Domov › Diskusné Fóra › CQ HAM fórum › Krátke vlny › Aký koaxiál
- This topic is empty.
-
AutorPríspevky
-
Anonymný
NávštevníkAhojte, chcem si kúpiť koaxiál, dĺžka cca 35m a používať by sa mal hlavne na 80 a 160m pásmach. Kedysi som mal RG214 a celkom sa mi osvedčil, vtedy som ho kúpil starší za super cenu. Nový je ale dosť drahý tak som sa obzeral a v podstate som dospel k 3 možnostiam : RG214, RG213 alebo H1000. Viete mi poradiť krotý by bol najvhodnejší ? Prípadne aj nejaký iný. Ďakujem
om1aeg
Účastník (Participant)Na 80m a 160m pri tebou uvadzanej dlzke ti staci aj kvalitnejsia RG58 (hlavne s lepsim tienenim), pri 35m na 10MHz ma utlm cca 1,6dB. pri pouziti RG213 pri 35m na 10MHz je utlm cca 0,7dB. Rozdiel neceleho 1dB nedokazes spozorovat. Pokial chces kompromis za dobru cenu, tak kup H155 s utlmom na 10MHz / 35m cca 1,1dB, pricom je len o malo hrubsi ako RG58. Rozdiel medzi RG213 a 214 na spodnych pasmach je zanedbatelny, ine to je s tienenim (rozdielne podla vyrobcu).
Anonymný
NávštevníkPoužívám H1000, nyní bych asi vybral novější verzi. Je třeba použít správné konektory, např. B503-Nm/50, jinak nebude spoj dlouhodobě dobrý.
Anonymný
Návštevníkzmazane
Anonymný
Návštevníkzmazane
Anonymný
NávštevníkDrobna rada…
Na pasma dolne, najma ak sa nebude vysielat vysokym vykonom (do 100W) a antena bude rozumne prisposobena (dipol, nizka impedancia) je mozne v uplnej pohode pouzit aj lacnejsie kable 75R na TV rozvody.Dovodov je niekolko…
zaprve, pokial sa bude vysielat do anteny na spodnych pasmach, tak koli sirke pasma bude treba aspon minimalne prisposoenie pri TRX, napr. L, alebo PI clanok, staci z prepinacmi na indukcnost a ladiacim kondenzatorom z pripinatelnymi kapacitami, pretoze na 160m su kapacity obykle dost vysoke.
pokial sa bude pracovat z vykonom do 100W, a nizkou impedanciou anteny a nizkou impedanciou napajaca, aj ladiaci kond postaci relativne maly.Druha vec je, ze spodne pasma su velmi siroke a bez prisposobenia to pojde len malych usekoch. Plati to pre dipoly, loopy, lomene L a ine..
Mozno snad nejaky Nadenenkov dipol alebo bazoka dipol obsiahne vatsiu sirku pasma z optimalnym prisposobenim, avsak obvykle na 160m pasme ma inu impedanciu napajacieho bodu, ako je predpokladana impedancia napajaca.75R koaxialne kable maju este mensie straty, ako 50R a su aj lacnesie, lebo sa viac predavaju na satelitne rozvody a distribucne rozvody TV.
Pozor treba vsak davat najma na to, aby neboli vyrobene zo zeleznych vodicov pomedenych, alebo pocinovanych, tie pri vysielani maju velke straty a ich zivotnost je nizka.
Idealne vychadzaju konstrukcne kable typ RLF x az XX, kde okrem toho, ze pod tieniacim opletom maju foliu, su obvykle konstruovane na vonkajsie pouzitie z vonkajsim polypropylenovym plastom a trvale odolavaju poveternostnym podmiekam lepsie, ako plaste z PVC.
50R koaxialne kable su pre spodne pasma v uplnej pohode pouzitelne aj RG58, lebo ich straty vzhladom na kmitocet su prakticky zanedbatelne.
Uplne iny problem nastava v pouziti rozumnych konektorov.
Avsak na nizke pasma postacia klasicke PL, treba ich vsak vediet spravne osadit.
