Comment télécharger les diplômes QSO via FT8 via le programme UltimateAAC – Guide du débutant

V predchádzajúcom článku som zhrnula svoje praktické postrehy z prevádzkovania digimódov FT8, je recommande de le lire. Na základe pozitívnych ohlasov a viacerých žiadostí som sa rozhodla zostaviť podrobný návod, akým spôsobom je možné realizovať proces získavania diplomov za spojenia prevádzkou FT8 prostredníctvom programu UltimateAAC.

• prvotným základom úspechu je mať vo svojom počítači nainštalovanú aktuálnu verziu programu UltimateAAC. Inštalácia je bezplatná. Dostupná tu: https://en.freedownloadmanager.org/Windows-PC/Ultimate-AAC-FREE.html
• po kliknutí na linku je potrebné kliknúť na Download now a následne sa riadiť pokynmi sprievodcu inštalácie

Úvod do UltimateAAC

Po spustení programu sa objaví uvítacia obrazovka s ikonami, ktoré predstavujú jednotlivé kluby vydávajúce diplomy. Zakaždým, keď program budeme spúšťať, vždy klikneme na jednu z ikon pre pokračovanie. Aby bolo možné diplomy získať, v prvom rade je potrebné zaregistrovať svoje členstvo do jednotlivých klubov. V hlavnom náhľade (Une image 1) v hornej lište je potrebné kliknúť na ikonku s dvoma postavičkami Userdata (užívateľské dáta).

UltimateAAC, Une image 1
UltimateAAC, Une image 1

Následne sa zobrazí tabuľka (Une image 2), kde je potrebné zadať svoje osobné údaje ako sú: volacia značka, meno a priezvisko a emailová adresa.

UltimateAAC - vyplnenie volacia značka, meno a priezvisko a emailová adresa (Une image 2)
UltimateAACvyplnenie volacia značka, meno a priezvisko a emailová adresa (Une image 2)

V ďalšom kroku je potrebné kliknúť na záložku Numbers, ktorá sa nachádza hneď vedľa možnosti Userdata. Tu sa zobrazí zoznam všetkých klubov s preklikom na registráciu. Účelom registrácie je získať svoje členské číslo do každého klubu. V každej z možnosti je potrebné kliknúť na možnosť Join a nasledovať pokyny. Po kliknutí na Join sa spravidla zobrazí webová stránka klubov. Niekde stačí poslať žiadosť o členstvo emailom na uvedenú adresu, inde je potrebné vyplniť registračný formulár podľa pokynov jednotlivých klubov. Notifikácia o zaregistrovaní bude doručená na email. Takto to vyzerá po registrácii a pridelení čísel (Une image 3).

UltimateAAC - záložka Numbers (Une image 3)
UltimateAACzáložka Numbers (Une image 3)

Ďalším podstatným krokom v časti administrácie je potrebné vyplniť záložku Logbook a zadať prístupovú adresu k logu so spojeniami vo formáte .adif, na základe ktorého sa budú generovať diplomy (Une image 4). Au cas où, že používate program WSJT-X, ten generuje log automaticky. Cestu k logu si stačí namapovať z úložiska v počítači. Týmto krokom program zaznamená súbor so spojeniami, čo je základom úspechu pre získavanie diplomov. Ďalšie záložky sú vyplnené automaticky. Údaje nezabudneme uložiť kliknutím na možnosť Save vpravo dole.

UltimateAAC - záložka Logbook (Une image 4)
UltimateAACzáložka Logbook (Une image 4)

Žiadosť o diplomy

Ak máme všetky kroky povinnej registrácie za sebou, môžeme prejsť k samotnej žiadosti o diplomy. Program síce pozná cestu k logu so spojeniami, avšak netreba zabúdať na to, že ak nám pribudnú nové spojenia do logu, vždy je potrebné log v programe aktualizovať. A to veľmi jednoducho. V ľavom hornom rohu stačí kliknúť na ikonku modrej knižky Open standard logbook (Une image 5).

UltimateAAC (Une image 5)
UltimateAAC (Une image 5)

Au Obrázku 5 zároveň vidíme, ako to vyzerá v prípade, ak na diplom už máme nárok. V tomto konkrétnom prípade spracovávame diplomy klubu EPC. Tu vidíme záložku Europe podfarbenú na zeleno, čo značí, že pre kategóriu Europe sa nám podarilo získať nejaký diplom. Je potrebné na záložku kliknúť a diplom vyžiadať.

Ako môžeme vidieť na Obrázku 6, diplomy sú rozdelené do viacerých kategórii. Aby sme vedeli, na ktorý diplom máme nárok, stačí sa jednoducho riadiť zelenou farbou. Ak je záložka zelená, získali sme diplom. Vždy však hlavnú kategóriu rozklikneme a diplom vyžiadame v ďalšej podkategórii.

