Recenzia Yaesu FT-757GXI

Recenzie zvyčajne predstavujú novinky na trhu, aby sa kupujúci mohli čo najlepšie zorientovať v ponuke. Aj my sa im budeme venovať, ale veľmi často sa u nás vyskytujú „second hand“ zariadenia, o ktorých sa písalo pred rokmi. Často táto literatúra je len s obtiažami dosiahnuteľná a tak dovoľte, aby som dnes predstavil Yaesu FT-757GXI ako prvý.
Ide o 100W allmode KV TCVR. Rozsahy dvojice VFO sú od 0,5 do 30 MHz, k dispozícii je 8 pamätí. Zabudované sú SSB/CW/AM/FM filtre, automatický kľúč, NF speech processor, kalibrátor, IF shift a noise blanker.

Yaesu FT-757GXI, malý obrázok TCVR vzhľadovo pôsobí veľmi príjemne – šedá farba skrinky dobre ladí s „hliníkovou“ tlačidiel a ovládacích prvkov. Liatinová skrinka umožňuje výborný odvod tepla, ktorému napomáha pri zvýšenej teplote turbínka. Na vrchnom paneli je reproduktor a ovládanie automatického kľúča (MAN/AUT, full/half-BK, rýchlosť). Na zadnom paneli je viacero ovládacích prvkov a konektorov. Na boku je držiak na prenášanie, na opačnom malé nožičky. Vospodku sú nožičky a sklopná opierka.

Modrý LED displej zobrazuje frekvenciu, navolené VFO, režim SPLIT, zapnutie RIT-u a číslo navolenej pamäte. Naľavo od displeja je ručičkový S/PWR/SWR/ALC meter. Pod displejom sú tlačítka CLAR (RIT) a D-LOCK (uzamknutie ladenia) a pogumovaný ladiaci gombík s jamkou na prst. Napravo od displeja je šesť tlačidiel: VFO A/B, SPLIT, MR/VFO, VFO/M, VFO>M, M>VFO.

Pod nimi sú tlačidlá PMS (programovateľný scan) a 500kHz (prepínanie kroku tlačidiel UP/DWN – po 500 kHz alebo po KV pásmach). Napravo je dvojitý regulátor MIC a DRIVE (nastavenie výkonu CW/AM/FM). Pod nimi je dvojica otočných regulátorov SHIFT + WIDTH (nastavenie posunu MF a jej zúženia) a SQL + NB.

Stolový mikrofón Yaesu MD-1 V ľavej časti je séria tlačidiel: METER ALC/PO, RF AMP, ATT, PROC, NB, AGC-F. Naľavo od nich je hlavný vypínač, nad ním MOX a VOX, pod ním 8-pinový mikrofónny konektor a 6,3″ jack konketor pre slúchadlá. Napravo od nich je manuálny prepínač módov LSB/USB/CW-W/CW-N/AM/FM a dvojitý regulátor AF/RF.

Na zadnom paneli sú okrem anténeho a napájacieho konektora aj CINCH konektory NF vstupu aj výstupu, ALC, kľúčovania, nízkoúrovňového VF signálu pre transvertor, jack 6,3″ na CW kľúč a dátový konektor na prepojenie s PC. Okrem toho sú tam menej používané otočné regulátory nastavenie VOX-u, processora a zapínanie kalibrátora.

Stolový reproduktor so zabudovanými filtrami Yaesu SP-6 Po stlačení vypínača TCVR ožíva. Prijímač sa oproti konkurenčným modelom zdá byť menej citlivý, zafarbenie NF signálu je ale mäkšie a basovejšie, čo je veľmi príjemné – zvuk nie je ostrý. Ladenie je veľmi príjemné (dá sa nastaviť aj tuhosť), ale ladiaci krok je konštantný a nemenný, čo považujem za najväčšie mínus tohto zariadenia, keďže nie je možné zadávať frekvenciu z klávesnice ako u iných zariadení. Osem pamätí je dosť málo na dnešnú dobu, navyše nie sú laditeľné, to znamená, že ak chceme ladiť, musíme najprv stlačiť tlačidlo M>VFO a potom ladiť. TCVR sa dá ale ovládať z PC cez interface.