Vzhladom na to, ze dnes sa vcelku udomacnili aj lepsie typy N a su lacne, tak bez problemov a lepsou istotou sa daju pouzit skrutkovacie a vcelku odolne a tesniace typy, idelane je po montazi a osadeni aj zaliat neutranym silikonom transparentnym, alebo polymerovym kaucukom, aby sa ani do koaxialu nedostavala na vonkajsej strane vlhkost.Anonymný
NávštevníkVeľká vďaka za vaše rady, hlavne s tým 75R koaxom ma to zaujalo. Teraz možem už kludne utrácať výplatu 🙄 ďakujem
Anonymný
Návštevníkzmazane
Anonymný
NávštevníkNo na to nemusis utracat vyplatu, niekedy sa da zohnat „odpad“ u vseliajkych montaznych firiem na TV techniku alebo zabezpecovaciu techniku, rozne koax kable, niekedy aj vcelku dlhe useky, pripadne sa daju pospajat.
Navod na pospajanie kabla by bol na maly clanok, ale v jednoduchosti sa to da aj nasledovne…Vezmes koaxial a opatrne ho odizolujes (cca 3cm one strany) na opleteni a opatrne odizolujes jadro z presahom asi 3mm (na oboch spojovanych stranach)
jadra prilozis ku sebe, omotas tenkym drotom (bandaz) a zaletujes.
Nasledne jadro omotas tzv. teflonovou nitou (sklenne vlakno poteflonovane) pouziva sa vo vodoinstalacnej technike, na miesto kudela a lanoveho oleja (Firnajs)Nit treba motat na tuho a namotat uhladny valcek.
Opletenia zkratis, prve prehrnies na ten valcek a opatrne cez neho prehrnies druhe opletenie.
Nasledne tenkym Cu drotom omotas (bandaz) a rychlo zaletujes z prebytkom tepla. Obvykle na to staci lepsia „mikropajka“ z vykonom aspon 80W, alebo vatsia klampiarska pajka.Ziadne tavidlo sa nepridava, musi stacit to, co je v trubickovom cine (bezoplachove).
Ak je opletenie prilis zoxidovane, potom radsej tento kabel nepouzit, alebo len velmi docasne, teda pouzit aj nejake tavidlo.
Rozhodne nepouzivat kolofoniu, lebo ta je hydroskopicka a casom sa vytrusi a je dost kysla a oxiduje ten spoj.Nasledne cez to pretiahnes zmrstovaciu buzirku a zafukas, alebo zatavis teplym vzduchom.
Ak si sikovny tak aj plamenom to ide, ale nie priamo na tu buzirku.Buzirka je lepsia taka, co ma vnutri lepidlo (termolepidlo) lebo potom je to naprosto vodotesne.
Ak nieje buzirka z lepidlom, da sa, ak je v rukach prax, pouzit termolepiaca pistol.. Nanesie sa len male mnozstvo na letovanu bandaz a na plaste koaxialov, pripadne sa rozotre prstami (pozor lepi a pali!) a nasledne sa nasunie buzirka a dobre sa prehreje, (dlhsie mensou teplotou) az zacne lepidlo vytekat koncami buzirky, ked sa zmrsti.
Vopred sa ospravedlnujem za ten bastliarsky pristup a „radioprofesionali“ nech to radsej necitaju, lebo ja prispievam na radioamatersky portal. 😯
Mne takto zabandazovane spojky funguju uz 20r
Ked som rozoberal koaxial RLF 5 spojeny touto metodou, ktory sluzil ako privod ku antene na 2,4GHz zo stareho cylinku, tak bol bezchybny ten spoj, az na vyhnite konektory na antenach..
(fungovalo to 15 rokov)
Antenne zvody co mam doma, Sat, TV, su spajane rovnako.KV antenu mam taku nicotnu, ale tiez funguje.
Aktivny operatori namietnu, ze ma nieje pocut, ale ja viem, ze tymi spojkami to nieje…
Nemam na vysielanie moc casu.Ale vlastnim meracie vybavenie a viem potvrdit, ze prenosova strata takehoto spoja, ak je prevedeny kvalitne a clovek co to robi ma prax, je rovnaka ako strata katalogovo udavana pre dany koaxial, pripadne sa prejavi strata rovnaka, ako pri ohybe (nie zalomeni)
Merane pri 1GHz, 5GHz.
Takze strata v takejto spojke je mensia, ako sebelepsi konektorovy spoj.Na KV pasmach uplne zanedbatelna.
Netvrdim vsak, ze to nemoze byt casom zdrojom nejakej poruchy, najma ak to bude volne visiet v lufte a kabel sa bude natahovat vl. vahou.
Ale stale myslim, ze ide o amaterske (docasne) anteny, nie o montaz pre ministerstvo obrany. 🙄
73!
Anonymný
Návštevníkzmazane, lebo sa to nakopirovalo znova!
Anonymný
NávštevníkSuper, ďakujem !
-
AutorPríspevky