Inverted L anténa na 80m

Pri hľadaní vhodnej antény na KV pásma som narazil na množstvo zaujímavých konštrukcií, ktoré mali jedinú chybu – nebolo ich možné zmestiť do priestoru, ktorý som mal k dispozícii. Krátke antény, elektricky predĺžené sa javili ako „ostré“, šírka pásma bola len niekoľko kHz. Invertované L-ko má výhodu v nenáročnej konštrukcii, malom zabranom priestore a veľkej šírke pásma. Anténa zatiaľ skončila len ako teoretický návrh čakajúci na vyskúšanie, nakoľko som pre domáce QTH zvolil anténu inú.

Problémom krátkych vertikálnych antén je nízka impedancia v napájacom bode, čím sa vzhľadom na porovnateľné odpor zemnej roviny výrazne znižuje účinnosť vertikálnych antén. Túto anténu nájdete aj v ARRL Handbook-u či Rothammel Antennenbuch-u. Invertované L-ko profituje z predĺženia žiariča, čím impedancia vzrastie (pri identicikej zemnej rovine sa tak zvýši účinnosť antény) a jalovú zložku impedancie vykompenzujeme vložením kapacity do napájacieho bodu antény.

Keďže sa jedná o experiment, súčasťou popisu je súbor programu MMANA, v ktorom bola anténa navrhovaná.
Keďže invertované L-ko je vertikálna anténa, budeme potrebovať zemniacu rovinu. Tú vytvoríme zakopaním (alebo prichytením na zem) štvrťvlnnými radiálmi – 20,4m. Ich počet ani tvar nie sú kritické, minimom sú tri radiály, ktoré môžu byť v prípade nutnosti aj zahnuté. Na žiarič budeme potrebovať cca. 25,5m drôtu, ktorý uchytíme do priestoru podľa obrázka. Ako nosné body môžeme použiť stromy či budovy.


Nevykompenzovaná anténa vykazuje výraznú jalovú zložku impedancie. Vykompenzovanie dosiahneme zaradením sériového kondenzátora medzi koniec antény a napájač. Pozor – kondenzátor musí byť schopný preniesť požadovaný výkon! Na portablové použitie antény je vhodný otočný ladiaci kondenzátor, v domácich podmienkach je lepšie po nastavení kondenzátor nahradiť kvalitným pevným kondenzátorom (keramika, sľuda). Kapacita podľa MMANA je asi 165 pF.

Vyžarovací diagram inverted L antény
Graf PSV inverted L antény

Anténu ladíme na minimálne PSV kondenzátorom. Ak nie je možné dosiahnuť PSV 1:1, je nutné upraviť dĺžku žiariča. Správne naladená anténa má mať šírku pásma pre PSV 2:1 je takmer 150kHz, zisk voči izotropnému žiariču 1,3 dBi (-1 dBd), čo je však kvôli rozmerom antény celkom prijateľné.

MMANA je šikovný pomocník, ktorý pomôže zorientovať sa vo vlastnostiach antény ešte pred jej stavbou. Napríklad zmenou rozmerov antény, zemnej roviny, prisplsobovacieho obvodu si vytvoríte ucelený obraz o správaní sa antény. A ak anténa v týchto skúškach obstojí, oplatí sa ju vyslúšať. MAA súbor inverted L antény na 80m je .: TU :.. Mňa anténa zaujala, takže sa budem tešiť na testovanie z niektorého prechodného stanovišťa.

3.8 5 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x