PA0KLT si570 stavebnica

Jan G0BBL ponúka prostredníctvom stránky www.sdr-kits.net zaujímavé súčiastky a stavebnice. Jednou z nich je stavebnica frekvenčného syntezátoru na báze obvodu si570 riadeného Atmel-om. Tým sa obchádza zvyčajný spôsob ovládania obvodu si570 cez USB. Zapojenie PA0KLT využíva rotačný enkodér na ladenie, štyri ovládacie tlačidlá a dvojriadkový podsvietený LCD displej. Ovládací firmware umožňuje najmenší ladiaci krok 1Hz, prepínanie medzi VFO A, VFO B a 32 pamäťami. Nakonfigurovať je možné aj frekvenčný offset a násobič frekvencie (vhodné napr. pre SDR, kde je požadovaná 4-násobná frekvencia oproti zobrazenej). Výhodou je BCD výstup s informáciou o nastavenom pásme, čo je možné využiť napríklad na prepínanie pásmových priepustí.

Stavebnicu som obdržal poštou približne týždeň po objednaní. Konštrukcia je mixom klasických a SMD súčiastok. Blokovacie SMD kondenzátory sú dodávané v počte o 1- až 2 kusy naviac, čo sa veľmi osvedčilo. Na baliacom pásiku je aj farebnou fixkou vyznačená hodnota kapacity. Plošný spoj je obojstranný, pocínovaný a pokrytý nepájkovateľnou maskou mimo kontaktných plôšok. Stavebný a oživovací postup je v manuále, ktorý je dostupný na internetovej stránke. Odporúčam ho dodržať.

Dokončený kit PA0KLT s si570
Dokončený kit PA0KLT s si570

Najväčšie ťažkosti sú so spájkovaním obvodu si570. Vývody sú naboku v štrbinách a ako plôšky na spodnej strane integrovaného obvodu. Osvedčilo sa mi pripájkovanie na spodnej strane a to tým spôsobom, že sa plôšky IO aj plošného spoja najprv pocínujú, IO sa umiestni na plošný spoj a mikropájkou sa cín na plošnom spoji roztaví a zleje sa s cínom na IO. Podľa verzie si570 nezabudnite prípadne spraviť prepoj výstupu na plošnom spoji.

Dodávané spínače nie sú najkvalitnejšie, na oživenie a vyskúšanie postačia. V mojom prípade nebol problém s oživovaním, všetky udávané hodnoty napätí a prúdov súhlasili. Stabilizátor 7805 odporúčam doplniť chladičom, najmä ak je napájacie napätie vyššie ako 10V.

Zapojenie síce nie je zložité, ale vyžaduje si prax s pájkovaním SMD súčiastok a základnú meraciu techniku (A, V, odporúčam čítač alebo osciloskop). Pokročilý konštruktér za pomerne priaznivú cenu tak dokáže zhotoviť základný diel VF zariadenia (RX, TRX, VF generátor a pod.).

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x