Digital mód cez analóg crossband?

Domov Diskusné Fóra CQ HAM fórum Technika Digital mód cez analóg crossband?

 • This topic is empty.
Zobrazuje sa 11 príspevkov - 1 až 11 (z celkového počtu 11 )
 • Autor
  Príspevky
 • #11039 Odpovedať
  Anonymný
  Návštevník

  Môže fungovať taký prevádzač???
  Robím takýto experiment a potrebujem pomoc:
  UHF rdst s digitálným módom vysiela do vstupu analógového crossband prevádzača ten začne vysielať signál na VHF ktorý zachytí druhý crossband vysielač na VHF a začne vysielať na UHF. Tento signál je určený pre druhú UHF digi RDST, len neviem či bude čitateľný. Nemám to ako vyskúšat. Digi stanice mám, ale mám len 1 crossband stanicu. Potrebujem to nejako vyriešiť. Má niekto skúsenosti ako to dať do kopy aby to aj fungovalo??? Dik

  #11926 Odpovedať

  Môže. Je nutné optimalizovať časy prepínania RX/TX a TX/RX (vzhľadom na celú sústavu) a smozrejme šírka prenášaného pásma každej stanice musí byť k použitému módu dostatočná.

  #11927 Odpovedať
  Anonymný
  Návštevník

  Ďakujem. Nie je mi úplne jasné ako optimalizovať časy TX a RX a neviem kde zistím šírku prenášaného pásma. Vieš mi v tom pomocť? Vopred ďakujem.

  #11928 Odpovedať

  Predpokladám, že digitálny signál budeš modulovať na FM. Ak vezmeme klasickú AX.25 (packet), v rýchlostiach 1200 a 2400Bd by mala postačovať každá rádiomatérska stanica. Rýchlosť 9600Bd si vyžaduje väčšiu šírku prenášaného pásma a menšie skreslenie, to zvládnu len niektoré zariadenia (bývajú označené 9600 ready).

  S vyššou rýchlosťou je nutná väčšia šírka pásma a prechod na vyššie pásma (SHF).

  Digitálne módy s menšou šírkou pásma (a nižšou rýchlosťou) ako PSK, RTTY a pod. budú bez problémov.

  Samotná konfigurácia softwaru záleží na digitálnom signále, ktorý chceš prenášať a samotnom softwari. Ak chceš prenášať internet alebo vytvoriť lokálnu dátovä sieť, na amatérske rádio zabudni. Jednak sa do rádioamatérskej siete nesmú pripájať nerádioamatéri a dosiahnuté parametre budú mizerné. To radšej siahni po komponentoch na to určených (WI-FI).

  #11929 Odpovedať
  Anonymný
  Návštevník

  Ano signál sa moduluje na FM. Zabudol som napísať jednu dôležitú vec, že digitálne chcem prenášať hlas, tak neviem aká rychlosť je potrebná. Pre upresnenie ti posielam link o akú stanicu vlastne ide, sú tam nejaké údaje :
  http://www.icomuk.co.uk/categoryRender.asp?cat … &cCID=6157
  Na crossband mám momentálne IC-W31 ale ak nevyhovuje môžem zohnať aj inú alebo to čo treba. Potrebujem iba vedieť či to pôjde a ako to urobiť aby som zbytočne neinvestoval do niečoho čo mi na koniec nebude fungovať…

  #11930 Odpovedať

  Veľmi dôležitá informácia – toto vec značne zjednodušuje. Sú tam dve dôležité informácie, šírka kanála je 6,25 kHz a využíva sa CTCSS.

  Táto šírka nebude robiť problém bežnej rádiostanici určenej na fóniu. S CTCSS môže byť ale problém, lebo väčšina rádiostaníc obsahuje nízkofrekvenčný filter, ktorý tieto subtóny potlačí (nerušia tak operátora). Znamená to buď úpravu rádiostaníc, alebo oželenie tejto vymoženosti.

  Nároky na časovanie v takomto prípade neupravíš. Nemám skúsenosti s 4FSK/FDMA moduláciou, ale ak odhadnem, že využiješ v systéme prevádzača squelch ako prepnutie na vysielanie, nemal byť problém. Akurát môže dôjsť k orezaniu prvej slabiky (slova), kým sa to prepne.

  Ak využiješ na prepnutie rovnaký systém ako rádioamatérske prevádzače, t.j. aktiváciu tónom a pridržanie určitý čas, problém by nemal byť žiadny.

  Pozrel by som však aj legislatívu, neviem či je takéto prepojenie možné.

  #11931 Odpovedať
  Anonymný
  Návštevník

  OK, skúsim to dať do kopy a dám vedieť čo je nové. Ďakujem pekne za informácie… Ahoj

  #11932 Odpovedať
  Anonymný
  Návštevník

  Podla mna to fungovat nebude. Jedna sa o uplne odlisne typy modulacii. Ziaden analog prevadzac ti digital neprenesie. Aby to fungovalo, tcvr s cross-band rptr. prevadzkou musi podporovat modulaciu 4FSK/FDMA.

