CW/SSB filter na slúchadlá

Veľa operátorov používa ľahké walkmenové slúchadlá, ktoré sú lacné, dostupné, ergonomické, ale nie práve najvhodnejšie. Ich frekvenčný rozsah je totiž veľmi široký, čo môže viesť k únave. Zúžením prenášaného pásma na minimálnu šírku získame navyše zvýšenie komunikačnej účinnosti.

Najmä v lacnejších zariadeniach je práve šírka pásma priveľká, navyše CW filter na niektorej medzifrekvencii sa dá dokúpiť ako doplnok len za ťažké peniaze. Zúžiť šírku prenášaného pásma je možné aj v nízkofrekvenčnej časti. Popísaný filter má pracuje ako dolná priepusť so zlomovou frekvenciou 1,6 kHz (-3 dB) alebo pásmová priepusť so šírkou 200 Hz (-3 dB) na frekvencii asi 700 Hz. Šesťsúčiastkový filter sa pripája do reproduktorového výstupu a vzhľadom na jednoduchosť zapojenia je vhodný aj pre úplných začiatočníkov, pričom jeho kvality ocenia aj skúsení amatéri.


Princíp filtra je veľmi jednoduchý – ide o delič napätia. CW časť filtra tvoria 47 mH tlmivka a dvojica kondenzátorov 1 uF a 100 nF spojených paralelne. Vytvárajú sériový rezonančný obvod s frekvenciou asi 700 Hz. Pri nižších frekvenciách sa uplatňuje reaktancia kondenzátorov, pri vyšších reaktancia tlmivky. Ak budeme (pre zjednodušenie) považovať impedanciu slúchadiel za konštantnú, z princípu deliča napätia vychádza, že najväčší prúd bude prechádzať práve na rezonančnej frekvencii, kedy bude impedancia sériového LC obvodu najnižšia.

Samozrejme každému operátorovi vyhovuje iná frekvencia, na ktorú je potrebné filter nastaviť. Zmenu rezonančnej frekvencii dosiahneme zmenou kapacity kondenzátorov. Ich kapacitu vypočítame podľa vzorca:
C = 540 000 x (1/f)2 [uF;Hz]

SSB časť filtra tvorí rezistor 100-ohmový rezistor a 1-mikrofaradový kondenzátor. Tieto súčiastky opäť vytvárajú zaťažený delič napätia. So zvyšujúcou sa frekvenciou sa čoraz viac signálu odvádza cez kondenzátor k zemi. Teoreticky pri nekonečnej frekvencii nebude na výstupe žiadny signál.

Útlm SSB aj CW časti filtra je takmer rovnaký. Pri prepnutí teda nie je nutné upravovať hlasitosť na zariadení. Na vlastnom útlme filtra ako aj šírke pásma sa však podieľajú aj slúchadlá. Filter je navrhnutá pre zaťažovaciu impedanciu 16 ohm, ktorú dostaneme paralelným spojením stereo slúchadiel s impedanciou 2×32 ohm. S inou impedanciou síce filter pracuje tiež, jeho vlastnosti sú však horšie.

Tlmivka je komerčne dostupný typ (napr. TOKO), kondenzátory sú kvalitné polyesterové. Rezistor je miniatúrny, postačí na zaťaženie 0,25W. Filter je vhodné zabudovať do škatuľky z plastickej hmoty.

Existuje ešte jedno mechanické riešenie, ktoré je vhodné pre CW filter. Dve-tri súčiastky (podľa počtu kondenzátorov) je možné po zospájkovaní zapojiť do krátkeho káblika s konektormi. Na jeden koniec naletujeme napríklad 6,3″ jack, na druhý samicu 3,5″ jack. Medzi nich do malej škatuľky umiestnime tieto súčiastky.

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Najstaršie
Najnovšie Najviac hodnotené
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x