DIGI módy z pohľadu YL operátorky alebo FT8 v praxi

Voľne nadviažem na článok môjho brata Martina, OM1MJ, v ktorom popisuje proces, akým sa mu podarilo sfunkčniť prevádzku DIGI módov, konkrétne FT8. Existencia digitálnej prevádzky sa mi prvýkrát dostala do povedomia v roku 2004 v rámci kurzu mladých rádioamatérov na Martinských holiach počas učenia sa potrebnej teórie na skúšky. Avšak s odstupom času som túto problematiku ďalej už hlbšie neskúmala.

Radosť z rádioamatérskych spojení prichádzala vždy klasickou cestou rozprávania do mikrofónu, prípadne využitím morzeovky a nikdy by mi nenapadlo, že raz budem so svetom komunikovať ako rádioamatérka aj digitálne.

Diplom GSA 50 OM1ADA
Diplom GSA 50 OM1ADA

Až do zlomového momentu z konca augusta 2020. Vďaka bratovi Martinovi OM1MJ, ktorý šikovne zostrojil krabičku pre prepojenie notebooku s transceiverom, zapojil potrebné komponenty a nainštaloval softvér (technické podrobnosti v jeho príspevku) som objavila čaro prevádzky FT8. Zapracovala som sa veľmi rýchlo, nakoľko prevádzkovanie a obsluha FT8 je pre operátora jednoduchá. To konštatujem z pohľadu ženy, ktorej priateľstvo s transceiverom nebolo vždy samozrejmosťou. Avšak ten správny čas predsa len nastal.

Všetko na svete má svojich priaznivcov, aj odporcov a nevyhli sa tomu ani DIGI módy. Po viac ako 3 mesiacoch nadväzovania spojení cez FT8 musím uznať, že bez nevyhnutného technického vybavenia, znalostí tejto prevádzky, anténneho systému a vystihnutia priaznivých podmienok šírenia rádiových vĺn by aj digitálne spojenia išli nadviazať len veľmi ťažko, ak vôbec. Tým chcem len povedať, že DIGI módy prirodzene patria k rádioamatérstvu a sú pre mňa určitým obohatením klasických spojení cez SSB alebo CW.

WSJT-X program pre FT8

FT8 štandardne spúšťam cez program WSJT-X, ku ktorému neodmysliteľne patrí programové okno s grafom (Wide Graph). Graf je mimochodom podstatná súčasť programu, lebo práve tu regulujem svoju pozíciu a frekvenciu počas vysielania a sledujem, či ma svojím signálom neohrozujú ďalšie stanice, čo by mi mohlo zmariť želané spojenie.

Program WSJT-X je dômyselne a prehľadne navrhnutý. Hlavné okno programu je rozdelené na dve časti, kde v prvej sledujem aktivitu staníc na pásme a v druhej časti sledujem priebeh samotného spojenia v riadkoch. Čo považujem za tiež veľmi podstatné je farebná škála, podľa ktorej sú rozlíšené stanice na pásme podľa toho, či sa jedná o úplne novú krajinu DXCC, značku, s ktorou spojenie nemám, prípadne o stanicu takú, s ktorou som už spojenie nadviazala. Červenou farbou je podfarbený riadok, v ktorom prebieha spojenie s mojou značkou. Riadky, ktoré nie sú podfarbené žiadnou farbou sú stanice, ktoré práve uskutočňujú spojenie navzájom.

Diplom WAC 15m FT8 OM1ADA
Diplom WAC 15m FT8 OM1ADA

Pokiaľ chcem začať spojenie, mám dve možnosti, tak ako aj na iných typoch prevádzkach. Buď vyšlem výzvu, alebo zavolám stanicu, ktorá výzvu vyslala. V prípade FT8 sa tento proces odohráva virtuálne, prostredníctvom kliknutia počítačovou myšou, ale stále platí, že operátor je ten, ktorý spojenie reguluje.

O úspešnosti spojenia informuje vyskakovacie okno, ale pozor, ak situácia nastane na mojej strane, ešte to neznamená, že je všetko v poriadku aj u operátora na strane druhej. Dôležitým znakom úspešne ukončeného spojenia je čarovné 73 vyslané oboma stranami. Nadviazané spojenia sú automaticky uložené v log súbore, takže ich nie je potrebné zvlášť niekde zaznamenávať.

Diplomy za FT8 a digiprevádzku, program  Ultimate AAC

Radosť zo spojení na DIGI módoch umocňuje možnosť požiadať o krásne diplomy. Priznám sa, že aj tento fakt bol pre mňa jedným z motivátorov vyskúšať FT8. Na spracovanie a požiadanie diplomov slúži program Ultimate AAC, kde si operátor jednoducho nahrá súbor so spojeniami a program za pár dní diplomy automaticky vyhodnotí a vygeneruje. Existuje viacero klubov z rôznych krajín, ktoré diplomy vydávajú. Do jednotlivých klubov je potrebná registrácia, čo však vôbec nie je zložitý proces. Diplomy sa dajú stiahnuť buď priamo z programu Ultimate AAC alebo z webovej stránky klubu EPC, čo je oveľa prehľadnejšie a jednoduchšie. Samotné diplomy majú nespočetne veľa kategórii, za ktoré sa dajú získať. Napríklad podľa počtu rôznych krajín, za určitý počet prefixov, lokátorov a podobne. Považujem to za pekné ocenenie za čas strávený pri trasceivri s typickým zvukovým sprievodom FT8 a to sa určite oplatí.

330PAT101 Andrea
330PAT101 Andrea

Postupom času stráveného pri FT8 sa mi podarilo získať už viac ako 400 diplomov. Výber z tých najkrajších si môžete pozrieť vo fotoalbume, kde diplomy postupne dopĺňam. Zároveň pripájam postup, akým možno o diplomy požiadať. Nie je to nič zložité:

 1. Stiahni si aplikáciu „UltimateAAC“: http://epc-mc.eu/index.php?option=com_phocadownload&view=category&id=2:windows&lang=en (OS Windows)
 2. Spusti si inštaláciu a vyber si jazyk čestinu
 3. Spusti si aplikáciu, pri prvom spustení ťa to vyzve nainštalovať databázový driver (urob tak)
 4. Záložka „Užívatelská data“: Vyplň svoju volaciu značku, celé meno a priezvisko a email
 5. Záložka „Deník“: „Vybrat“ (vyber súbor ADIF so svojimi FT8 spojeniami)
 6. Klikni „Uložit“
 7. Vyber z ponuky „FT8DMC“ (môžeš si vybrať z ponuky aj ostatné kluby, ktoré vydávajú diplomy)
 8. Chvíľu počkaj, kým aplikácia spracuje spojenia
 9. Následne sa ti zobrazia všetky dostupné diplomy usporiadané v záložkách podľa kategórií (kontinent, krajina)
 10. Zelené záložky obsahujú diplomy, ktoré práve robíš, klikni na nejakú
 11. Ak sa zobrazuje tlačidlo „Odeslat“, máš na neho nárok, klikni naň
 12. Email s upozornením, že diplom je už pripravený na stiahnutie príde za pár dní, diplomový manažér ich musí pripraviť ručne
 13. Diplomy si môžeš stiahnuť z aplikácie „UltimateAAC“ kliknutím na žltú ikonku v hornej ponuke (po priblížení kurzora myši na ikonku sa zobrazí text: Stáhněte si diplomy)
 14. Zopakuj postup 1013 pre každý nový diplom
 15. Užívaj si pekné diplomy!

73/88 Andrea, OM1ADA

5 2 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x