Ako zo mňa vyrástol rádioamatér…

Na tomto portále sa nám už Viliam predstavil a napísal veľa informácií, ako sa dostal k vysielaniu a v poslednom príspevku nám opísal, ako to bolo na HAM skúškach v Bratislave…

S Vilom som sa už pred určitým časom dohodol, že sa Vám tu obaja predstavíme a napíšeme niečo o sebe. On už našu dohodu dodržal, takže je rad na mne. Idem teda na vec. Tento príspevok nemusí byť pre každého zaujímavý, bude však popisovať osud jedného ľudkského jedinca. A bude to naozaj veľmi zaujímavé čítanie…O vysielanie som sa začal zaujímať ako malý chlapec. Rád som behal s kamarátmi a túlal sa niekde po vonku, poli, či už lese. Už v tých časoch skrsla v mojej hlave myšlienka na nejakú vzájomnú komunikáciu medzi nami. Ani neviem kde som sa po prvý krát dopočul o zariadení menom vysielačka. Prakticky od toho okamihu to bolo čarovné slovíčko, po ktorom zhmotnení som túžil. Môj otec bol elektrikárom a trošku ma aj zaúčal do tohto remesla. Jedného dňa som sa dočítal v jednej múdrej knižke ktorú vlastnil o vysielači a prijímači, čo vo mne obnovilo túžbu vlastniť a vlastne si postaviť aj vlastnú vysielačku. Veľa som o tom nevedel, nechcel som sa otca ani pítať tak som sa do stavby pustil sám. Pamätám sa, že väčšinu som pájkoval na Silvestra, ešte vtedy za ťažkého komunizmu. Oboch rodičov som mal preč, bol som doma iba s bratom a … Vlastne si to už ani veľmi dobre nepamätám. Samozrejme, že z mojeho pilotného projektu nebolo nič. Nefungovalo to a ja som neprišiel na príčinu (teraz to už ale viem, hihi).

Po tom všetkom sa moja aktivita utlmila, vyštudoval som a skončil strednú školu, našiel si prácu… Raz som bol služobne v Košiciach, kde som natrafil na CB obchod, čo vo mne okamžite vzbudilo staré pocity, ktoré boli niekde hlboko ukryté v mojom podvedomí. Ani neviem ako a pri spiatočnej ceste domov už som nebol sám vo vlaku ale bola so mnou tzv. pólka anténa pre CB pásmo. Odohralo sa to rýchlo. Vletel som do obchodu, obzrel co sa dalo a bez akýchkolvek vedomostí zakúpil anténu s tým, že rádiostanicu si kúpim pri najbližšej možnej príležitosti. Tá čoskoro aj nadišla a na inzerát som kúpil Danitu 640. Upozorňujem, že mi s tým nikto nepomáhal a sám ani doteraz neviem ako som to zvládol. Prišli prvé spojenia a kontakty. Zlatý to čas. Ja som bol ale stále s niečím nespokojný. Bol práve vrchol slnečného cyklu, CB pásmo bolo veľmi zarušené a ja som sa našiel pri svojom prvom dx-ovom spojení na FM z 4-ma watmi v krátkej konverzácii za prítomnosti Fína… Vtedy akoby sa čosi zmenilo a ja som vedel, že CBčko nie je pre mňa. Vlastne som dlho tým CB-čkárom nebol. Bol to iba odrazový mostík, ktorý mi ukázal tú správnu cestu.

Nebola to práve ta najsprávnejšia. Ale pomohla mi uvedomiť si, čo chcem a čím sa budem zaoberať po zvyšok života. Začal som Vám vysielať a aktívne sa zaujímať o 11-násť metrové pásmo, teda freqvencie medzi CB-pásmom a 10-timi metrami. Stal sa zo mňa aktívny operátor, ktorý sa dostal cez každý pile-up a utobil tisícky kvalitných spojení. Prosím Vás, nemračte sa teraz na mňa. Každý máme svoj osud… Každé spojenie bolo pre mňa pôžitkom. Našiel som si veľa kamarátov prakticky z celého sveta. Zlatý to čas, ale malo to aj svoje nevýhody. Tou najvačšou bola legalita. Ďalšou bolo to, že 11m pásmo bolo zaplnené slabými operátormi, ktorí dostali mikrofón do ruky a robili iba bordel. Mne a mnohím ďalším sa to nepáčilo. Púšťanie hudby, pískanie, rušenie spojení bolo na dennom poriadku. Ja som sa odjakživa snažil byť slušným operátorom. Človek sa pítal, či je frequencia obsadená, bol slušný a dodržiaval aj nepísaný HAMspirit, ktorým sa riadili tí, ktorím záležalo na qualite a nie quantite spojení. Počas tohto nelegálneho vysielania som sa veľa naučil. Nie len o tom, ako prebieha to pravé QSO, ale veľa o anténach, rádiostaniciach, nabral skúsenosti z každej stránky. Nič netrvá však večne… Začal som mať silný pocit, že tam nepatrím, že mi bolo dané do vienka niečo iné. To pravé, orechové, ako sa povie…