Na CW má FT-757 zabudované dva filtre, a to široký (2,7kHz/-6dB – SSB filter) alebo úzky (600Hz/-6dB – CW filter). Ďalšie zúženie pásma je možné pomocou IF-SHIFT-u, ale to už nie je to pravé orechové. Príjem AM rozhlasových vysielačov je príjemný (výborný zvuk), ale filter je dosť široký a často býva problém s QRM. Na FM je zabudovaný filter so šírkou pásma až 15kHz, čo je dosť veľa. Ak sa zaujímate o tento druh prevádzky, odporúčal by som Vám ho na MF 455kHz vymeniť.

Prepnutie RX/TX je možné urobiť cez PTT na mikrofóne alebo VOX-om. Modulácia aj pri použití procesora je výborná. So stolovým mikrofónom MD-1 tvrdia protistanice, že sa podobá na moduláciu FT-1000. Nastavenie rýchlosti kľúčovania malým ťahovým potenciometrom na vrchnom paneli je v contestoch dosť obtiažne. ALC napriek bohatej výkonovej rezerve koncových tranzistorov (výkon dá zvýšiť na 150-180W) relatívne skoro uberá výstupný výkon, odporúčam použiť ATU. Chladiaca turbína sa spúšťa iba pri zvýšenej teplote, je ale dosť hlučná (našťastie nikdy nebeží dlho).

Transvertor Yaesu FTV-700 Ku FT-757 je možné dokúpiť široké príslušenstvo: stolový mikrofón MD-1, niektorú reproduktorovú skrinku z radu SP-x, FIF-232C (interface PC-TCVR), FTV-700 (transvertor), FC-757AT (automatický tuner), FAS-1-4R (automatický prepínač štyroch antén), FP-757HD (zdroj), FP-757GX (spínaný zdroj), či PA FL-7000.

Úpravy:
Odblokovanie TX 1,5 – 30 MHz
– odpojte FT-757 od všetkých káblov
– otvorte TCVR ako je popísané v manuáli
– na doske „CONTROL UNIT“ nájdite jumper SW03 a prehoďte ho do druhej pozície
– zavrite TCVR. Po zapnutí bude TX pracovať od 1,5 do 30 MHz

Zrýchlenie reakcie SQ:
– stačí zmenšiť kapacitu C158 (10uF) a C159 (4,7 uF) na 1uF. Nájdete ich neďaleko tranzistora Q22, vypájkujte ich alebo vyštiknite a na ich miesto zapájkujte nové.

Interface PC – TCVR (CAT):
Jednoduchý interface
Schéma vlastne hovorí o všetkom, musím ale poznamenať, že spája zeme PC a TCVR, čo nemusí byť vždy vhodné. Nič nebráni ale tomu, aby ste použili optotranzistory.

Parametre udávané výrobcom:
Frekvenčný rozsah: 0,5 – 30 MHz, TX iba amatérske pásma
MF: 47,060MHz, 8,215MHz a 455kHz
Citlivosť SSB a CW pre s/š 10dB 0,5uV (0,5 – 1,5MHz) a 0,25uV (1,5 – 30MHz)
Citlivosť AM pre s/š 10dB 4uV (0,5 – 1,5MHz) a 1uV (1,5 – 30MHz)
Citlivosť FM 0,5uV pre 12dB SINAD
Dynamický rozsah: lepší ako 100dB
RIT: neobmedzený
NF výkon: 1,5W/4 ohm pri skreslení 10%
Selektivita (-6/-60dB): SSB a CW(W) 2,7/4,5kHz, CW(N) 0,6/1,3kHz, AM 6/18kHz a FM 15/30kHz
Výstupný výkon: SSB 100W PEP, CW 100W a AM 25W PEP
Nežiadúce vyžarovanie: 40dB pod výstupným výkonom
Napájanie: 12 až 16V (nominálne 13,8V)
Max.spotreba: 1,5A RX, 19A TX
Rozmery: 238x93x238mm (š,v,h)
Váha: 5,2kg

Celokovo by som hodnotil FT-757GXI známkou 2, poskytuje ale výborný pomer cena/úžitkové vlastnosti. Pre začínajúceho amatéra je to podľa mňa dobrá voľba.

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x