: 25.000Sk

KV contesting je možný z takmer ľubovoľného QTH, kde sú dostatočné priestorové možnosti na antény. Káždé KV pásmo, každý druh pretekov má na tento kľúčový prvok – zbraň contestmana – iné nároky.

„Lokálne“ KV preteky ako je OM Activity contest, SSB Liga, KV Provozní aktiv či Aktivita 160 sú začiatočníkovi najjednoduchšie. Nevyžadujú znalosť svetového jazyka a vystačíme s jednoduchými drôtovými anténami. Vhodné sú najmä antény s horizontálnou polarizáciou s vysokým vyžarovacím uhlom ako dipól, inv.V či ležatý quad.

Minimálna výbava: zariadenie schopné KV prevádzky v pásme 160 alebo 80m, aspoň CW, lepšie aj SSB. Možné použitie home made zariadení. Drôtová anténa. Orientačná cena: od 3.000Sk, za továrenské zariadenie od 10.000Sk

Digi KV contesting je formou contestingu, kde sa príjem a vysielanie signálov realizuje pomocou počítača. K rádiostanici je pomocou vhodného interfaceu pripojený počítač so špeciálnym rádioamatérskym softwarom. Na zariadenie je kladená požiadavka frekvenčenej stability.

Minimálna výbava: zariadenie schopné KV prevádzky v pásme 80m, lepšie 20m, SSB s interfaceom ku zvukovej karte a počítač (aj starší typ). Drôtová, pre pásmo 20m lepšie smerová anténa. Orientačná cena: od 14.000Sk

Jednopásmový KV contesting CW/SSB. Len málo jedincov disponujúcich priestorovými a finančnými možnosťami má možnosť realizovať plnorozmerové antény na všetky KV pásma. Dobrou alternatívou pre ostatných je zamerať sa na jedno pásmo, kde je možnosť realizovať slušný anténny systém. Výhodou bude aj dobrá znalosť podmienok šírenia na danom pásme, staníc atď, čo dáva predpoklady dosiahnutia vynikajúcich výsledkov. Pre horné KV pásma je to smerová anténa, na spodné KV pásma sú vhodné kombinácie vertikálnej antény na DX spojenia a horizontálnej antény na krátke vzdialenosti. Zvýšené kritériá sú kladené najmä na prijímač.

Minimálna výbava: KV všepásmové zariadenie strednej a vyššej triedy (jednopásmové KV sa továrensky už v tejto kategórii nevyrábajú), anténa na spodné pásma alebo smerová anténa plus rotátor na vyššie pásma. Orientačná cena: od asi 18.000Sk

Všepásmový KV contesting vyžaduje viacero antén. S anténou typu FD-4, Windom je šanca presadiť sa veľmi malá. Mnoho staníc v tejto kategórii používa trapované viacprvkové antény na vyššie pásma a drôtové antény na spodné pásma. Big-guns používajú aj niekoľko plnorozmerových antén na každé pásmo. Voľba KV contestmana medzi všepásmovou a jednopásmovou kategóriou je v tejto oblasti veľmi zásadná. Mnohokrát je výhodnejšie špecializovať na jedno pásmo

M/M stanica MW5W
Multi – multi contestová stanica MW5W
Minimálna výbava: KV všepásmové zariadenie strednej a vyššej triedy, antény na spodné pásma a smerová anténa plus rotátor na vyššie pásma. Orientačná cena: od asi 30.000Sk

Slovníček

contest – rádioamatérsky pretek
contestman – pretekár
contesting – pretekanie, rádioamatérske pretekanie
YouTube – www.youtube.com portál amatérskych videí
SWL – short wave listener, krátkovlnný poslucháč
QTH – stanovisko rádiostanice (v zmysle lokality)
KV – krátke vlny (frekvencie do 30MHz)
VKV – veľmi krátke vlny (frekvencie nad 30MHz)
EME – Eart-Moon-Earth, komunikácia odrazom signálu od Mesiaca
MS – meteor scatter, komunikácia odrazom od stôp meteoritov
SSB – fónická prevádzka
CW – telegrafná prevádzka
DIGI – digitálna prevádzka
Dipól – jednoprvková anténa v tvare úsečky
Yagi – dvoj a viacprvková smerová anténa, t.j. anténa vykazajúca do určitého smeru zisk a do iných smerov útlm
Quad – slučková anténa, kde slučka môže mať tvar trojuholníka, štvorca alebo kruhu

Nabudúce: stratégia a plánovanie

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x