Invertované V-éčko na KV

Osvedčená drôtová anténa pre KV pásma je invertované V-éčko – Inverted Vee. Je to vlastne tvarová modifikácia polvlnného dipólu, ktorá prináša výhodu nutnosti jednej vysokej podpery miesto dvoch. Zároveň sa zmenšením uhlu ramien znižuje impedancia v napájacom bode a umožňuje tak vhodnejšie prispôsobenie k 50-ohmovému napájaču. Výhodou je aj obsah vertikálnej zložky vo vyžarovacom diagrame, čo oceníme pri DX spojeniach. Ako túto anténu zhotoviť?

Na zhotovenie potrebujeme drôt dostatočnej pevnosti (priemer 1,5mm a viac) a vodivosti (PK-čko nepoužívať!), stredový izolátor s konektorom na pripojenie napájača, dva koncové izolátory a niekoľko metrov pomocného lanka alebo drôtu.

Z drôtu vyrobíme polvlnný dipól, ktorého dĺžku vypočítame vzorcom:

lambda = 300/f [m; MHz]
dipól = lambda/2[m; m]
rameno dipólu = (dipól/2) x 0,96 [m; m]

V poslednom vzorci sa je konštanta 0,96 – skracovací činiteľ. Vplyvom hrúbky vodiča a pôsobením okolitého prostredia na anténu vychádza praktická dĺžka ramien kratšia oproti teoretickej. To aspoň približne zohľadňuje táto konštanta.


Uhol, ktorý zvierajú ramená antény nie je kritický, má však vplyv na impedanciu antény. Vhodný uhol je cca. 100 až 120 stupňov.

Po zhotovení anténu vytiahneme do pracovnej výšky, napríklad pomocou kladky alebo lanka preveseného cez konár stromu. Pomocou PSV metra alebo anténneho analyzátora zistíme, kde je anténa nastavená. Doladenie robíme symetrickým skracovaním oboch ramien antény. Ako každá anténa, aj invertované V-éčko potrebuje pracovnú výšku. Veľmi dobrá výška je lambda/4. Anténa síce pracuje aj v menšej výške, ale impedancia je nižšia a anténa vyžaruje energiu pod vysokým uhlom nahor.

Pozor na konce ramien v blízkosti zeme. Je tam vysoké napätie, preto ich umiestňujeme tak, aby sme zamedzili náhodnému dotyku osôb.

Ako každá symetrická anténa, aj inv.V by mala byť napájaná cez balun 1:1. Môžete použiť aj tlmivkový balun napríklad z nacvakávacích feritov. Tie umiestnime hneď pod napájací bod. Počet by mal byť taký, aby dĺžka tlmivky bola aspoň 20cm (6 až 7 kusov).

5 1 hlas
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x