Préamplificateur à faible bruit allumé 144 MHz OZ2OE

Un autre article d'Ole OZ2OE est un préamplificateur à faible bruit sur 144 MHz s BF981, qui fait du profit 23 dB pri šumovom čísle okolo 1 dB.

introduction:
Možno si niekto položí otázku: prečo preduosilňovač s dvjbázovým MOSFET? Je možné samozrejme vybrať si z viacerých zapojení s GaAs FET, ale pre 2m tropo prevádzku nie je badateľný rozdiel, pričom MOSFET je oveľa odolnejší – a lacnejší!
Construction mécanique:
Predzosilňovač je skonštruovaný na obojstrannom plošnom spoji s rozmermi 25 X 50 mm. Vrchná strana slúži ako zem. Osadený plošný spoj je v malej kovovej škatuľke zakončený BNC konektromi.

Connexion électrique:
Zo schémy vidno, že vstupný obvod tvorí sériový ladený obvod, výstupnýnormálnyparalelný s kapacitnou väzbou. Pretože predzosilňovač má až príliš veľký zisk, je na výstupe útlmový článok. Predpätie pre tranzistor je realizované napäťovými deličmi v G1 aj G2. Takto je možné presne nastaviť jednosmerné parametre predzosilňovača.

blank
L2, L3: 5,25 závitu Cu drôtom s priemerom 0,25 mm na teliesku Neosid K3312, F100 a pod.

Detaily zapojenia:
Vstupná časť je riešená pomerne netradične so sériovou indukčnosťou L2, ktorou sa dosahuje prevod impedancie z 50 ohm na asi 1600 ohm, čo je optimálna impedancia pre šumové prispôsobenie. L2 rezonuje s C4 a G1 kapacitou tranzistora.
Tento spôsob minimalizuje záťažené Q obvodu – dôležité kvôli nízkym stratám – a správnemu impedančnému (šumovému) prispôsobeniu.
Výstupný paralelný obvod tvoria L3, C6 a C8. Kapcitný delič C6 – C8 určuje impedanciu na približne 2 kohm-y. To má tiež vplyv na zisk.

blank
Naladenie:
Oživovanie začnína najprv kontrolou odoberaného prúdu, ktorý by mal byť asi 20 mA. Potom stačí nastaviť už len L2 a L3 na miximum signálu.
Najvýhodnejší je slabý nemodulovaný signál priamo z pásma, ktorý privedieme do prijímača v FM móde. Nastavte L2 na najväčšie potlačenie šumu.
Pri FM signále na úrovni šumu FM detektor prijímača zosilní akékoľvek zlepšenie pomeru signál/šum, čiže na optimálne naladenie postačia vlastné uši! Akúkoľvek zmenu v zisku predzosilňovača eliminuje limiter FM prijímača.

Atenuátor:
Ten si môžete zvoliť podľa vašich požiadaviek – ktoré nemajú byťviac ako je nutné”. Nasledujúca tabuľka ponúka niekoľko možností:

blank
Vlastnosti:
Postavil som a odmeral množstvo týchto predzosilňovačov a väčšina mala identické vlastnosti. Typické vlastnosti s –3 dB atenuátorom sú v grafe:

blank

Plošný spoj a súčiastky:
Keď sa mi podarí previesť obrazec plošných spojov do vhodného formátu, umiestnim ho sem. Dovtedy najlepšie čo môžem ponúknuť je naskenovanie originálnej predlohy. Rado OM6KW sous ce nom sur www.hamradio.sk a publié une analyse des résultats des courses VHF en fonction de la puissance utilisée, kontaktujte ma.
Tiež môžem pomôcť s osadzovaním plošného spoja a špeciálnymi kostričkami od Neosid-u.

Ole, OZ2OE

0 0 voix
Évaluation des articles
Mettre en place
Définir des alertes
invité
0 commentaires
Commentaires insérés
Voir tous les commentaires
0
Nous serons heureux de vos commentaires, S'il te plaît, commenter!X