Amatérsky QRP transceiver

Ano, dnes je doba tovarnych transceiverov. Preco nieco stavat a trapit sa, ked vysledok aj tak bude urcite kvalitativne horsi ako kamaratov Kenwood alebo ICOM, ci YAESU vsak ? Ale su radioamateri len operatori radiostanic ? Ved na skuskach musime poznat funkciu jednotlivych blokov transceivera, ako funguju a pod.

Mozno aj taketo otazky som si daval, ked som po internete prechadzal stranky s HAM tematikou. Dostal som sa pritom aj na stranky www.qrpproject.de . Tu ma zaujalo to, ze partia nemeckych radioamaterov ponuka na predaj stavebnice QRP zariadeni. Od jednoduchych po zlozitejsie. Stiahol som si manual k jednej z nich – Black Forrest QRP Transceiver. Zalovil som v starych skolskych vedomostiach z nemciny a pustil som sa do citania. Kedze sa nepovazujem za zaciatocnika, uvodne kapitoly som velmi rychlo preklikal az som sa dostal k podstate konstrukcie. Vyzeralo to, ze sa nejedna o nejaku zaciatocnicku konstrukciu. V navode ma ale zaujalo, ze je to naozaj krok za krokom postup, ako postavit transceiver s pomerne slusnymi parametrami. Majitelia Icomov prepacte, s vasimi „delami“ sa samozrejme nemoze porovnavat :-). V jednotlivych krokoch boli popisane navijacie predpisy cievok, postupy pri ozivovani jednotlivych funkcnych blokov. Jedina vec, ktora nebola zverejnena v reprodukovatelnej podobe bol plosny spoj. A je to v pr.. povedal som si. Bez plosaku to asi nepojde. Navrhovat plosaky som sice nezabudol, ale priznam sa, moc sa mi do plosakov na cely transceiver nechcelo. A najma, ked nebude napr. elektrolyt na 16 V, kludne tam pojde aj ten na 32 V. Ale ak uz je raz hotovy plosak, no, to je hotova katastrofa, prisposobovat to vacsiemu kondiku.

Pri browseni po nete som narazil aj na stranky roznych bastlerov, ktori nepouzivali klasicke plosne spoje, ale „lepili“ vsetko priamo na med nevyleptaneho cuprextitu. Zeby som to skusil, povedal som si. A tak som sa rozhodol pre stavbu transceivera v amaterskych podmienkach. Pred samotnym zaciatkom som ale spravil jednu velmi dolezitu vec, ktoru odporucam pripadnym zaujemcom. Pozhanal som si vsetky suciastky. Jedinou vynimkou su tranzistory do koncoveho stupna. Kedze zatial mam len D-cko, na kratke vlny nemozem, tak ma koniec az tak netrapi 🙂

V konstrukcii autori pouzili cievky Neosid. OOps, tak toto asi nezozeniem, vravel som si. Dokonca som skusal aj inzerat tu na cq.sk, ale bez reakcie. Tak opat na net a hladat. Dopracoval som sa k jednej firme v Cechach (nebudem robit reklamu, ale kto chce, poslem mu kontakt). Tu som narazil na velmi ochotnych ludi a do tyzdna boli kostricky na cievky s feritmi doma.
A tak som sa pustil do „lepenia“. Po zdroji, ktory bol velmi jednoduchy (az na zle popisane vyvody stabilizatora v nemenovanom katalogu, uff, prezil to, ale dost ma natrapil, ked nechcel stabilizovat 10 V :-)), som si povedal, ze to hadam nejak pojde.

A tak som travil dlhe zimne vecery v hamshacku. Postupne som ozivil vacsiu cast transceivera. Vacsinou to slo jednoducho, ale bola potrebna aj nejaka meracia technika. No ale nebojte sa, zaciatocnici, nic extra. V podstate najdolezitejsim bol VF milivoltmeter. Ak ho nemate, autor vam radi ako na to aj s obycajnym multimetrom. Ako sa hovori, ide to aj s ciachovanym srobovakom . Osciloskop chudacik nestihal, ved je len do 10 MHz, ale citac sa hodil. Aj ked nie az tolko pri ozivovani ako teraz ako nahrada stupnice.

Kazdy krok, ktory som robil presne podla navodu, chodil na prve zapojenie (az na ten nestastny stabilizator…). Ako som spominal, koncove tranzistory som nenahanal, takze vysielaciu cast nemam este dokoncenu. Ale pokusy s prijimacou castou boli uzasne. Snad by sa to dalo prirovnat k prvym pokusom s krystalkou na zakladnej skole. Prijimac mi pocuva zatial len na 3.5 MHz pasme. Ale tie prve vecerne pokusy, to bol uzas. Pripojil som dipol a preladil pasmo. Pocuval som nejake spojenia DL a S5 stanic. Super. Tesil som sa ako maly chlapec. Moje zariadenie pocuva lepsie ako R5-ka ! Hned som odpratal upravenu R5-ku z hamshacku. Ale pri stavbe mi aj ona samozrejme pomohla, takze vsetka cest:-)

No a teraz pokracujem dalej. Caka ma digitalne VFO s DDS a dokoncit pasmove priepuste pre dalsie pasma. Trosku som sa ale zasekol pri programatore PIC-ov. Tieto moje Windowze nestastne XP-ckove nechcu pekne komunikovat s LPT portom, tak trosku stojim. Ale nebojte sa, urcite moj Black Forrest neskonci v supliku. Pravidelne pocuvam osemdesiatku, najma telegrafiu. Ked sa mi podari, tak tento rok pojdem na skusky a potom huraaa, dokoncit koncovy stupen. A potom sa o tom snad dozviete aj tu na cq.sk a dufam, ze aj na pasme. Vsetkym nadsencom pre stavbu pripominam, ze sa blizime do EU a s nahanamim suciastok a plosakom sa nebudete musiet trapit tak ako ja. Budu sa dat lahko objednat z aj z DL.

Tak dopocutia a VY 73 !

Radim OM2AMR

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x