OM HAM roka 2009

Najprv sa chcem všetkým poďakovať za veľký počet nominácií a trpezlivosť, kým sme zverejnili rozhodnutie.

Celkovo sme obdržali 24 nominácií (podľa abecedy): jDc (Jára Cimrman), OM1YL, OM3AA,OM3CQF, OM3CV, OM3JW, OM3LU, OM3MM, OM3NA, OM3PA, OM3QQ, OM4TQ, OM7DX, OM8MM a OM8YL. Je veľmi potešiteľné, že je toľko rádioamatérov, ktorých činnosť oceňujú ich kolegovia.


Jozef Ivan, OM3NA
OM3PA
Peter Martiška, OM3PA

Dvaja z nominovaných obdržali po štyri nominácie, preto sme sa rozhodli udeliť titul OM HAM roka 2009 ex aequo Jozefovi Ivanovi OM3NA (in memoriam) a Petrovi Martiškovi OM3PA.

Niektoré nominácie boli veľmi stručné, iné podrobne zdôvodnené, napr.:
Navrhujem za amatéra roka2009 vymenovať Petra Martišku, OM3PA, člena OTC SARA, predstaviteľa a dlhoročného člena rádioklubu OM3KAP, v roku 60 výročia trvania klubu. Prečo Petra ?

Vychoval mnoho mladých rádioamatérov, stará sa dlhé roky o klub a jeho prosperitu v jednotlivých činnostiach , je dušou kolektívu, ktorý si dokázal vybudovať špičkové zariadenia, ktorý ich stabilne zveľaďuje, ktorý dosahuje aj vo svetových rádioamatérskych pretekoch popredné umiestnenia. Presnejšie údaje sú na webe. Peter patrí rozhodne medzi tých, ktorí si tento čestný titul zasluhujú. Za pozitívum treba považovať aj jeho kamarátske postoje k mladším kolegom a jeho ochota kedykoľvek pomôcť tým, ktorí pomoc potrebujú.

Ahoj Viliam , posielam Ti moj navrh – Jozef Ivan EX OM3NA , zial in memoriam ! Jozove zasluhy tu tazko mozem vymenovat , lebo by som mohol pisat do rana . Predsa to najdolezitejsie,bol to clovek s velkym srdcom,ktory vzdy rad pomohol, robil vzdy dobru naladu .Spomeniem jeho nespocetne FB vysledky v kontestoch na KV i VKV , bol perfektny telegrafista , jednoducho “ OM3 Najkrasi Amater“ – OM3NA ! Snad nie je amater v OK/OM co by ho nebol poznal !

Ahoj Viliam, človek si uvedomí väčšinou až keď je už neskoro, čo kto urobil. Ja by som si dovolil navrhnúť HAMa roka 2009 Jozefa Ivana OM3NA za dlhoročnú aktívnu rádioamatérsku činnosť. Viac info:
http://otc.cq.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=208&Itemid=1
http://www.om8a.org/index.php?strana=domov&jazyk=sk

OM3MM Dobrý deň,
moje meno je …. a touto cestou (a na základe odporúčania OM0AAO) podávam návrh na udelenie prestížneho ocenenia OM HAM roka 2009 … – Jánovi Horskému z Piešťan. Nasleduje stručné zdôvodnenie môjho návrhu vo forme chronologického záznamu:
– Ján Horský sa narodil 28.júla 1933 v Bratislave
– prvú činnosť ako registrovaný rádioamatérsky poslucháč zahájil dňa 22. decembra 1949 pod značkou OK3-8635
– od roku 1951 vysiela z klubovej stanice OK3OBP v Bratislave ako zodpovedný operátor. Viedol krúžok mladých pionierov rádioamatérov. Pod touto značkou vyhral závod o strieborný pohár ČAV (Československí rádioamatéri vysielači).
– 31. augusta 1952 začína vysielať pod vlastnou značkou OK3MM, kedy ako 19-ročný získava vlastnú koncesiu
– 20. decembra 1954 získava vysvedčenie „Rádiotelegrafista I. triedy“
– v roku 1954 počas základnej vojenskej služby suverénne zvíťazil na krajských preboroch v Plzni výkonom v príjme telegrafných značiek 170 za minútu bez chyby
– v roku 1959 bol zaradený do československého reprezentačného rýchlotelegrafického družstva. V týchto rokoch sa pravidelne zúčastňoval na medzinárodných rádioamatérskych závodoch na krátkych vlnách (napríklad VK/ZL Contest, CQ WW DX Contest a pod.)
– v júni 1964 odchádza s rodinou na Kubu, kde pracuje ako servisný technik. Tam zložil skúšky, na príslušnom ministerstve si vybavil koncesiu a od 22. júna 1965 vysielal pod značkou CO2BO. Bol prvý cudzinec, ktorý ziskal na Kube povolenie k vysielaniu.
– na Kube sa zúčastňoval mnohých pretekov. Najväčší úspech dosiahol v celosvetovom ARRL závode, kde získal 1004532 bodov a stal sa absolútnym svetovým víťazom. Doteraz tento rekord nikto neprekonal a na website ARRL figuruje aj po takmer 43 rokoch ako neprekonaný! Za tento úspech po návrate z Kuby dostal ocenenie Majster športu Zväzarmu.
– pod značkou CO2BO/CO4 podnikol expedíciu na Isla de Pinos v dňoch 30. septembra až 2. októbra 1966. Ostrov je cca. 35 míl južne od Kuby a pre cestu je potrebné zvláštne povolenie od armády. Letel tam spolu s Adom Kučerom (CM2BL), telegrafistom z veľvyslanectva. Po dvoch dňoch pre hurikán ALMA museli ostrov v rámci evakuvácie opustiť – posledným lietadlom do Havany…
– po návrate domov sa sústredil na získanie prvenstva v DX-rebríčku československých rádioamatérov. Podarilo sa mu to 10. februára 1973 s počtom zemí 333!
– následne sa venoval vlastnej konštrukcii vysielacieho a príjmacieho KV zariadenia, ako aj práci na ultrakrátkych vlnách cez satelity
– v roku 1993 bola jeho značka zmenená na OM3MM. V súčasnosti bezpečne vedie rebríček so zemami, s ktorými pracoval a ktoré ma potvrdené tzv. QSL-lístkami. Podľa oficiálneho záznamu ARRL Honor Roll z augusta 2009 so stavom 338/384 zemí je približne na 6. az 8. mieste v celosvetovom rebríčku z celkového počtu vyše 2-och miliónov aktívnych rádioamatérov (338 k dnešnému dňu platných zemí, zvyšok k počtu 384 sú už aj zrušené zeme).
– na záver už len tá známa „čerešnička na tortu“ – na Slovensku a v Čechách ho už nikto nemá šancu dobehnúť, pretože už dávno zanikli zeme ako Belgické Kongo, Francúzska Indočína, Tibet a podobne. Myslím si, že pokojne môžem tvrdiť, že v osobe … – Jána Horského – je skoncentrovaný veľký kus nielen našej ale aj celosvetovej rádioamatérskej histórie. Na základe horeuvedeného som presvedčený, že prestížne ocenenie OM HAM roka si Ján Horský zaslúži a za podporu v tejto správnej myšlienke každému vopred ďakujem!

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x