Elektrický zvonček pre predajne

Do módy sa opäť dostavajú zvončeky v obchodoch, ktoré pri otvorení dvier zazvonia, aby obsluha bola informovaná o príchode zákazníka (prípadne ich aj zobudí zo zimného spánku…).

Zapojenie zvončeka

Rozhodol som sa nahradiť klasický zvonček elektrickým. Môj malý zvonček som napájal z 6V adaptéra. Prúd prechádza kondenzátorom, ktorý sa určitý čas nabíja a zo zvončeka sa preto ozve iba krátke zazvonenie. Paralelne na tomto kondenzátore je vybájaci rezistor, ktorý má za úlohu ho okamžite vybiť, aby bol pripravený zvonček opäť zazvoniť s prichádzajúcim novým zákazníkom.
Paralelne cez tento kondenzátor a rezistor je ešte zapojený spínač, ktorý sa zapne iba na noc a v prípade nedovoleného vniknutia do predajne a otvorenia dverí začne zvonček zvoniť bez prestávky (pokiaľ ho páchateľ nerozbije….).

Hodnoty súčiastok počas skúšania boli stanovené na 500uF a odpor 1k5. No pri každom zvončeku budú hodnoty asi iné.

Schéma zapojenia elektrického zvončeka do predajne spínaného laserovou závorou No čo ak bude chcieť obsluha predajne v lete otvorené dvere? Bude potrebné nahradiť spínanie opticky. Laserová dióda (napr. z ukazovátka) osvetľuje fototranzistor (alebo aj fotorezistor), ktorý vypína spínací tranzistor. Po prechode zákazníka dverami sa preruší na krátky okamžik laserový lúč, spínací tranzistor zopne a zo zvončeka sa opäť ozve krátke zazvonenie.

Pre dlhu životnosť laser. diódy odporúčam znížiť pretekajúci prúd touto diódou na minimum, pri ktorom je schopný pracovať fototranzistor. Laserová dióda by mala byť napájaná pulzným napätím – nie jednosmerným – znižuje to jej životnosť. Možno bude stačiť aj použiť pulzujúce napätie z adaptéra (50Hz/100Hz) nevyfiltrované elektrolytickými kondenzátormi. Tyristor v zapojení je pre nočnú prevádzku (proti lúpeži) a dióda zapojená záverne voči zemi ochraňuje tranzistor i tyristor proti špičkám vznikajúcimi pri vyzváňaní zvončeka.

Dióda v riadiacej elektróde tyristora je preto, aby nebol Ty vypínaný rezistorom, ktorý je zapojený k zemi. Kto by chcel ušetriť jednu súčiastku, je možné miesto vybíjacieho rezistora zapojiť trimer (u mňa ten 1k5) a z jeho bežca viesť riadiaci prúd cez diódu pre tyristor. Tým sa nemusí osadzovať rezistor pre riadiacu elektródu a prúd sa nastaví bežcom trimra. Ako tranzistor bude potrebné použiť nejaký darlington alebo obyčajný s veľkým h21e. Tyristor môže byt bežný, napr. KT501 až 505.

Kondenzátor s paralelným rezistorom v zapojení ostal preto, aby sa nestalo, že zákazník ostane stáť v mieste laserového lúča a zvonček by vtedy zvonil vkuse.

Toto zapojenie som neskúšal, je to iba môj návrh riešenia. Prípadné otázky zodpoviem na rado_pro@zem.sk. (vlamačom neodpovedám – okrem Jánošíka…)

Ďakujeme Rado za zaujímavý nápad!

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x