UltimateAAC (Une image 6)
UltimateAAC (Une image 6)

Po kliknutí na zelenú záložku, v tomto prípade GRIDEA sa nám zobrazí zoznam spojení, ktoré sa nám započítavajú do diplomu a informácia, za čo sme diplom získali. Ďalej stačí kliknúť na možnosť Apply (Une image 7), čím zaregistrujeme žiadosť o diplomy. Týmto spôsobom preklikáme všetky zelené záložky v programe a nezabudneme taktiež preklikať možnosti pre všetky kluby samostatne. Na záložky pre jednotlivé kluby sa dostaneme cez 10. ikonku v hornej lište (Toggle between).

UltimateAAC (Une image 7)
UltimateAAC (Une image 7)

Po kliknutí na možnosť Apply sa nám zobrazia dve tabuľky, ktoré potvrdíme.

UltimateAAC (Une image 8)
UltimateAAC (Une image 8)
UltimateAAC (Une image 9)
UltimateAAC (Une image 9)

Hotovo. Diplomy sú vyžiadané. Ak budú diplomy pripravené na stiahnutie, na email, ktorý sme uviedli pri registrácii príde automatická informácia o stiahnutí.

Aktualizácia UltimateAAC (Une image 10)
Aktualizácia UltimateAAC (Une image 10)

Noter: program vyžaduje pravidelnú aktualizáciu, bez ktorej nie je možné požiadať o diplomy. Aktualizácia vždy prebieha automaticky prostredníctvom vyskakovacieho okna pri novom spustení programu (Une image 10). V tomto prípade stačí kliknúť na možnosť Télécharger a nasledovať pokyny sprievodcu inštalácie.

Stiahnutie diplomov

Každý členský klub vydáva svoje diplomy po uplynutí rôznej časovej doby, podľa skúseností do 1 – 3 dní po podaní žiadosti. Diplomy si môžeme stiahnuť 2 spôsobmi.

1. spôsob – odporúčaný, jednoduchší, prostredníctvom webovej stránky klubu EPC: http://www.epc-mc.eu/index.php?lang=cs (Une image 11). Na tejto stránke je možné stiahnuť diplomy pre všetky členské kluby. Stačí sa prihlásiť registračnými údajmi, ktoré prídu na email pri žiadosti o členstvo (nom d'utilisateur: volacia značka + heslo)

Webová stránka EPC (Une image 11)
Webová stránka EPC (Une image 11)

Po prihlásení sa do EPC členského centra prejdeme do ľavého menu na možnosť Certifikáty (Une image 12). Zobrazí sa nám zoznam diplomov pre každý klub samostatne. Postupne každý riadok rozklikneme a skontrolujeme, ktoré diplomy máme pripravené na stiahnutie. Zvolíme možnosť Vyber diplom v záložke nové diplomy – tu uvidíme diplomy rôznych kategórií, ktoré sme získali. Ďalej vyberieme formát diplomu – .pdf alebo .jpg (odporúčam .jpg), klikneme na možnosť Odeslat a diplom uložíme do počítača. Diplômes, ktoré sme si už stiahli, ostanú uložené v záložke staré diplomy).

Diplomy na webstránke EPC (Une image 12)
Diplomy na webstránke EPC (Une image 12)

2. spôsob – (pre informáciu), zložitejší, priamo cez program UltimateAAC kliknutím na žltú ikonku v hornej lište – Download Awards (Une image 13). V tomto prípade je potrebné kliknúť na možnosť pre každý členský klub samostatne, vyplniť svoju volaciu značku a Download ID, čo je číselný kód pridelený pre každý diplom, ktorý príde ako automatická notifikácia na email zadaný pri registrácii.

UltimateAAC (Une image 13)
UltimateAAC (Une image 13)

Vďaka aktivite na FT8 som získala už viac ako 500 pekných diplomov. Prajem vám veľa úspechov, radosti zo spojení a vzácnych diplomov.

Diplom OM1ADA
Diplom OM1ADA

 

Diplom OM1ADA
Diplom OM1ADA

Andrea / OM1ADA
73!

5 1 voix
Évaluation des articles
Mettre en place
Définir des alertes
invité
2 commentaires
Le plus vieux
Le dernier Les plus notés
Commentaires insérés
Voir tous les commentaires
Jirka
Jirka
2 il y a des mois

Děkuji za moc pěkný návod. Moc mě pomohl.

OK7AJ
OK7AJ
1 il y a un mois

Dobrý den. Pěkný článek. Vše pěkně fungovalo. Žádosti o diplomy v pohodě odcházely. Poslední měsíc po kontrole a schválení žádosti hláškaInvalid manager email”.
Aktualizoval jsem program a výsledek je stejný.
73, Tonda

2
0
Nous serons heureux de vos commentaires, S'il te plaît, commenter!X