CZE - BRI - S 2010

Three - day activity of the Czechs, British and Slovak QRPákov February 2010

Tieto 3 days of QRP activity of Slovak, Czech and British radio amateurs, organized by G-QRP-Club especially for OM, OK and G stations. The competition is intended to encourage enthusiasm for radio amateur activity with small power as well as cooperation and friendship between radio amateurs from Slovakia, Bohemia and Britain. QRPs from other countries are usually added to these days of activity to support low power operation. Max. TX power is 5W. In addition to the Slovak members of G-QRP-C, every OM radio amateur who is able and willing to work with low power is welcome in this race. After all, it is not a problem to reduce the power on a more powerful device down to 5W, output from the exciter, or at the end of the week, take a flight recorder and make a single or multi-watt TX for this short competition as well as other competitions that also have a QRP category. Excellent connections can be made even with low power.

OM stations, those who take part in the race and send in a diary for evaluation will also receive a small commemorative participation prize in the form of a £2 Marconi commemorative coin for their efforts.

We establish connections with all QRP stations. Call CQ QRP or CQ CZEBRIS. Connections with other QRP stations also apply until the race, not only with OM, OK, G a M. Count on the fact that QRO stations will also call you. Although these connections are not included in the competition, but they will please QRO stations who value the effort and skill of QRP stations.

SCORING QSO with stations in:
Station in: G IF/OK ME DX
G/GD/GI etc. 2 4 2 3
OK and OM 4 2 2 3
EU stations 4 4 1 2
DX 4 4 2 1

The beginning : 16.00 GMT v piatok 26.februára
End : 23.59 GMT v nedeľu 28.februára
Type of operation: Telegraphy (CW)
Max. performance : 5W

Connections are made around the usual QRP frequencies 3560, 7030, 14060, 21060 a 28060 kHz sometimes plus/minus 10-15 kHz, depending on how many participants there are. There are no multipliers in this race. The final result is the sum of points from all bands. Vysiela sa nasledujúci suťažný kód: RST / less / performance e.g. 579 ALEX 3W.

Keďže sa nás zúčastňuje pomerne málo a naháňame sa po pásmach, navrhujem aby sme prevádzko-vali nasledujúci režim vzájomného vyhľadávania. Okrem bežnej prevádzky, každú hodinu 00-10 min., 20-30 a 40-50 min. volajme CQ QRP na každej časti pásiem 050-060 kHz. Na 7MHz 7025-035 kHz. Na tomto pásme totiž začína digitálna prevádzka od 7035-vyššie a je tam od nich silné rušenie. Volajte aj na vyšších pásmach aj keď sa zdá že je pásmo mŕtve, lebo často sa stáva že každý len počúva. Treba do toho len ťuknuť a ono sa to robalí. HI. Takto budeme všetci vedieť, že v týchto časových intervaloch kto bude pásme bude CQiť a lahšie sa nájdeme. Skúsme ako to pôjde.

TRX Pixie 2 TRX Pixie
TRX Pixie 2 TRX Pixie

Denniky: From each zone separately, plus a list of results, send by the end of April. G and other stations on G3XJS, OM and OK stations on OK1AIJ, Karel Běhounek, ul. On chances no. 1181, 537 05 I'm crunching 4, Czechia. You can use the form of the diary and the results sheet from our international race "Spring Sprint" (Radio club OM3KFV, postal folder No. 3 , 038 61 Boils). You can also send the diary to Karol by e-mail at addr.: karel.line@seznam.cz. Please send me a copy of the journal by regular mail, ( A. Korda, ul. Upper circular no. 31 (23) , 038 61 Boils) or by e-mail to addr. alexanderkorda@hotmail.com so I can send you the participation prize.

Táto AngloČeskoSlovenská súťaž začala pred 25 rokmi na podnet Petra OK1CZ, kedy sa jej zúčastňovali desiatky QRPákov. Odvtedy naša aktivita pomaly spľasúvala a je teraz na čase do nej vdýchnuť trochu nového nadšenia a života. Dúfam že slovenskí QRPáci, ale aj QRO bohatieri ktorí chcú vyskúšať pre zmenu niečo iné, rozžeravia svoje 5W PA tranzistory a tak prispejú k tomuto zaujímavému QRP stretnutiu GOKOM na pásmach.. Chce to však trpezlivosť a výdrž. I wish everyone success in the race, joy and pride in the results achieved.

Alex OM6SA

0 0 voices
Article evaluation
Set up
Set alerts
guest
0 Comments
Feedback inserted
View all comments
0
We will be happy for your comments, Please, comment!x