Ako znie meteor scatter… alebo krátky pohľad na maximum Perseíd z KN09

Na Perseidy som sa veľmi tešil, aj keď moje skúsenosti s touto prevádzkou boli nulové. Je úplne iné čítať o meteor scatter a zažiť to. Prvý signál som zachytil už počas víkendu, ale iba tropo – OM3KDX. Zavesil som sa na nich a sledoval ako sa robia FSK441 spojenia. Veľmi mi to v nasledujúcich dňoch pomohlo.

Že sa z utorka na stredu, čiže noc kedy sa očakávalo maximum nevyspím bolo jasné už vopred. SSB random frekvenciu som monitoroval len sporadicky a okrem niekoľkých pingov som nepočul nič. Väčšinu času som strávil na FSK441 a vyplatilo sa…
Vysielať som sa nechystal, monitoroval som len druhé stanice a tak som anténu (9el. Cue Dee) nasmeroval do „Lomničáku“, čo je osvedčený smer na odraz takmer kamkoľvek. Keď ma počúvanie šumu na 144,200 omrzelo som to preladil na 144,370 a čoskoro som sa dočkal krásneho odrazu ON4AVJ (kliknutím na značku je možné vypočuť si alebo stiahnuť WAV súbor). Lepšie prebudenie a povzbudenie som nepotreboval…

Väčšiu časť noci pílil nervy HA5KDQ, ktorý neprestajne cékvil a cékvil presne na zvolávacej frekvencii. Väčšina staníc však využívala možnosti QSY. Jednou z takýchto staníc bol aj Zdeněk OK1DFC (kliknutím na značku je možné vypočuť si alebo stiahnuť WAV súbor). Z OK som ešte „videl“ OK2WC, z OM okrem OM3KDX nikoho.


Najmohutnejší odraz som zachytil o 2.12 seč v dĺžke asi šesť sekúnd. Bol to DJ9YE (kliknutím na značku je možné vypočuť si alebo stiahnuť WAV súbor). Vydržal som do pol tretej, pretože ráno som musel ísť do práce…. Zachytil som asi dve desiatky rôznych volačiek (DL, HA, LZ, ON, SM, OZ, I, UR, UA a OK). Som však nadmieru spokojný a všemožne sa vynasnažím, aby KN09 bol pre záujemcov dostupný čo najskôr.

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x