Vertikálne antény naozaj fungujú!

Keďže od Slovenských a Českých rádioamatérov sa nám akosi nedostáva príspevkov, neostalo mi nič iné, iba poprosiť Jasona Hissonga (N8XE) o povolenie prekladu a publikovania jeho príspevku, ktorý sa objavil na www.eham.net. Dostal som od neho prakticky okažitú odpoveď, v ktorej bolo jeho ÁNO, vlastne bol veľmi rád, že sa jeho článok objaví aj u nás a tým sa môže s nami podeliť o jeho skúsenosti. Ostatných s zaších končín poprosím aby sa nenechali zanbiť a poslali nám svoje príspevky, ktoré u nás radi uverejníme. Thank you Jason Hissong (N8XE) for your permission! We are happy to publish your article on our Slovak HAM portal, translated by Oliver Bross MW3SDO.

Pár slov na úvod…

V jeden deň som toho veľa nemal na práci, tak som iba z nudy prezeral články na www.eham.net, kde som narazil na zaujímavý príspevok od Štefana Katza (WB2WIK), ktorý ma veľmi zaujal. Zamyslel som sa nad jeho slovami a povedal si, že to musím vyskúšať aj ja. Už predtým som mal vertikálnu anténu GAP Eagle DX, ktorá ale veľmi dobre nefungovala, pravdepodobne chybou v konektore. Rozhodol som sa opäť si vyskúšať vertikál, ale teraz už ísť na to z rozumom. Moja anténna farma doposiaľ pozostávala s anténky Alpha Delta DXLB+ inštalovanej ako invertované V. Tento dipól mi umožňoval pracovať na 160, 80, 40, 20, 15, a 10M a na WARC pásmach s tunerom. Čoskoro mi k nemu má pribudnúť aj Hexbeam, ktorý ale bude iba pre pásma 10, 12, 15, 17 a 20m. Chcel by som však niečo, čo by mi umožňovalo pracovať aj na 30, 40 a 80-tich metroch. Štefan písal vo svojom príspevku, že vertikál je dobrá „go-to“ anténa. Som tiež príležitostným kontestmanom, a vertikál by mohol byť pre mňa dobrou druhou anténou. Rozhodol som sa teda opäť vyskúšať a s mojimi skúsenosťami sa podeliť s celou HAM komunitou. Ako to teda začalo…

Zastavil som sa v lokálnom rádioamatérskom obchode kde som si zakúpil anténu Hustler 6BTV. Rovnako som kúpil aj 600m drôtu, a ďalších pár drobností, ktoré sú potrebné pri montovaní radiálov k anténe, ďalej 1,2 metrovú oceľovú rúrku. Všetko som priniesol domov a začal som s prípravou jednotlivých radiálov, konkrétne 68 radiálov o dĺžke 6,096 metra. Pomohol mi pri tom môj stolík, obtočil som drôt okolo jeho nôh a odcvikol potrebnú dĺžku. Urobil som to 68-krát a pomohol mi pri tom aj film ktorý bežal v televízii. Na ďalší ďeň som sa prebudil naozaj veľmi vyčerpaný.

Ako ďalšie šom na konce drôtov pripojil malé krúžky. To však bola moja prvá chyba. Po prvé to bolo dosť namáhavé, boleli ma veľmi ruky, svaly vypovedávali službu. Po druhé som ich nepripájkoval čo by bolo veľmi vhodné pri inštalácii jednotlivých radiálov.

68 6-metrových radiálov

Inštalácie radiálov

V celej dlhej rádioamaterskej histórii je tradícia, že pokiaľ sa ide inštalovať anténa, deň musí byť studený a daždivý, presne ako to bolo keď som sa išiel do tejto práce pustiť ja! Perfektné, povedal som si. Na nasledujúcom obrázku môžete vidieť a mať predstavu čo som robil už s pripravenými radiálmi. Vytvoril som tzv. prsteň z jednotilvých radiálov s použitím matiek a skrútok. Za začiatku bolo všetko v poriadku, postupne ako som pridával ďalšie a ďalšie radiály, prišiel som na ďalšiu chybu, ktorú som už spomínal na začiatku. Tráva v ktorej som urobil môj radiálový prsťeň bola dosť vysoká a ja som ho už nemohol presunúť, často som aj zakopával o jednotlivé radiály, ktoré sa vytrhávali z malých krúžkov, pretože neboli pripájkované. No hrôza. Nevydržal som. Vykašľal som sa na to po pripevnení asi 31 radiálov.

Priblíženie na domácky vyrobený „radiálový prsteň“

Ako si môžete všimnúť na priloženej fotografii (ktorá pochádza z dní ktoré nasledovali po úvodnom pokuse, ktorý som tu už popisoval), že biele radiály sa nachádzajú v zemi a čierne sú položené iba na tráve.

Prvé dojmy

Po inštalácii jednotlivých radiálov som pripojil koaxiálny káblel zo základne mojej antény do Ameritrona RCS-4 (anténny prepínač), aby som mohol urobiť prvé porovnania. Musím poznamenať, že väčšinou času som prijímal rovnaké silné signály z blízkych a aj vzdialených DX staníc v určitých smeroch. Južné a severné stanice mali lepšie signáli na mojom dipóle, pretože jeho „nuly“ sú na severe a juhu. Jeden večer som počúval W1AW na 20m s dipólom, na ktorom mal vynikajúci signál. Prepojil som neskôr na vertikál a W1AW bol hlboko v šume, veľmi ťažko počuteľný. Pár minút neskôr som začul ZS6 na 20m, ktorý bol jednoznačne silnejší na vertikáli ako na dipóli, s rozdielom asi 1S.

