Ako stiahnuť diplomy za QSO cez FT8 prostredníctvom programu UltimateAAC – návod pre začiatočníkov

V predchádzajúcom článku som zhrnula svoje praktické postrehy z prevádzkovania digimódov FT8, odporúčam si ho prečítať. Na základe pozitívnych ohlasov a viacerých žiadostí som sa rozhodla zostaviť podrobný návod, akým spôsobom je možné realizovať proces získavania diplomov za spojenia prevádzkou FT8 prostredníctvom programu UltimateAAC.

• prvotným základom úspechu je mať vo svojom počítači nainštalovanú aktuálnu verziu programu UltimateAAC. Inštalácia je bezplatná. Dostupná tu: https://en.freedownloadmanager.org/Windows-PC/Ultimate-AAC-FREE.html
• po kliknutí na linku je potrebné kliknúť na Download now a následne sa riadiť pokynmi sprievodcu inštalácie

Úvod do UltimateAAC

Po spustení programu sa objaví uvítacia obrazovka s ikonami, ktoré predstavujú jednotlivé kluby vydávajúce diplomy. Zakaždým, keď program budeme spúšťať, vždy klikneme na jednu z ikon pre pokračovanie. Aby bolo možné diplomy získať, v prvom rade je potrebné zaregistrovať svoje členstvo do jednotlivých klubov. V hlavnom náhľade (Obrázok 1) v hornej lište je potrebné kliknúť na ikonku s dvoma postavičkami Userdata (užívateľské dáta).

UltimateAAC, Obrázok 1
UltimateAAC, Obrázok 1

Následne sa zobrazí tabuľka (Obrázok 2), kde je potrebné zadať svoje osobné údaje ako sú: volacia značka, meno a priezvisko a emailová adresa.

UltimateAAC - vyplnenie volacia značka, meno a priezvisko a emailová adresa (Obrázok 2)
UltimateAAC – vyplnenie volacia značka, meno a priezvisko a emailová adresa (Obrázok 2)

V ďalšom kroku je potrebné kliknúť na záložku Numbers, ktorá sa nachádza hneď vedľa možnosti Userdata. Tu sa zobrazí zoznam všetkých klubov s preklikom na registráciu. Účelom registrácie je získať svoje členské číslo do každého klubu. V každej z možnosti je potrebné kliknúť na možnosť Join a nasledovať pokyny. Po kliknutí na Join sa spravidla zobrazí webová stránka klubov. Niekde stačí poslať žiadosť o členstvo emailom na uvedenú adresu, inde je potrebné vyplniť registračný formulár podľa pokynov jednotlivých klubov. Notifikácia o zaregistrovaní bude doručená na email. Takto to vyzerá po registrácii a pridelení čísel (Obrázok 3).

UltimateAAC - záložka Numbers (Obrázok 3)
UltimateAAC – záložka Numbers (Obrázok 3)

Ďalším podstatným krokom v časti administrácie je potrebné vyplniť záložku Logbook a zadať prístupovú adresu k logu so spojeniami vo formáte .adif, na základe ktorého sa budú generovať diplomy (Obrázok 4). V prípade, že používate program WSJT-X, ten generuje log automaticky. Cestu k logu si stačí namapovať z úložiska v počítači. Týmto krokom program zaznamená súbor so spojeniami, čo je základom úspechu pre získavanie diplomov. Ďalšie záložky sú vyplnené automaticky. Údaje nezabudneme uložiť kliknutím na možnosť Save vpravo dole.

UltimateAAC - záložka Logbook (Obrázok 4)
UltimateAAC – záložka Logbook (Obrázok 4)

Žiadosť o diplomy

Ak máme všetky kroky povinnej registrácie za sebou, môžeme prejsť k samotnej žiadosti o diplomy. Program síce pozná cestu k logu so spojeniami, avšak netreba zabúdať na to, že ak nám pribudnú nové spojenia do logu, vždy je potrebné log v programe aktualizovať. A to veľmi jednoducho. V ľavom hornom rohu stačí kliknúť na ikonku modrej knižky Open standard logbook (Obrázok 5).

UltimateAAC (Obrázok 5)
UltimateAAC (Obrázok 5)

Na Obrázku 5 zároveň vidíme, ako to vyzerá v prípade, ak na diplom už máme nárok. V tomto konkrétnom prípade spracovávame diplomy klubu EPC. Tu vidíme záložku Europe podfarbenú na zeleno, čo značí, že pre kategóriu Europe sa nám podarilo získať nejaký diplom. Je potrebné na záložku kliknúť a diplom vyžiadať.

Ako môžeme vidieť na Obrázku 6, diplomy sú rozdelené do viacerých kategórii. Aby sme vedeli, na ktorý diplom máme nárok, stačí sa jednoducho riadiť zelenou farbou. Ak je záložka zelená, získali sme diplom. Vždy však hlavnú kategóriu rozklikneme a diplom vyžiadame v ďalšej podkategórii.

