DX Monitor 0.94

DX Monitor je program pre Windows (95/98/NT/2K/XP) na spoluprácu s internetovým clustrom OH2AQ. Autorom tohto shareware je Peter Jennings VE3SUN. Umožňuje príjem, odosielanie a manažovanie DX spotov, anonsí a WWV. Okrem textového výpisu dokáže spoty premietnuť na smerovú alebo plošnú mapu, synchronizovať PC čas podľa časového normálu a zobrazovať informácie o staniciach z callbook-ov na CD alebo Internet-u.

Inštalácia DX Monitor 0.94 spočíva v extrahovaní súborov z komprimovaného ZIP súboru do zvoleného adresára (napr.C:HAMDX Monitor). Na disku zaberá zhruba 1,5 MB. Hardware-ové nároky sú minimálne, ale aby ste program mohli skutočne využiť, potrebujete nonstop pripojenie do Internetu.

Pri prvom spustení sa otvorí konfiguračné okno, kde si nadefinujte vlastné údaje. URL (zoznam internetových adries) nemeňte, nastaviť si však môžete interval načítavania nových údajov, prístup ku callbook-u na CD a detaily synchronizácie s časovým normálom.


Ak ste pripojený do Internetu, môžete ihneď začať stlačením niektorého tlačidla na lište programu. DX Monitor v okamihu načíta spoty z clustra OH2AQ. Pravdepodobne tam budú aj informácie z pásiem o ktoré nemáte záujem, prípadne by ste radi nastavili upozornenie pri výskyte DX stanice o ktorú máte záujem….

…. a preto si nastavte vlastné filtre a alarmy. V menu kliknite na “Options” a následne na “Filters”. Do formulára si vpíšte rozsah frekvencií (pásiem), o ktoré máte záujem a zaškrtnite “Enable Filters”.

Upozornenia na vzácne stanice si nadefinujete v menu “Tools – Set DX Alerts”. Do riadkov pod seba napíšte prefixy alebo stanice, na ktoré vás má DX Monitor upozorniť. Program tieto spoty zvýrazní červeno a okrem toho si môžete aktivovať aj zvukovú výstrahu. Výber potvrdíte odškrtnutím “Enable DX Alerts”.


Spoty je možné triediť rôznymi spôsobmi alebo ich zobrazovať v mapách. Tento spôsob je zvlášť výhodný pri zisťovaní smerov, do ktorých to “chodí”. Sklamala ma len kvalita plošnej mapy. Očakával som viac ako strohú vektorovú mapu. Táto mapa je uložená v súbore “world.bmp”, ktorý nie je až také ťažké nahradiť lepšou.

Anonse čítame a píšeme v samostatnom okne, ale WWV čísla (SFI, A a K indexy) sú zobrazené na lište. Súčasťou programu je aj jednoduchý plánovač skedov.

Informácie z callbooku získame dvojklikom na akúkoľvek značku. Z internetových callbokov je prednastavený QRZ.com.

Celý program na mňa pôsobí mimoriadne funkčne. Ovláda sa veľmi dobre a je prehľadný. Na to, že je to beta verzia (uvádzaný rok je 1999), je to presne, čo som chcel. Nemám teda inej možnosti, ako hodnotiť DX Monitor na výbornú!

DX Monitor 0.94 si môžete stiahnuť na CQ.sk.

Pridaj komentár