S vertikálom som doposiaľ urobil spojenia s 5C7N, HC8N, UN6P, HC4T na 20M, CY0MM, YV5OIE, PJ2/W0CG na 30M. Vychádza to na približne na rovnako v porovnaní s mojím dipólom. Takže výkonnosť vertikála sa rovná výkonnosť dipólu (platí v tomto bode). Nič extra vhodné na písanie, ale rovnako nič, za čo by som sa mal hanbiť. Vertikál mi dovoľuje pracovať s tými staničkami s ktorými by som mal s dipólom problém, hlavne z dôvodu jeho smerovosti. Môj záver: vertikál je veľmi dobrá anténa, hlavne v spojení s dipólom.

Fotografia s mojím vertikálom a 31 radiálmi.

Pozrime sa na lepší “radiálový prsteň“

Nemám práve najradšej môj výtvor, hlavne čo sa týka prsteňa z radiálov, radšej by som zobral nejaké elegantnejšie riešenie. Nahodil som otázku do diskusnej skupiny QRP-L a dostal som odporúčanie pozrieť sa na stránky Comtek Systems (http://www.comteksystems.com). Mali mať v ponuke už pripravený prsteň pre radiály s 60-timi dierkami. A ten by obnášal aj železné krúžky ktoré sú potrebné na primontovanie radiálov na prsteň. Inštrukcie hovoria, že sa môžu dať až dva radiály na jeden krúžok, čo celkovo robí až 120 radiálov. Cena nebola vysoká, celkovo iba $34.95.

blank

Fotografia výrobku Comtek Systems – RR-1 Radial Ring (foto je flastníctvom Comtek Systems.)

Akonáhle sa počasie trošku vylepšilo, rozobral som moje po domácky urobené radiály. Krúžky ktoré boli na nich pripevnené som tiež odstránil, aby som mohol jednotlivé radiály jednoducho pripvevniť na zakúpený profesionálny “radiálovaný prsteň” PR-1. Po pripevnení všetkých raidálov som utekal naspäť k svojej staničke, aby som odskúšal a hlavne porovnal výsledky a výkonnosť nového systému.

Zistil som však to, že prakticky nebol žiaden rozdiel medzi domácky vyrobnom radiálovom prsteni a zakúpenom, čo som vlastne aj predpokladal. Zakúpený mal ale svoje výhody, a to predovšetkých jednoduchosť inštalácie a všetko vyzeralo oveľa krajšie.

Pridanie zvyšku radiálov

Na inštaláciu zvyšku radiálov som si vybral nádherný snežný deň. Bola to zábava pozorovať mojeho psa ako behá po snehu zatiaľ čo som ja ležal na zemi a inštaloval jednotlivé radiály – v rukaviciach, teplom oblečení, ťažkom kabáte. Bolo mi však príjemne a teplo. Aj tak mi to trvalo skoro 3 ďalšie hodiny, kým som skončil zo všetkými radiálmy. Dokopy ich teraz bolo 59. Nedočkavo som opäť bežal k rádiostanici…

Zapol som svoj TRCV a prepol na vertikál. Bola už tma, takže 20m sa pomaly uzavieralo, od 30m do 80m bolo však veľmi živo. Prezrel som si v rýchlosti staničky vysielajúce na 40m. Niektoré boli mali S a menej v porovnaní s dipólom. Počul som však iba amerických operátorov. Zvyšné stanice boli však trošku lepšie počutelnejšie na vertikáli v porovnaní s dipólom. Kde som však zbadal veľký rozdiel? Na 15m! Počul som naozaj veľký rozdiel v počúvaní na vertikál v porovnaní s dipólom. Bol som naozaj veľmi príjemne prekvapený na rozdieli počuté na vyšších pásmach.

Všetko má ale svoj dôvod. Jednotlivé radiály boli 6m dlhé, čo je viac ako 1/4 vlnovej dĺžky na 10, 15 a 20 metroch. Na 30, 40 a 80 metroch bola dĺžka kratšia ako štvrtina vlnovej dĺžky. Výkonnosť naznačuje, že vertikál je lepší na vyššie pásma ako na tie nižšie. Nie, nie som sklamaný, pretože aj tak väčšinou času sú signály rovnaké na vertikáli v porovnaní s dipólom. Práve sa mi však stalo, že som počúval anglickú stanicu na 40m, ktorej signál bol lepší na vertikáli ako na dipóle.

Záverečné zhodnotenie

Podľa mňa je vertikálna anténa výborným doplnkom každej anténnej farmy. V období keď som písal tento príspevok som nainštaloval na môj stožiar aj Hexbeam. Musím skonštatovať, že Hexbeam je oveľa lepší ako vertikál. V provnaní je však vertikálna anténa lepšia na nižších pásmach, špeciálne na 30-tich metroch. Pred pár dňami som urobil pekné spojenia s T97M a 3B8CF na vertikál. V hlave však treba mať jednu vec, čo sa týka efektívne vertikálnej antény – potrebu inštalovať radiály, čo najviac čo je vo vaších silách (až do 120). Pokiaľ toto urobíte, budete nadmieru spokojný s vašou vertikálnou anténou! Ja som!

5 1 hlas
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x