UltimateAAC (Obrázok 6)
UltimateAAC (Obrázok 6)

Po kliknutí na zelenú záložku, v tomto prípade GRIDEA sa nám zobrazí zoznam spojení, ktoré sa nám započítavajú do diplomu a informácia, za čo sme diplom získali. Ďalej stačí kliknúť na možnosť Apply (Obrázok 7), čím zaregistrujeme žiadosť o diplomy. Týmto spôsobom preklikáme všetky zelené záložky v programe a nezabudneme taktiež preklikať možnosti pre všetky kluby samostatne. Na záložky pre jednotlivé kluby sa dostaneme cez 10. ikonku v hornej lište (Toggle between).

UltimateAAC (Obrázok 7)
UltimateAAC (Obrázok 7)

Po kliknutí na možnosť Apply sa nám zobrazia dve tabuľky, ktoré potvrdíme.

UltimateAAC (Obrázok 8)
UltimateAAC (Obrázok 8)
UltimateAAC (Obrázok 9)
UltimateAAC (Obrázok 9)

Hotovo. Diplomy sú vyžiadané. Ak budú diplomy pripravené na stiahnutie, na email, ktorý sme uviedli pri registrácii príde automatická informácia o stiahnutí.

Aktualizácia UltimateAAC (Obrázok 10)
Aktualizácia UltimateAAC (Obrázok 10)

Poznámka: program vyžaduje pravidelnú aktualizáciu, bez ktorej nie je možné požiadať o diplomy. Aktualizácia vždy prebieha automaticky prostredníctvom vyskakovacieho okna pri novom spustení programu (Obrázok 10). V tomto prípade stačí kliknúť na možnosť Download a nasledovať pokyny sprievodcu inštalácie.

Stiahnutie diplomov

Každý členský klub vydáva svoje diplomy po uplynutí rôznej časovej doby, podľa skúseností do 1 – 3 dní po podaní žiadosti. Diplomy si môžeme stiahnuť 2 spôsobmi.

1. spôsob – odporúčaný, jednoduchší, prostredníctvom webovej stránky klubu EPC: http://www.epc-mc.eu/index.php?lang=cs (Obrázok 11). Na tejto stránke je možné stiahnuť diplomy pre všetky členské kluby. Stačí sa prihlásiť registračnými údajmi, ktoré prídu na email pri žiadosti o členstvo (prihlasovacie meno: volacia značka + heslo)

Webová stránka EPC (Obrázok 11)
Webová stránka EPC (Obrázok 11)

Po prihlásení sa do EPC členského centra prejdeme do ľavého menu na možnosť Certifikáty (Obrázok 12). Zobrazí sa nám zoznam diplomov pre každý klub samostatne. Postupne každý riadok rozklikneme a skontrolujeme, ktoré diplomy máme pripravené na stiahnutie. Zvolíme možnosť Vyber diplom v záložke nové diplomy – tu uvidíme diplomy rôznych kategórií, ktoré sme získali. Ďalej vyberieme formát diplomu – .pdf alebo .jpg (odporúčam .jpg), klikneme na možnosť Odeslat a diplom uložíme do počítača. Diplomy, ktoré sme si už stiahli, ostanú uložené v záložke staré diplomy).

Diplomy na webstránke EPC (Obrázok 12)
Diplomy na webstránke EPC (Obrázok 12)

2. spôsob – (pre informáciu), zložitejší, priamo cez program UltimateAAC kliknutím na žltú ikonku v hornej lište – Download Awards (Obrázok 13). V tomto prípade je potrebné kliknúť na možnosť pre každý členský klub samostatne, vyplniť svoju volaciu značku a Download ID, čo je číselný kód pridelený pre každý diplom, ktorý príde ako automatická notifikácia na email zadaný pri registrácii.

UltimateAAC (Obrázok 13)
UltimateAAC (Obrázok 13)

Vďaka aktivite na FT8 som získala už viac ako 500 pekných diplomov. Prajem vám veľa úspechov, radosti zo spojení a vzácnych diplomov.

Diplom OM1ADA
Diplom OM1ADA

 

Diplom OM1ADA
Diplom OM1ADA

Andrea / OM1ADA
73!

5 2 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
2 Komentáre
Najstaršie
Najnovšie Najviac hodnotené
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
Jirka
Jirka
2 roky pred

Děkuji za moc pěkný návod. Moc mě pomohl.

OK7AJ
OK7AJ
2 roky pred

Dobrý den. Pěkný článek. Vše pěkně fungovalo. Žádosti o diplomy v pohodě odcházely. Poslední měsíc po kontrole a schválení žádosti hláška „Invalid manager email“.
Aktualizoval jsem program a výsledek je stejný.
73, Tonda

2
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x