GB4FUN – amatérske rádio v Británii pre zábavu


Jeden z mladších návštevníkov „Jedenkrát lepšie vidieť ako stokrát počuť“. Metóda najlepšej prezentácie amatérskeho rádia laickej verejnosti je známa: predviesť rádioamatérske spojenie – alebo ešte lepšie – nech si každý návštevník môže urobiť vlastné! Realizácia takejto prezentácie je zvyčajne pomerne náročná. Okrem ľudského potenciálu je potrebné získať (požičať) viacero prístrojov. Tie potom zapájať, rozpájať, stavať antény,…

Idea vybudovať mobilnú rádiostanicu vznikla koncom roka 1999 počas série rokovaní medzi generálnym manažérom RSGB (Radio Society of Great Britain) Petrom Kirbym G0TWW a výkonným šéfom RA (Radiocommunications Agency) Davidom Hendonom. O niekoľko mesiacov začala RA zvažovať uvoľnenie jedného z monitorovacích vozov. Kľúče od šesťapoltonového Mercedesa s vlastným generátorom, pneumatickým stožiarom, kúrením dostalo RSGB počas slávnostnej ceremónie v Baldocku roku 2001. RA ani RSGB v tom čase vôbec netušili, akú rádioamatérsku horúčku odštartujú….

Mobilný rádiovoz GB4FUN po úpravách Vzhľad vozidla však vyvolal vo vedení RSGB rozpaky: „Vyzerá ako voz na prepravu väzňov“. Skutočne. Anonymný skriňový Mercedes sa výzorom aj farbou podobal na takéto vozy. Vďaka ďalšiemu zo sponzorov (HSBC) sa voz prestriekal na bielo. Bob Ryan, grafik klubového časopisu RadCom, je autorom loga a textov. Rozmerný pneumatický stožiar musel však von aby sa získalo miesto. Od generátora boli natiahnuté nové rozvody určite na viac ako tridsiatku zásuviek. Steny volali po osviežení, s čím pomohli samolepiace tapety.

Samotný voz však ešte nič neznamená. Ďalším sponzorom sa stala firma Waters&Stanton, ktorá nielen ponúkla vybavenie, ale aj urobila aj jej montáž. Dušou GB4FUN je 400W KV stanica, malé tranceivre od 6m po 70 cm a jeden KV prijímač. Na streche sa perfektne udomácnil mobilný bič na 40m, viacpásmový vertikál R-6000 na 7,6m vysokom Tennamast stožiari. Na 2m/70cm sú k dispozícii kolineáry a mobilné antény. Každý prístroj je k pracovnej ploche priskrutkovaný, a to z dvoch dôvodov: aby nespadol, a aby ho nemohol nikto nepozorovane vziať. S trochou skúseností je za tridsať minút voz pripravený na prijatie prvých záujemcov o „tajomstvo éteru“.

Na prvých výjazdoch bolo najdôležitejšie všetko otestovať, aby sa odhalili skryté chybičky. Po prvýkrát sa GB4FUN predstavilo verejnosti na Bedford Steam&Country. Potom cesta zaviedla GB4FUN na stretnutie v Leicestri. Výborná poloha hneď pri vchode a nápisy „RSGB“ a „GB for fun“ zlákali mnohých čitateľov RadCom-u. Veľký záujem aj z radov okoloidúcich dal za pravdu, že sa podarila dobrá vec.

Partia školákov robí spojenie Aj keď voz bol v pomerne dobrom stave, mali sme dve vážnejšie poruchy. Po návrate z Leicesteru sa pokazil nevyužívaný kompresor. Skrátka nedal sa vypnúť. V pláne pritom bola prezentácia na dni otvorených dverí Waters&Stanton. Nakoniec sme kompresor kompletne demontovali a všetko stihli. Ukázalo sa však, že je vždy čo zlepšovať. Schodíky sú bezproblémové pre dospelých – nie však pre malé deti a vozíčkárov. Toto bude vyžadovať zlepšenie.

Snom je tiež dovybaviť GB4FUN o ďalšie zariadenia ako je počítač, magnetofón, mikropájku a množstvo ďalších drobností. AMSAT-UK by chcel prezentáciu rozšíriť o spojenia cez AO-40….

GB4FUN pracuje podľa dvoch scenárov. Prvý je určený pre školy: prísť skoro ráno, krátko v triedach porozprávať o rádioamatérstve a potom po malých skupinkách brať žiakov do vozu. Druhý je určený pre verejné predvádzania počas rôznych výročí techniky, leteckých dňoch a pod. V tom prípade návštevníci vstupujú do vnútra plynulo podľa možností voza. Na úvod im lektor ukáže plagáty a porozpráva o rádioamatérstve, potom postúpia k ďalšiemu, ktorý priamo predvádza prácu na amatérskych pásmach.

Nezáleží o akú akciu ide. Hlavným cieľom je priblížiť amatérske rádio čo najširšej verejnosti. Záujem o prezentáciu prejavujú najmä členovia RSGB pracujúci v školstve alebo mládežníckych organizáciách. Návštevu GB4FUN je možné vopred dohodnúť.

Aj keď väčšia časť je už za nami, ešte nie je koniec. RSGB vyzýva potencionálnych prispievateľov – či už anonymných, alebo neanonymných. Ich zoznam bude uverejňovaných v RadCom-e a na stránkach RSGB. S vašou pomocou tak bude možné desaťročie plniť cieľ, ktorí sme si dali: byť aktívni pri hľadaní nových, zvlášť mladých, rádioamatérov.

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x
()
x