Automatické záložné napájanie rádiostanice

Sú situácie, keď potrebujeme zabezpečiť, aby rádiostanica mohla pracovať aj pri výpadku elektro rozvodnej siete. Na trhu sú dostupné UPS záložné zdroje, ktoré pracujú ako automaticky zapínané meniče 12V jednosmerného napätia na 230V striedavého napätia.

Rádiostanice sú väčšinou napájané nízkym jednosmerným napätím. S výhodou tak môžeme využiť gélové olovené akumulátory ako záložný zdroj. Ako ale dosiahnuť, aby bol akumulátor vždy nabitý, keď ho potrebujeme a suploval energiu zo zdroja pri výpadku elektro rozvodnej siete? Riešenie je veľmi jednoduché a lacné.

Riešenie automatického záložného napájania rádiostanice je zrejmé zo schémy. Ukazuje situáciu pri výpadku el.siete: TCVR je napájaný cez kontakt relé z akumulátora. V prípade prítomnosti napätia zo zdroja sa relé zopne a TCVR je napájaný zo zdroja. Zároveň je akumulátor dobíjaný cez diódu a obmedzovací rezistor. Dióda zamedzuje vybíjaniu akumulátora cez zdroj a zopnutiu relé napätím z akumulátora.

Hodnotu obmedzovacieho rezistora určíme podľa kapacity akumulátora, tak aby bol dobíjaný. Pri uvažovanom zdrojom napätí 13,8V a úbytku napätia 0,8V na dióde vychádza odpor 4,7 až 33 ohmov. Vhodné je pri oživovaní zapojiť do vetvy ampérmeter a vybrať taký odpor, aby bol akumulátor dobíjaný nízkym prúdom.

Vhodné je použiť relé na s napätím cievky 15V. Takéto relé rozpína kontakty pri cca.9V. Tie musia samozrejme byť dimenzované na odber prúdu TCVR-a. Pri prepínaní kontaktov relé dochádza chtiac-nechtiac ku výpadku napájania na kratučký okamih (dve-tri desatiny sekundy).

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x