  #11933 Odpovedať
  blankom2amb
  Účastník (Participant)

  no ono podla mna zalezi aj na konstrukcii crossband prevadzaca.

  #11934 Odpovedať
  blankOM3KWT
  Člen

  Niekedy veci funguju, lebo ich skusime nakolko sme netusili, ze fungovat nemozu. Co znie dost paradoxne. Z digitalnych modov cez analogovy prevadzac bude fungovat len digitalne SSTV (DIGTRX) co mam odskusane. Na vsetko ostatne treba DIGIPEATER, nie analogovy Repeater, teda ani nie (Crossband-Repeater). Jednoducho data musia byt prijate, procesovane a opat vysielane. Nie len akusticky odzrkadlene. No ale precitaj znovu prvu vetu.

  #11935 Odpovedať
  blankKarel
  Člen

  @OM3KWT wrote:

  Z digitalnych modov cez analogovy prevadzac bude fungovat len digitalne SSTV (DIGTRX) co mam odskusane. Na vsetko ostatne treba DIGIPEATER, nie analogovy Repeater, teda ani nie (Crossband-Repeater).

  Vážení tohle je totální nesmysl. Jednak nevidím jedinej rozumnej důvod, proč by to tak mělo být, druhák praktickej pokus ukáže, že to tak není. Stačí nalézt alespoň jeden digimod jinej než SSTV a tvrzení bude nepravdivý, v tomto případě se hned ze startu nabízí tonem klícovaná morse do FM, což některý moderní TRXy umí i bez úpravy.

  Druhák. V začátcích packet rádia se 1k2 AFSK/FM zcela směle tlačilo přes normální FM převaděč a fungovalo to, problémem zůstává nutná šířka pásma, což může být místy problém, však nikoliv neřešitelný. 1k2 AFSK se používalo na VKV právě proto, aby tohle šlo bez problémů. SSTV pochopitelně půjde taky a obecně půjde všechno, co se šířkou kanálu do toho pásma vejde. Problém bývá tam, kde je potřeba použít subton, neb to občas nejde dohromady, ale to bývá většinou snadno řešitelný.

  Druhák vím, že kdosi experimentoval s d-starem přes nějakou družici, tuším AO-51, ale nejsem si jistej, důležitý je, že to fungovalo. Pokud vím, tak konkrétně na VUT v Brně vznikl systém, kterej používal takovej podivnej transponder (SSB na FM) na přenos PSK31 signálů. Podobný věci se dělají i v profesionálních sférách, osobně to pamatuju z počátků DVB-S.

  …ale ono jde jenom SSTV, že… Proč zrovna jenom SSTV, to už jsem se nedozvěděl.

  Též se mi hrozně líbí, že se někdo hned ze začátku dozví, že má použít WiFi, protože na amatérský pásma můžou jenom amatéři. Ne že by to nebyla pravda, ale to je snad každýmu jasný, ne?

  Osobně vidím jedinej právní problém, kterej spočívá v tom, že v doporučení IARU je napsaný, že se nesmí budovat cross-band převaděče, který mají vstup nebo výstup v 2m. Nevím nakolik je tenhle žvást závaznej pro amatéry v OM, osobně bych to směle ignoroval stejně, jako se léta ignoroval zákaz packetu na 2m (kterej z IARU bandplánu zmizel teprve nedávno) a ignorovalo ho samotný ČTU vydáváním příslušnejch povolení. Ostatně v zákoně o EK je napsaný, že dle IARU bandplánu se řídí maximální užitá šířka pásma v jednotlivejch segmentech, tudíž z toho imho plyne, že na poznámky tohoto druhu se můžeme zvolna vykašlat, leč v OM to může být jinak.

  Druhák pokud by ten stroj měl někde sedět zapnutej trvale, je to ,,unmanned station“ a nechal bych si pro to vydat koncesi. Tím bych se pochopitelně vyhnul výše zmíněnýmu žvástu, neb pokud mi to úřad povolí, tak je jasný, že to páchat můžu.

  Třetí problém je technickej. Ta dualband pracka. Nejsem si jistej, nakolik je skutečně ,,crossband duplexní“ Tohle znám z FT-847, pokud si člověk vhodně vybere kmitočty, může mít nepříjemný problémy. Každej přepínač má jenom konečnej útlum, že. Vždycky je lepší, aby ten crossband repeater vysílal nahoře a poslouchal dole, kvůli vyšším harmonickejm obzvlášť když konec tý pracky podezřívám z toho, že jede v Cčku, má to výlez do jedný antény atd., čili mám pocit, že když vysilač spustí, bude přijímač v druhým pásmu vždy poněkud otupen, což u 2m není taková tragedie jako u 70cm atd.

Zobrazuje sa 11 príspevkov - 1 až 11 (z celkového počtu 11 )
Odpoveď na: Digital mód cez analóg crossband?
Vaše údaje:
− 5 = 3