Minulý rok som sa opäť vrátil do Anglicka, kde som už párkrát bol. Bolo to nečakané, ale cesty života sú nevyspitateľné. Samozrejme, že moja posledná rádiostanica, ktorú som vlasnil išla so mnou. Napchal som IC-718 do batoha a vyrazil. Prvý časopis čo som si v Anglicku kúpil bol Practical Wireles, moj obľúbený, určený pre všetkých rádioamatérov. Písali tam o novej licenčnej skupine – M3, čo ma veľmi uchvátilo a pustil som sa okamžite do hľadania kurzu, na ktorý by som mohol ísť a už konečne urobiť rádioamatérske skúšky a stať sa rádioamatérom. Nebolo to práve najjednoduchšie, v mojom okolí (Londým), kde som sa v tom čase nachádzal sa nekonali žiadne kurzy. Zhodou okolností, keď som kupoval FT-817 som narazil na dobrého človeka, ktorý mi povedal, že klub ktorého je členom poriada o dva týždne kurz, ktorý vyústi do záverečnej skúšky, ktorú keď urobím, splní sa môj životný sen. Ruka bola teda v rukáve a ja som sa vybral do ďalekého Sheffieldu, teda hneď vedľa, na miesto konania. Bol to víkendový kurz, kde človeka naučili všetkému potrebnému, aby sa z neho mohol stať pravý rádioamatér. Kurz sa skladal z viacerých častí, nebola to iba teória, ale bolo v tom aj praktické vysielanie, či už na HF, tak aj na VHF. Osobne som našiel všetko veľmi ľahkým, bol som totiž veľmi kvalitne nabitý všetkými potrebnými vedomosťami. Kým teda sa ostatný učili, a mali toho naozaj dosť,

Celý víkend som mal teda na vysielanie a patrične som to aj využil. Všetci boli veľmi prekvapení, s akou bravúrnosťou som zvládal každé QSO, dodržiavac kódex a pravidlá vysielania. Povedal som im, že mám svoje skúsenosti, za čo ma pochválili a potešili sa, že pribudne medzi nich kvalitný operátor. Za dva dni som zvládol niečo medzi 300-400 QSO pod klubovou značkou a dal som klubu 7 nových vzácnych DXCC. Vybavenie mali slušné a podmienky mi tiež priali. Pri niektorých pile-upoch som sa trošku zapotil, ale výsledky hovorili za seba.

Nadišiel čas skúšok. Jedna písmomná, jedna z vysielania na 2 metroch, jedna na HF, morzeovka. Nechcem sa chváliť, ale obstál som vynikajúco, hoci to nebolo ani v mojom materskom jazyku. S terminológiou som nemal problém, nepotešilo ma ale to, že som nemusel ukázať ako správne urobiť QSO. Povedali mi, že som im už prediedol to čo viem a nech dám radšej príležitosť menej skúseným. Do dvoch týždňov som bol konečne vlastníkom vlastnej volacej značky, ktorú som si sám vybral – M3SDO!

Do súčasnosti mám za sebou pekných „pár“ spojení, poväčšinou v SSB a digi módoch, ako je PSK31 a RTTY. Som člnom RSGB (UK), zúčastnil som sa tu už viacerých kontestov. Môj Icom IC-746 a anténka Carolina Windom 80s mi plnia dobrú službu. O tom, akým som operátorom sa už mnohí z Vás mohli sami presvedčiť aj na vlastné uši. S mnohými som už mal pekné QSO. Nikdy nie je nič krajšie akos a porozprávať s niekým v rodnom jazyku. Ďakujem Vám a teším sa na ďalšie spojenia. Tento rok by som chcel ísť na taký menší „upgrade“ a zaradiť sa medzi „Áčka“. Bohužiaľ, momentálne som viac ako menej zaneprázdnený. Dúfam ale, že sa mi to podarí a ak nie tento rok, tak určite ten budúci. HAM rádio sa stalo mojím veľkým koníčkom a osobne som si istý, že ma bude držať dlhý, veľmi dlhý čas. Zbožnujem dx-ing, HF je môj život. Na 2m sa ani neukazujem. Je síce pekné sa porozprávať s niekým lokálnym, ale ten pocit keď človek urobí spojenie s novou DXCC je na nezaplatenie. Alebo sa mýlim?

K tejto mojej spovedi pripájam malú anketu. Viem, že sa niektorým z Vás nemusím páčiť, hlavne preto, čo už mám za sebou – konkrétne myslím vysielanie na 11m. To už je však históriou, a tá sa predsa neopakuje! Mám svoje ciele, tým najväčším je byť vynikajúcim rádioamatérom, príkladom pre ostatných, zanietencom, osobou, ktorá pomáha druhým … Preto je tu aj tento portál. Trvalo určitý čas, kým som to dal dokopy, za výraznej pomoci Viliama. Dúfam, že sa Vám páči a stane sa bránou do HAM internetu. Rovnako dúfam, že budem mať možnosť s každým z Vás si urobiť krásne spojenie a vymeniť QSL lístok. Prosím, zanechajte svoje komentáre k tomuto príspevku rovnako aj svoj hlas v pripojenej ankete. Ďakujem.

73 de Oliver M3SDO
admin www.cq.sk

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x
()
x