Choke balun 1:1 OM0AMR

Pri (ne)pravidelnom upratovaní hamshacku som natrafil na jedno feritové jadro ktoré som kedysi vykuchal u stana OM3WSG z VN trafa zo starej telky (spadlo mi zo skrine skoro na nohu) a popri spomenutí všetkých svätých ma hneď napadlo čo s ním urobím. Rozhodol som sa pre tzv. choke balun 1:1.

Keďže to feritové jadro je dosť mohutné, je vhodné aj na väčšie výkony. Hlavným obmedzením pre výkonové zaťaženie bolo použitie vhodného koaxiálneho kábla. Doma som mal na výber RG316, RG58 mil C 17, RG8MINI, RG 213, RG214 mil c 17 a BELDEN H1000. Keďže rg316 a rg 58 prenesú cca 600 W a RG 213, 214 a h 1000 sú príliš neforemné pre tento účel, použil som rg8 mini ktorá bezproblémovo prenesie 1kw. Balun má byť predovšetkým na 160m pásmo tak som naň navinul 2x 6 závitov koaxu.

Choke balun

Choke balun

Choke balun

Choke balun

Plastovú krabičku, konektor, očká a nerezové skrutky som mal doma, takže s materiálom som nemal takpovediac žiaden problém. Vymeranie a navŕtanie trvalo len pár minút. Feritové jadro som skúšobne prišruboval ku krabičke a nameral presné dĺžky koncov koaxu a postupne som na konce koaxu priletoval očká a konektor (v mojom prípade N konektor, pretože na streche mám ukončené koaxy práve N konektormi).

Postupne som to celé vložil do krabičky a poriadne podoťahoval všetky skrutky s maticami. Na záver som balun ešte premeral multimetrom (či tam nieje nejaký skrat) a kontakty na skrutkách a konektore zatavil tavným lepidlom aby sa do koaxu nenakondenzovala voda. Potom som už iba na krabičku zo spodnej strany vyvŕtal 2mm dierku aby z krabičky odtiekla nakondenzovaná voda (aj keď je vodotesná), dal vrchný diel a skrutky poriadne dotiahol. Celá výroba balunu trvala cca 25 minút.

Rado OM0AMR

5 2 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x