Dvojprvkový quad na 144 MHz

Quady sa na 2m presadzujú oproti iným typom smerovým antén na VKV pomerne ťažko. Dôvod? Oveľa väčší odpor vetru, ktorý kladú oproti klasickým yagi anténam, čo kladie oveľa väčšie nároky na mechanickú konštrukciu antén, stožiara a rotátora. Dvojprvkový quad je koncipovaný ako fixná anténa na domácom QTH, napríklad na prevádzače či paket. Záleží však len na šikovnosti konštruktéra, či ju dokáže urobiť prenosnú. Výroba jednoduchej verzie však nie je náročná a používa len dostupný materiál.

Okrem slušného zisku je výhodou quadu, že je to 100% chodivá anténa čím predčí Slim-jimy, kolineáry a podobné antény. Podľa mojich skúseností tiež predčí HB9CV, čo je výborná anténa. Quad má totiž výhodu v priamom napájaní koaxiálnym káblom (50 aj 75 ohm) bez akéhokoľvek prispôsobovacieho obvodu a menšom počte premenných tvoriacich anténu (obvod R a Ž a ich vzájomný rozostup). Nastavenie – ak je nutné – sa robí PSV metrom na minimálne PSV. Podľa polohy napájacieho bodu môžeme zvoliť vertikálnu alebo horizontálnu polarizáciu.


Nákres zobrazuje klasický quadový dizajn dvojprvkového quada pre horizontálnu polarizáciu. Vertikálnu dosiahneme pootočením o 90 stupňov, tak aby napájač bol vľavo alebo vpravo. Boom aj rozperky musia byť z nevodivého materiálu a aj časť stožiara zasahujúca do priestoru antény by mala byť z nevodivého materiálu.

Najideálnejšie je podkrovná závesná verzia fixne natočená do požadovaného smeru. Vystačíme tak len s nosnou konštrukciou z dreva, resp. z dreva a PVC. Riešenie najlepšie zachytávajú fotografie. Treba však povedať, že experimentom sa medze nekladú, v ARRL Antena Book-u je 2-el.quad aj v skladacom prevedení (na spôsob dáždnika).

 

blank blank
blank blank

Rozmery:

  • obvod žiariča: 206 cm (strana 51,75 cm a odstup pri napájacích svorkách 1 cm)
  • obvod reflektora: 216 cm
  • rozostup Ž – R: 0,15 až 0,25 lambda podľa požadovanej impedancie v napájacom bode. Pre 50 ohmový napájač je optimálny rozostup prvkov asi 35 cm
  • priemer materiálu prvkov: 6 mm

Naladenie: 2-el.quad je relatívne dostatočne širokopásmová anténa a preto postačí jej doladenie zmenou rozostupu prvkov na minimálne PSV. K anténe pripojíme cez PSV meter rádiostanicu a zmeriame PSV. Zväčšovaním rozostupu impedancia vzrastie, zmenšovaním klesá. Zisk sa mení len minimálne.

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x